کشتی اوشن ویکنگ در مدیترانه. عکس آرشیف از اس او اس مدیترانه
کشتی اوشن ویکنگ در مدیترانه. عکس آرشیف از اس او اس مدیترانه

پنج روز بعد از نجات ١١٨ مهاجر از آب‌های مدیترانه، کشتی اوشن ویکنگ هنوز در جستجوی یک بندر امن برای پیاده کردن آن‌ها، در دریا انتظار می‌کشد. مسئولان کشتی می‌گویند تا کنون سه بار از مقام‌های مالتا و ایتالیا درخواست کرده‌اند مهاجران نجات داده شده را در بنادر خود بپذیرند اما تا کنون پاسخی دریافت نکرده‌اند. این در حالیست که کشتی مارجونیو نیز روز دوشنبه ۴٣ مهاجر را از آب‌های نزدیک لیبیا نجات داد.

لورانس بوندار، سخنگوی  سازمان اس او اس مدیترانه که اوشن ویکنگ را مدیریت می‌کند روز دوشنبه ٢٩ جون گفت مقام‌های ایتالیا و مالتا نه تنها «به درخواست پیاده کردن مهاجران در یک بندر امن پاسخ مثبت نداده‌اند بلکه حتی نگفته‌اند که آیا این درخواست را دریافت کرده‌اند یانه.»

او در ادامه گفت:«قوانین دریایی بین المللی در این مورد صراحت دارد که هر فرد نجات داده شده از دریا باید به سرعت در یک محل امن پیاده شود. از این نظر ]رفتار مقام‌های ایتالیا و مالتا[ پذیرفتنی نیست.»

سخنگوی اس او اس مدیترانه در ادامه تاکید کرد که مهاجران نجات داده شده از مدیترانه در پنج روز پیش باید فورا در یک بندر امن پیاده شوند زیرا ادامه این وضعیت باعث نگرانی آن‌ها شده است.

اوشن ویکنگ روز پنجشنبه طی دو عملیات جداگانه ١١٨ را از مدیترانه نجات داده بود اما صبح روز سه شنبه سازمان اس او اس مدیترانه در تویتر خود نوشت که یک مهاجر بیمار به یک کشتی محافظان ساحلی ایتالیا انتقال یافته است. این مهاجر از روز پنجشبه به دلیل تب از سایر مهاجران جدا نگمیداری می‌شد اما امروز وضعیتش وخیم شده بود. 

بحران ویروس کرونا باعث شده تدابیر بهداشتی برای پذیرفتن مهاجران در بنادر با جدیت اعمال گردد. ایتالیا ٢٠٩ مهاجر نجات داده شده توسط کشتی سی واچ ٣ را در نزدیکی بندر سیسیل در قرنطین نگهداشته است. نتایج آزمایش ٢٨ تن از این مهاجران مثبت اعلام شده است.

این در حالیست که روز دوشنبه، کشتی مارجونیو ۴٣ مهاجر را از آب‌های نزدیک لیبیا نجات داد. کشتی مارجونیو به سازمان نجات انسان‌ها از مدیترانه تعلق دارد.

مسئولان ماری جونیو اعلام کردند که یک نوزاد که در جریان غرق شدن یک کشتی دیگر در دریا به دنیا آمده بود با ٩٣ مهاجر دیگر توسط نگهبانان ساحلی لیبیا به این کشور برگردانده شده‌اند. این مهاجران که می‌خواستند خود را به سواحل اروپا برسانند، جمعه شب گذشته توسط نگهبانان ساحلی لیبیا در دریا دستگیر شدند. 

در همین زمینه