مهاجران نجات داده شده از دریا توسط کارمندان صحی برای آزمایش ویروس کرونا منتقل می گردند. عکس از آرشیف
مهاجران نجات داده شده از دریا توسط کارمندان صحی برای آزمایش ویروس کرونا منتقل می گردند. عکس از آرشیف

همواره مهاجران را در مسیر فرار خطرهای متعددی تهدید می کرد و حالا ویروس کرونا نیز به این مجموعه افزوده شده است. جوامع ساکن در بسیاری کشورها به مهاجران به عنوان ناقلان ویروس کرونا می بینند و برخورد حکومت ها با آنان سخت تر شده است. بحران کرونا به شدت بر بحران مهاجرت تاثیر گذاشته است.

بحران کرونا هرچند در ابتدا باعث کاهش عبور غیرقانونی مرزی و مهاجرت در سطح جهان گردیده بود، اما تاثیرات این بحران بر وضع امنیتی و اقتصادی کشورهای فقیر و درگیر منازعه بار دیگر باعث تحرکاتی رو به افزایش در این زمینه شده است.

مقام های ترکیه به تازگی اعلام کرده اند که گارد ساحلی این کشور یک قایق در حال غرق شدن مهاجران را کشف کرده و ۳۵ مهاجر را نجات داده است. سه تن از مهاجران نجات داده شده یگ قایق در آب های یونان نیز مبتلا به ویروس کرونا بوده اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از گارد ساحلی ترکیه نوشته که عملیات نجات برای مهاجران ناپدید شده احتمالی روز دوشنبه همچنان ادامه داشته است.

گارد ساحلی ترکیه به نقل از مهاجران نجات داده شده گفته که گارد ساحلی یونان قایق رابری آنان را در قلمرو آبی این کشور سوراخ کرده، ذخیره تیل قایق را گرفته و قایق شان را به سمت آب های ترکیه هدایت کرد.

 یک سخنگوی گارد ساحلی یونان این ادعا را رد کرده است. وی به خبرگزاری رویترز گفت: «این قایق مهاجران اصلا به آب های یونان وارد نشده بود و هیچ ارتباطی بین گارد ساحلی یونان و قایق حامل مهاجران برقرار نگردیده است».

گارد ساحلی ترکیه گفته که این مهاجران در نیمه شب دوشنبه در نزدیکی جزیره کوچک "آیولیک" در ولایت غربی "بالیکسیر" ترکیه نجات داده شده اند.

دریای اژه یکی از مسیرهای خطرناک آبی مهاجرات غیرقانونی به اتحادیه اروپا است که جان هزاران انسان آواره را گرفته است. تاکنون بارها برخوردهایی میان گارد ساحلی ترکیه و یونان صورت گرفته و هردو کشور یکدیگر را به نقض حریم مرزی و برخورد ضدبشری با مهاجران متهم می کنند.فرهاد یکی از مهاجران نجات داده شده از قایق مهاجران این تصویر را به دویچه وله فرستاده و در مورد ادعایش توضیح داده است.

مهاجران ناقلان ویروس کرونا؟

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام های یونانی در جزیره لیسبوس نوشته که آزمایش ویروس کرونای سه تن از یک گروه نجات داده شده مهاجران یک قایق مثبت بوده است.

این گروه ۳۰ نفری مهاجران حدود دو هفته قبل در نزدیکی این جزیره توسط گارد ساحلی یونان نجات داده شده و به یک مرکز تجرید منتقل گردیدند. این محل که در حومه مرکز جزیره موقعیت دارد، برای دو هفته قرطنین شده است.

جزیره لیسبوس و دیگر جزیره های یونانی در حاشیه دریای اژه، از سال ها به این سو به شدت با موج بزرگی از مهاجران روبرو هستند. پس از بحران مهاجرت در پنج سال گذشته، کمپ های این جزیره ها همواره چندین برابر ظرفیت شان مهاجران را در خود جای داده اند.

بحران کرونا باعث شده که باشندگان محلی به مهاجران به عنوان ناقلان ویروس کرونا ببینند و حتی در مواردی با آنان برخورد کنند. به تازگی از حمله گروهی از مردان نقاب پوش به قایق های حامل مهاجران در نزدیکی سواحل یونانی گزارش شده است.

هرچند هنوز هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا در کمپ های بزرگ مهاجران مثل موریا که بیش از ۳۰ هزار مهاجران در خود دارد گزارش نشده، اما مهاجران از وضع در آنجا روایت دیگری دارند. سازماهای بین المللی بارها نسبت به آسیب پذیری مهاجران این کمپ ها از بحران کرونا ابراز نگرانی کرده اند.

وضع این کمپ ها به اندازه ای بحرانی است که رعایت توصیه های صحی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اصلا ممکن نیست. با آنهم مقام های یونانی قوانین سختگیرانه منع رفت و آمد و بیرون شدن از کمپ های بسته در جزیره های این کشور را تا پنجم جولای تمدید کرده اند.هزاران تن از مهاجران به مرزهای ترکیه با یونان و بلغاریا هجوم برده اند.

مهاجران ابزاری سیاسی؟

در جریان بحران مهاجران در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ حدود یک میلیون آواره جنگی از خاورمیانه، جنوب آسیا و برخی کشورهای فقیر از طریق ترکیه وارد یونان در اتحادیه اروپا شدند.

پس از امضای توافقنامه مهاجرت میان ترکیه و اتحادیه اروپا، حکومت ترکیه در سطح گسترده ای جلو موج مهاجران به سوی اروپا را گرفت. با آنهم هرازگاهی تنش های سیاسی میان ترکیه و اتحادیه اروپا باعث می شود که ترکیه به باز گذاشتن مرزهایش تهدید کند.

تاکنون چندین بار این کشور متهم شده که از مهاجران به عنوان یک ابزار سیاسی برای فشار وارد کردن به اتحادیه اروپا و استفاده می کند. ترکیه در حال حاضر میزبان ۳/۶ میلیون مهاجر از سوریه است. صدها هزار مهاجر از افغانستان، عراق و ایران، و برخی دیگر کشورها نیز در این کشور زندگی می کنند.

اوایل سال جاری رئیس جمهور ترکیه گفت دیگر مانع رفتن مهاجران به سوی اروپا نخواهد شد. هجوم صدها هزار مهاجر به مناطق مرزی باعث شد که یونان ارتش را برای حفاظت از مرزهایش موظف کند و خودش را در معرض تجاوز مرزی گسترده اعلام نمود.

ترکیه اخیرا بار دیگر به باز کردن مرزهایش تهدید کرده، چراکه هشدارهایی دریافت نموده که موج جدیدی از مهاجران سوریایی به خاطر گسترش درگیری ها در آن کشور راه ترکیه را در پیش گرفته اند.

ترکیه نیز مانند دیگر کشورهای جهان به شدت از همه گیری ویروس کرونا متاثیر گردیده است. به همین دلیل ترک ها نیز دیگر نمی خواهند مرزهای کشورشان به روی آوارگان باز بماند. مانند بسیاری از دیگر کشورها، بارها گردهمایی های اعتراضی در این کشور راه اندازی شده تا مرزها به روی آوارگان مسدود شوند. علاوه بر این برخوردهای تبعیض آمیز مرتبط با ویروس کرونا نیز با مهاجران نه تنها در ترکیه، بلکه در بسیاری کشورهای جهان افزایش یافته است.

 

در همین زمینه