گروهی از مهاجران سوریایی که با عبور از رودخانه ایوروس وارد یونان شده اند./عکس: Reuters/A.Konstantinidis
گروهی از مهاجران سوریایی که با عبور از رودخانه ایوروس وارد یونان شده اند./عکس: Reuters/A.Konstantinidis

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان و شورای کارشناسان بنیادهای آلمان برای ادغام و مهاجرت از حکومت آلمان فدرال خواستند که در دوره ریاست شورای اتحادیه اروپا، محافظت از مهاجران و اصلاح سیستم پناهندگی را جزء اولویت های کاری اش قرار دهد.

 کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» از حکومت آلمان فدرال خواست که در دوره ریاست شورای اتحادیه اروپا، محافظت از مهاجران را جزء اولویت هایش قرار دهد.
آلمان سر از روز چهارشنبه (اول جولای ۲۰۲۰) ریاست شورای اتحادیه اروپا را به مدت شش ماه به عهده می گیرد.
«یو ان اچ سی ار» اعلام کرد، معاهده طرح ریزی شده برای مهاجرت و پناهندگی این امکان را به اتحادیه اروپا می دهد که «از مهاجران در اروپا و مناطق دیگر بهتر محافظت کند و حمایت از کشورهای مهاجرپذیر را افزایش دهد». 
گونزالو وارگاس یوسا، مامور «یو ان اچ سی ار» در اتحادیه اروپا به این اشاره کرد که ویروس کرونا مهاجران را بیشتر از دیگر اقشار جامعه تهدید می کند.
یوسا براین تاکید کرد که «این ویروس حد و مرز نمی شناسد و همه ما را تهدید می کند. اما برخی از اقشار جامعه که مهاجران نیز شامل آن هستند، بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند». 
یوسا در ادامه گفت، اتحادیه اروپا می تواند با حمایت سیاسی و مالی محافظت از مهاجران را در برابر ویروس کرونا بهبود بخشد. 
«یو ان اچ سی ار» از اتحادیه اروپا خواست که مهاجران در دوران کرونا هم امکان ارائه درخواست پناهندگی را داشته باشند. مقام های این سازمان گفتند، پروسه رسیدگی به درخواست پناهندگی باید به سرعت انجام شود و عادلانه باشد تا مهاجرانی که مستحق دریافت پناهندگی هستند و افرادی که نیازی به محافظت ندارند، از هم تفکیک شوند.
هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال اعلام کرد که می خواهد اصلاح سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا را در دوران ریاست شش ماهه اتحادیه اروپا توسط کشورش در اولویت قرار دهد. 
زیهوفر خواهان این است که تصمیم گیری راجع به درخواست های پناهندگی در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا انجام شود تا به این ترتیب شمار مهاجرانی که وارد این اتحادیه می شوند، کاهش داده شود.
سپس پناهجویانی که مستحق دریافت پناهندگی هستند، باید در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقسیم شوند و مهاجرانی که نیاز به محافظت ندارند از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا به کشورهای مبداء شان پس فرستاده شوند.
اما پلان های زیهوفر با مقاومت حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) مواجه شده است که شریک ائتلافی در حکومت آلمان فدرال است.
جناح حزب سوسیال دموکرات آلمان در پارلمان این کشور خواهان ایجاد مراکز اتحادیه اروپا برای رسیدگی به درخواست های پناهندگی است و می گوید «حتمی نیست که این مراکز در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا قرار داشته باشند».
اصلاح سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا در میان کشورهای عضو نیز یک مساله بسیار حساس و مجادله برانگیز است. پناهجویان در حال حاضر براساس سیستم دابلین در میان کشورهای اتحادیه اروپا تقسیم می شوند و کشورهای یونان، ایتالیا و اسپانیا که در مرزهای خارجی قرار دارند، به خاطر این سیستم بسیار بیشتر از دیگران تحت فشار هستند.
اصلاح سیستم پناهندگی در سال های گذشته بر سر تقسیم پناهجویان با شکست مواجه شده بود. چون پولند، هنگری و برخی از کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا به هیچ وجه حاضر به پذیرش مهاجران نیستند.
شورای کارشناسان بنیادهای آلمان برای ادغام و مهاجرت (اس وی ار) نیز از حکومت آلمان خواست که در دوره ریاست شورای اتحادیه اروپا، اصلاح سیستم پناهندگی را به پیش ببرد و نارسایی های شدید در سیاست کنونی این اتحادیه را برطرف کند.
پترا بندل، رئیس شورای کارشناسان گفت: «توازن در سیاست مهاجرت و پناهندگی در منابعی بازتاب می یابد که به این منظور در دسترس گذاشته می شوند.» او در ادامه می گوید که در حال حاضر مبلغی که اتحادیه اروپا برای اداره مرزهایش و کاهش مهاجرت غیرقانونی هزینه می کند، دو برابر مبلغی است که در بخش های پناهندگی، مهاجرت قانونی، ادغام و پس فرستادن مصرف می شود. اما سیاست مهاجرت نباید به کنترول مرزها محدود شود و اتحادیه اروپا باید به ادغام مهاجران بیشتر توجه کند، از منابع مالی اش برای افزایش راه های قانونی مهاجرت استفاده  کند و از مهاجران بهتر محافظت کند. 
دانیل توم، معاون رئیس سازمان «اس وی ار» گفت، از نظر او مشکلی در زمینه رسیدگی به درخواست های پناهندگی در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا وجود ندارد. 

 

در همین زمینه