مهاجران شرایط زندگی در کمپ موریا را « غیرانسانی» توصیف می‌کنند، اکتوبر ٢٠١٩. عکس از مهاجر نیوز
مهاجران شرایط زندگی در کمپ موریا را « غیرانسانی» توصیف می‌کنند، اکتوبر ٢٠١٩. عکس از مهاجر نیوز

در حالیکه یونان مقررات قرنطین برای مردم این کشور را در ۴ می لغو کرده است، هزاران مهاجر در کمپ‌های این کشور باید تا ۵ جولای منتظر بمانند تا از قرنطین رهایی یابند. ستیفن اوبریت، مسئول داکتران بدون مرز در یونان در گفتگو با مهاجر نیوز از پیامد‌های ناگوار ادامه قرنطین در کمپ‌های مهاجران اظهار نگرانی می‌کند.

مهاجر نیوز: مهاجران در چه شرایطی باردیگر تمدید قرنطین از سوی مقام‌های یونانی را تحمل می‌کنند؟

ستیفن اوبرایت: زندگی در قرنطین، احساس بیعدالتی و نارضایتی بزرگی را در میان مهاجران به وجود آورده است. تنش‌ها از جمله در کمپ موریا که ما درآن فعالیت داریم، افزایش یافته است. حدود ۱۸ هزار مهاجر ساکن این کمپ به دلیل قرنطین نمیتوانند روزانه به شهر بروند و خرید کنند در حالیکه آنچه که به آن‌ها داده می‌شود قطعآ برای رفع نیاز شان کافی نیست. آنان واقعاً نیاز دارند که برای خرید یا معاینات طبی بیرون بروند.

این مهاجران خطری محسوب نمی‌شوند بلکه با درنظرداشت شرایط زندگی شان، خود در معرض خطر قرار دارند. آن‌ها به اخبار گوش می‌دهند و می‌دانند که باید فاصله اجتماعی را رعایت کنند و دست‌های شان را بشویند. اما رعایت این تدابیر، مثل اعلام تدابیر روزهای اول شیوع ویروس، کاملا ممکن نیست. به گونه نمونه، برای مهاجری که تب دارد غیرممکن است که خود را از دیگران جدا کند زیرا در اینجا کمبود جا وجود دارد. در بعضی از کمپ‌ها در اول مارچ برای ۱۳۰۰ نفر تنها یک نل آب وجود داشت. در پایان ماه اپریل، هر ۲۵۰ نفر به یک تشناب و هر ۶۳۰ نفر به یک دوش دسترسی داشتند.

این تدابیر قرنطین که میتوان آن‌ را تبعیض‌آمیز توصیف کرد، بیشتر از پیش زندگی مهاجران را دشوار کرده، آن هم در حالیکه دولت یونان قرنطین برای توریست‌ها را برداشته است.

مهاجر نیوز: آیا قرنطین تاثیری روی وضعیت صحی مهاجران دارد؟

ستیفن اوبرایت: بیماری‌های تنفسی، اسهال و عفونت پوستی از بیماری‌های رایج در موریا هستند و با درنظرداشت شرایط ناگوار بهداشتی در کمپ، محو کردن این بیماری‌ها غیرممکن است. تعداد دیگری از مهاجران هم از بیماری‌های مزمن، مرض قند یا نفس تنگی رنج می‌برند و در شرایط کنونی نباید در کمپ زندگی می‌کردند. ما تلاش می‌کنیم مقام‌ها را وادار کنیم این بیماران را از کمپ انتقال بدهند زیرا مداوای این بیماری‌ها در لیسبوس ممکن نیست. از سوی دیگر، ویروس کرونا می‌تواند نتایج بسیار بدی روی این مهاجران آسیب پذیر داشته باشد.

