محافظان امنیتی در برابر اردوگاه تومپا در مرز مجارستان و صربستان. عکس از خبرگزاری رویترز
محافظان امنیتی در برابر اردوگاه تومپا در مرز مجارستان و صربستان. عکس از خبرگزاری رویترز

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از مجارستان خواسته که سیستم پناهندگی اش را تغییر دهد چرا که برخی از اقدامات این کشور می‌تواند ناقض قوانین بین المللی باشد. مجارستان که عضو اتحادیه اروپاست، به تازگی سختگیری بیشتری را در سیاست پناهندگی اش وضع کرده است.

کمیساریای سازمان ملل از حکومت مجارستان با نخست وزیری ویكتور اوربان خواسته تا سختگیری های وضع شده در سیستم پناهندگی این کشور را لغو كند. این سازمان گفته که مفاد این آیین نامه می تواند قوانین بین المللی را نقض كند.

مجارستان ماه گذشته مناطق ترانزیت را در مرزهایش مسدود و حدود ۳۰۰ پناهجو را از کمپ‌های شبیه زندان مهاجران آزاد کرد، اما در عوض قوانین سختگیرانه ای را وضع کرد که در واقع موانعی جدی برای متقاضیان آینده پناهندگی ایجاد می کند.

خبرگزاری رویترز نوشته براساس قانون جدید، درخواست پناهندگی در خاک مجارستان دیگر پذیرفته نمی شود و پناهجویان باید در خواست شان را در سفارت ها و کنسولگری های این کشور در کشورهای همسایه ارائه کنند.

در بیانیه ای که از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نشر شده، آمده است: «این قوانین ممکن است پناهجویان را در معرض طرد و بدرفتاری و نقض کنوانسیون پناهندگان در سال ۱۹۵۱ و سایر قوانین بین المللی و منطقه ای برای حفاظت از حقوق بشر که مجارستان عضو آنهاست، قرار دهد». این آژانس اضافه کرده است: «دسترسی مؤثر به قلمرو کشوری، یک شرط اساسی برای امکان استفاده از حق پناهندگی است».ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در جلسه پارلمان این کشور در ۳۰ مارچ ۲۰۲۰. عکس از رویترز

سخنگوی دولت مجارستان ناوقت روز دوشنبه در ایمیلی به این خبرگزاری گفت: «قوانین جدید این امکان را برای پناهجویان فراهم می کند تا درخواست های خود را بصورت منظم ارائه کنند». وی اضافه کرد: «مهاجرت غیرقانونی بر خلاف مقررات مجارستان و اتحادیه اروپا است؛ بنابراین، مطابق با نظر مردم مجارستان، حکومت به حفظت از مرزهای حوزه "شینگن" یا (موافقنامه سفر آزاد در اتحادیه اروپا) در برابر عبور غیرقانونی ادامه خواهد داد».

کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از حکومت ویکتور اوربان خواست كه این اقدامش را پس بگیرد و سیستم پناهندگی اش را با قوانین بین المللی حقوق بشری و قوانین اتحادیه اروپا مطابقت دهد.

در اوج بحران مهاجرت به اروپا در سال ۲۰۱۵، اوربان دستور داد مرز جنوبی مجارستان بسته شود. این تصمیم موجب شد مسیر اصلی عبور به روی صدها هزار مهاجر مسدود گردد.

مجارستان پس از صدور حكم دادگاه عالی اروپا، اقدام به برداشتن مناطق ترانزیت مهاجران در مرز جنوبی اش كرد. اما گروه های حقوق بشری می گویند که قوانین تازه و سختگیرانه در سیاست پناهندگانی در مجارستان، پناهندگی در اتحادیه اروپارا دشوارتر می کند.

 

در همین زمینه