عکس از آرشیف/۲۱ مارچ سال ۲۰۲۰، بندر کاوالا در شمال یونان/ پناهجویان، مهاجران و آوارگان از کشتی پیاده می شوند./عکس:EPA/LASKARIS TSOUTSAS
عکس از آرشیف/۲۱ مارچ سال ۲۰۲۰، بندر کاوالا در شمال یونان/ پناهجویان، مهاجران و آوارگان از کشتی پیاده می شوند./عکس:EPA/LASKARIS TSOUTSAS

سازمان بین المللی و غیردولتی «اکسفام» روز پنجشنبه از یونان به خاطر قانون پناهندگی جدیدش به گونه جدی انتقاد کرد و آن را «یک حمله آشکار» به تعهد بشردوستانه اروپا برای محافظت از مهاجران خواند. سازمان اکسفام اعلام کرد که این قانون جدید سبب «سوءاستفاده از مهاجران» می‌شود.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر محافظه کار یونان یک سال پیش با وعده کاهش شمار مهاجران و پناهجویان که به یونان می‌رسند، قدرت این کشور را به دست گرفت. در سال ۲۰۱۹ بیشتر مهاجران از طریق یونان وارد اروپا شدند.

حکومت جدید یونان به قصد رسیدن به این هدف، پروسه رسیدگی به درخواست های پناهندگی را سرعت بخشید و دسترسی مهاجران را به خدمات صحی و کمک های حقوقی کاهش داد.

اکسفام و شورای یونان برای مهاجران (GCR) در یک بیانیه مشترک که روز پنجشنبه نشر شد، هشدار دادند: «هدف اصلی سیستم جدید پناهندگی اخراج مهاجران است، نه محافظت از آن ها [...] بر این اساس احتمال رسیدگی عادلانه به درخواست های پناهندگی مردمی که از خشونت و تعقیب فرار کرده اند، ناچیز است و زیاد پیش می آید که حتی خانواده ها همراه با کودکان شان در شرایط غیرانسانی نگهداری می‌شوند.»

در ادامه گزارش این دو سازمان غیردولتی آمده است که قانون پناهندگی جدید در یونان «مردم را معرض بدرفتاری و سوءاستفاده قرار می‌دهد. در حالی که مهاجران در کمپ های یونان در شرایط غیرانسانی زندگی می‌کنند، خطر ابتلا به کووید ۱۹ نیز به مشکلات آن ها بیشتر از پیش افزوده است.»

در قانون پناهندگی یونان یک سلسله اصلاحات در ماه می پدید آمدند و این قانون سر از اول ماه جنوری اجرایی شد.

اولین فان رومبورگ، مدیر کمپاین مهاجرت اکسفام در اروپا، اتحادیه اروپا را نیز به «همدستی» در سیاست جدید متهم کرده است.

او گفت: «قانون جدید یونان یک حمله آشکار به تعهد بشردوستانه اروپا برای محافظت از مردمی است که از مناقشه و تعقیب فرار می کنند [...] اتحادیه اروپا در این سوءاستفاده ها همدست است، زیرا سال ها از یونان به عنوان آزمایشگاهی برای امتحان سیاست های جدید مهاجرت استفاده می‌کرد و حالا ما از این نگران هستیم که اتحادیه اروپا در طرح ریزی سیستم پناهندگی از قوانین جدید در یونان استفاده کند.»

بیش از ۳۳ هزار پناهجو در پنج جزیره حاشیه بحیره اژه زندگی می‌کنند که در اصل گنجایش ۵ هزار و ۴۰۰ تن را دارند. ۷۰ هزار مهاجر دیگر در کمپ های سرزمین اصلی یونان به سر می‌برند.

 


 

در همین زمینه