پولیس بلژیک.  عکس تزئینی از رویترز
پولیس بلژیک. عکس تزئینی از رویترز

پولیس بلژیک و انگلستان ۱۲ تن را در چارچوب تحقیقات روی یک شبکه قاچاق مهاجران از طریق کانال مانش بازداشت کرد. این شبکه برای انتقال مهاجران به انگلستان، قایق‌های بادبان دار تفریحی را به کرایه می‌گرفته است.

عملیات هماهنگ پولیس بلژیک و انگلستان روز پنجشنبه ۲۵ جون انجام شد. در بلژیک این عملیات در منطقه لییژ متمرکز بود و طی آن ۱۰ تن بازداشت شدند.

در انگلستان، پولیس اداره مهاجرت، صبح روز پنجشنبه طی چهار عملیات بازرسی، دو تن را بازداشت کرد.

قرار است همه بازداشت شدگان به‌ زودی به دادگاه معرفی شوند.

پولیس تلاش دارد در جریان تحقیقات که هنوز ادامه دارد، یک شبکه قاچاق مهاجران را که مرکز آن در بلژیک است دستگیر کند. این شبکه مهاجران را با استفاده از قایق‌های بادبانی کرایی به سواحل انگلستان انتقال می‌داده است.

بیشتر بخوانید:  کانال مانش: ۸۲ مهاجر در آب‌های جنوب انگلستان دستگیر شدند

دادستان بلژیک گفت که قاچاقبران مهاجران را در هوتل‌های ترانزیت جابجا و سپس در بندر کوچک برسکن در هالند، آن‌ها را سوار قایق‌های بادبانی می‌کردند.

فرانسوا ژمن، کارشناس مسایل مهاجرت و پژوهشگر دانشکده علوم سیاسی در پاریس می‌گوید که سواحل هالند در مقایسه با بلژیک کمتر تحت کنترول قرار دارد و راه یافتن به آنها ساده‌تر است.

مقام‌های انگلستان در ماه دسمبر گذشته ۱۴ تن را در نزدیکی سواحل این کشور بازداشت کردند.

فرانسوا ژمن می‌گوید در ماههای اخیر« استفاده از کشتی‌های کوچک برای برای عبور از کانال مانش افزایش یافته است.» او معتقد است که کانال مانش یک شاهراه بزرگ دریایی است و داشتن کشتی‌های کوچک در این شاهراه یک نیاز اساسی به شمار می رود.

مقام‌های فرانسوی در ۱۰ جون چهار مهاجر سرگردان را در نزدیکی بندر دنکرک از آب نجات دادند. این مهاجران می‌خواستند به کمک دوتخته بادبانی که به هم وصل شده بودند، خود را  به انگلستان برسانند.

 

در همین زمینه