یک کارگرساختمانی بر روی یک بنای نیمه تمام در هانوفر /عکس: Picture-alliance/dpa/J.Stratenschulte
یک کارگرساختمانی بر روی یک بنای نیمه تمام در هانوفر /عکس: Picture-alliance/dpa/J.Stratenschulte

حزب دموکرات مسیحی آلمان می‌خواهد که مهاجرت از کشورهای بالقان غربی را به شدت محدود کند. مقام های این حزب می‌گویند، به خاطر محدودیت های ناشی از بحران کرونا، آلمان دچار رکود اقتصادی شده و شمار بیکاران در این کشور به صورت قابل توجه افزایش یافته است.

بخشی از صنایع آلمان به کارگران از کشورهای بالقان غربی نیاز جدی دارند. اما ممکن است که در آینده نزدیک مهاجرت از این کشورها به آلمان به گونه چشمگیر محدود شود.

حزب دموکرات مسیحی آلمان که انگلا مرکل عضو آن است، می‌خواهد به خاطر بحران اقتصادی ناشی از ویروس کرونا، مهاجرت از کشورهای بالقان غربی را به حداقل برساند.

یک گروه کاری متشکل از اعضای دو حزب همکار دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) و سوسیال مسیحی بایرن (سی اس یو) در زمینه کاهش مهاجرت از کشورهای بالقان غربی به توافق رسیده است.

ماتیاس میدل برگ، سخنگوی امور داخلی در پارلمان آلمان فدرال (بوندستاگ) به روزنامه آلمانی «ولت ام زونتاگ» گفت: «آلمان دچار رکود اقتصادی شده است و همین حالا هم شمار بیکاران در مقایسه با یک سال قبل، ۶۰۰ هزار تن افزایش یافته است. ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم که مهاجرت از کشورهای بالقان غربی به آلمان در این حالت کنونی ادامه پیدا کند

طرح مهاجرت از کشورهای بالقان غربی در سال ۲۰۱۶ به تصویب رسید و اجرایی شد. بر این اساس کشورهای البانیا، صربستان، مونته نگرو، بوسنی هرزگوین، مقدونیه شمالی و کوزوو به عنوان « کشورهای مبداء امن» دسته بندی شدند تا از ارائه درخواست پناهندگی توسط شهروندان این کشورها ممانعت شود.

در طول بحران مهاجرت در سال های ۲۰۱۵ – ۲۰۱۶ که مهاجران از کشورهای سوریه، عراق و افغانستان به اروپا سرازیر شدند، ده ها هزار مهاجر از کشورهای منطقه بالقان که عضو اتحادیه اروپا نبودند، با استفاده از سیستم پناهندگی وارد آلمان شدند. بیشتر آن ها نه به خاطر مناقشه های مسلحانه، برای پیدا کردن کار به آلمان آمدند.

احزاب دموکرات مسیحی آلمان و سوسیال مسیحی بایرن که می‌خواستند از تصویب این قانون اطمینان حاصل کنند، برای جلب نظر حزب سوسیال دموکرات آلمان که شریک ائتلافی شان است، قانون ویژه ای را تصویب کردند. بر این اساس کارگران غیرمتخصص از کشورهای بالقان غربی، اجازه مهاجرت قانونی به آلمان را دریافت می‌کنند در صورتی که بتوانند ثابت کنند، استخدام آن ها در یک شرکت آلمانی تضمین شده است.

در چارچوب این قانون ویژه که مهلت آن تا پایان سال روان است، حدود ۲۷هزار کارگر در سال ۲۰۱۹ وارد کشور شدند.

بر بنیاد گزارشی که توسط بنیاد تحقیق راجع به اشتغال (IAB) نشر شده است، این طرح تا اندازه زیادی موفقیت آمیز بوده است.

با وجود این که بسیاری از کارگران هیچ حرفه ای را به صورت رسمی نیاموخته بودند، توانستند یک کار ثابت پیدا کنند و در طول زمان به کارگران ماهر و مسلکی تبدیل شدند.

بخش های ساخت و ساز، شفاخانه و پرستاری در آلمان به کارگران از بالقان غربی نیاز جدی دارند.

 

در همین زمینه