اما قرنطین، گذشته از همه، روی صحت روانی مهاجران تاثیر دارد. ما روی این مساله زیاد کار می‌کنیم زیرا تعداد کمی روان شناس در کمپ وجود دارد. ما با اشکال مختلف و پیچیده‌ای روبرو هستیم: از قربانیان شکنجه در کشورهای مبدا یا قربانیان مسیر مهاجرت گرفته تا کسانی که مدت دو سال است اینجا هستند اما کوچکترین امید و فهمی نسبت به آینده ندارند. برای برخی‌ها، قرنطین مشکلات روانی را بیشتر کرده است.

مهاجر نیوز: آیا مهاجرانی که در جریان بحران ویروس کرونا به اینجا رسیده‌اند با تدابیر جدی تری روبرو شده‌اند؟

ستیفن اوبرایت: نه چندان. در موریا تنها یک داکتر کووید-۱۹ برای تمامی مهاجران وجود دارد. در کنار آن یک داکتر نظامی و سه داکتر اداره صحت عامه یونان هم هستند. ما در کلینیک کودکان داکتران بدون مرز روزانه ۱۰۰ کودک را معاینه می‌کنیم.

تعدادی از مهاجران موفق می‌شوند خود را با قایق از ترکیه به یونان برسانند بدون آن که به دست پولیس یونان بیفتند. این مهاجران نیز با شرایط بدی روبرو هستند: آزمایش کافی برای همه وجود ندارد و شرایط قرنطین هم تعیین نشده تا مهاجرانی که به صورت بالقوه مبتلا کننده هستند، از دیگران جدا زندگی کنند. ما نگران هستیم از اینکه نمیدانیم مهاجران تازه وارد تا کجا می‌توانند ناقل ویروس به کمپ باشند. همین چندی پیش آزمایش تعدادی از آن‌ها مثبت اعلام شد و این مهاجران قرنطین شدند.

ما آرزو داریم که قبل از ورود مهاجران به کمپ‌ّها‌، آزمایش‌ها موثرتر و منظم تر باشند.

مهاجر نیوز: حدود ۱۱۰۰۰ مهاجر در معرض اخراج از سرپناه‌های شان هستند. حکومت می‌خواهد با اعمار ایجاد سرپناه‌های جدید برای پناهجویان، تعداد مهاجران در کمپ‌ها را کاهش دهد. آیا این سیاست درست است؟

ستیفن اوبرایت: ما در شرایطی هستیم که وضعیت در حال تغییر است. حکومت یونان ادعا می‌کند که می‌خواهد برای پناهجویان سرپناه فراهم کند اما در اصل یکی را بی سرپناه می‌سازد تا به دیگری سرپناه فراهم کند. حکومت وعده‌های بسیاری می‌دهد اما همه این‌ها برای آن است که مردم را راضی نگهدارد مهاجران را مسئول توصیف کند.

مثال دیگر این رفتار تبعیض آمیز، کاهش سازمان‌های خیریه در کمپ موریا است. حکومت گفته است که رقم سازمان‌ها از ۴۰ به ۱۸ کاهش خواهد یافت. این روند خیلی پیچیده است: شما باید تعداد زیاد اسناد اداری و وضعیت مالی تثبیت شده را ارائه کنید، در حالیکه اکثر سازمان‌ها، کوچک یا رضا‌کار هستند و با پول خیلی کم کار می‌کنند. از شما می‌خواهند گزارش مالی دو ساله ارائه کنید. در این صورت، اگر یک سازمان خیریه جدید باشد و کتر از دوسال از فعالیتش گذشته باشد، درخواست فعالیتش پذیرفته نخواهد شد. معلوم نیست که آیا سازمان‌های خیریه می‌توانند درخواست تجدید نظر کنند یا نه؟ معلوم نیست چه اتفاقی برای سازمان‌های خیریه خواهد افتاد.

در همین زمینه:  یونان قرنطین کمپ‌های مهاجران را تا ۵ جولای تمدید کرد

 


 

در همین زمینه