امدادگران اوشن ویکنگ ۴۷ مهاجر  را در روز سه شنبه ۳۰ جون ۲۰۲۰ در مدیترانه نجات دادند. عکس از اس او اس مدیترانه
امدادگران اوشن ویکنگ ۴۷ مهاجر را در روز سه شنبه ۳۰ جون ۲۰۲۰ در مدیترانه نجات دادند. عکس از اس او اس مدیترانه

شش روز پس از نجات ۱۱۸ مهاجر در مدیترانه، ‌کشتی اوشن ویکنگ ۶۳ مهاجر دیگر را در آب‌های نزدیک لامپدوسا از غرق شدن نجات داد. ایتالیا و مالتا به درخواست‌های مکرر برای پیاده کردن این مهاجران در بنادر شان پاسخی نداده‌اند.

روز سه شنبه ۳۰ جون، کشتی بشردوستانه اوشن ویکنگ طی دو عملیات جداگانه ۶۳ مهاجر را از آب‌های جزیره لامپدوسا نجات داد.

به گفته سازمان اس او اس مدیترانه، که اوشن ویکنگ را مدیریت می‌کند، عملیات نجات اول بعد از ظهر روز در ۵۵ کیلومتری جنوب لامپدوسا، در آب‌های بین المللی زیر مسئولیت مالتا انجام شد. در جریان این عملیات ۴۷ مهاجر از یک کشتی چوبی سرگردان در دریا نجات داده شدند. این مهاجران بنگلادشی، پاکستان، سودانی و غنایی هستند.

خبرگزاری فرانسه که در عرشه کشتی اوشن ویکنگ حضور دارد می‌گوید نجات یافتگان که از لیبیا فرار کرده‌اند سه روز را در دریا سپری کرده بودند.

چندین ساعت بعد در شب سه شنبه، امدادگران به کمک ۱۶ مهاجر تونسی شتافتند که کشتی حامل آن‌ها در ۷۴ کیلومتری جنوب لامپدوسا در دریا سرگردان بود.

این مهاجران یک شب پیشتر از بندر جرجیس در تونس حرکت کرده بودند و قصد داشتند خود را به سواحل اروپا برسانند.

اوشن ویکنگ در روز پنجشنبه هفته گذشته نیز طی دو عملیات جداگانه ۱۱۸ مهاجر را از مدیترانه نجات داده بود. روز سه شنبه ۳۰ جون، یک تن از این مهاجران که وضعیت صحی وخیمی داشت به یک کشتی نگهبانان ساحلی ایتالیا انتقال داده شد.

در همین زمینه: اوشن ویکنگ و ١١٧ مهاجر سرنشین آن همچنان در جستجوی یک بندر امن هستند

به این ترتیب شمار مهاجران نجات داده شده از مدیترانه در عرشه اوشن ویکنگ به ۱۸۰ تن رسیده اما علیرغم درخواست‌های مکرر مسئولان کشتی، مقام‌های ایتالیا و مالتا به این مهاجران اجازه پیاده شدن در بنادر شان را نداده‌اند.


 

در همین زمینه