گروهی از مهاجران در شهر ازمیر ترکیه، ۱۴ اپریل، سال ۲۰۲۰/عکس: Picture-alliance
گروهی از مهاجران در شهر ازمیر ترکیه، ۱۴ اپریل، سال ۲۰۲۰/عکس: Picture-alliance

وزارت داخله ترکیه مدعی است که گویا اتحادیه اروپا در "جنایت علیه مهاجران" با یونان "هم دست" است. پیش از این یک مقام اتحادیه اروپا از سیاست انقره در برابر مهاجران و گشایش مرز مشترک با یونان، انتقاد کرده بود.

یک سخنگوی وزارت خارجه ترکیه روز پنجشنبه گفت، اتحادیه اروپا در زمینه تخطی از موازین حقوق بشر و «جنایت علیه مهاجران» با یونان «همدست» است.

او در ادامه گفت: «ما از اتحادیه اروپا و یونان می‌خواهیم که به جای تهمت زدن به ترکیه، مسئولیت شان را انجام دهند و به حقوق مهاجران احترام بگذارند.»

پیش از این، یونان با انتقاد از ترکیه گفته بود که این کشور مرزهای مشترکش را با اتحادیه اروپا به روی مهاجران دوباره باز کرده است. نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان در جریان دیدار یوزپ بوریل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در روز چهارشنبه در منطقه مرزی یونان با ترکیه انجام شد، گارد ساحلی ترکیه را متهم کرده بود که «قایق های مهاجران» را به سوی جزایر یونان هدایت می‌کند.

بوریل تاکید کرد، اتحادیه اروپا «در زمینه محافظت از مرزهای خارجی اش مصمم است.»

حامی اکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت، یونان می‌خواهد با این اتهامات، «تخطی از موازین حقوق بشر و جنایت علیه مهاجران را مخفی کند.»

افزون بر این، او از اتحادیه اروپا به خاطر «همدستی تاسف بار» (با یونان) شدیدا انتقاد کرد.

 رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اواخر ماه فبروری اعلام کرده بود که مرزهای مشترک کشورش با یونان و با اتحادیه اروپا بازاند.

پس از اعلام این خبر، هزاران مهاجر راهی مرزهای ترکیه با یونان شدند.

او گفته بود که اتحادیه اروپا، توافقنامه مهاجرت سال ۲۰۱۶ را رعایت نکرده است. اتحادیه اروپا تعهد کرده بود که چند میلیارد یورو را برای رسیدگی به وضعیت پناهجویان سوریایی در خاک ترکیه، به انقره کمک می‌کند. ترکیه وعده کرده بود که جلو هجوم مهاجران و پناهجویان به قلمرو اتحادیه اروپا را می‌گیرد.

منطقه ایوروس در یونان، در ماه مارچ صحنه درگیری میان مهاجران و نیروهای امنیتی یونان بود.

برخی از مهاجرانی که سعی می‌کردند مرزها را عبور کنند، با اقدامات خشونت آمیز به عقب رانده شدنددر پی این وقایع، ترکیه به خاطر بحران کرونا مرزهایش را با اتحادیه اروپا دوباره مسدود کرد.

استخراج نفت و گاز توسط انقره در برابر ساحل قبرس، به تنش ها میان این دو کشور دامن زده است.

وزیر خارجه یونان، ترکیه را متهم به «تضعیف امنیت، ثبات و صلح در بخش شرقی بحیره مدیترانه کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه، این اتهامات را رد کرده و «کاملا غیرواقع بینانه» خوانده است.


 

در همین زمینه