پناهجویان در اتحادیه اروپا/عکس: Picture-alliance/NurPhoto/N.Economou
پناهجویان در اتحادیه اروپا/عکس: Picture-alliance/NurPhoto/N.Economou

در حالی که رقم ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در اروپا رو به کاهش است، شیوع آن در برخی از کشورهای در حال توسعه به اوج نرسیده و آن ها به کمک های بیشتری نیازمندند. حالا وزارت توسعه آلمان هشدار می‌دهد که احتمالاً پناهجویان بیشتری وارد آلمان خواهند شد.

گرد مولر،وزیر توسعه آلمان روز چهارشنبه هشدار داد که این کشور شاید به خاطر بیماری همه گیر کووید ۱۹ شاهد «موج جدیدی از مهاجران» از کشورهای فقیرتر باشد. او اعلام کرد که آلمان برای کشورهای در حال توسعه، ۳ میلیارد یورو اختصاص داده است.

مولر به شبکه هیئت تحریریه آلمان «ار ان دی» گفت: «ما در اروپا برای کنترول ویروس تلاش ها را آغاز کرده ایم. اما در مناطق دیگر جهان این بیماری هنوز فراگیر است. من فکر می‌کنم که کووید ۱۹ در بسیاری از کشورهای در حال توسعه هنوز به اوج خود نرسیده است.»

وزیر توسعه آلمان ابراز کرد، اگر این ویروس در سراسر جهان مهار نشود، می‌تواند به آلمان بازگردد. او علاوه کرد:«در آن صورت موفقیت های ما در مبارزه با این بیماری دیگر هیچ ارزشی نخواهد داشت و ممکن است که موج جدیدی از مهاجران راهی اروپا شوند.»

مولر از کشور یمن به عنوان یک مورد بسیار نگران کننده نام برد. در این جا سیستم مراقبت های صحی در پی جنگ داخلی و قحطی نابوده شده است و میلیون ها تن را خطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ تهدید می‌کند.

وزیر توسعه آلمان از عراق به عنوان یک مثال یادآوری کرد. در این جا حکومت آلمان پنج شفاخانه جدید را برای ۱۴ هزار بیمار تمویل کرده و به اتیوپیا نیز در زمینه ایجاد شغل در بخش تولید ماسک کمک می‌کند.

 مولر خواهان کمک ۵۰ میلیارد یورویی به کشورهای افریقایی شد

 روز چهارشنبه که آلمان ریاست شورای اتحادیه اروپا را به عهده گرفت، مولر از بودجه ای که اتحادیه اروپا برای کمک به کشورهای در حال توسعه اختصاص داده است، انتقاد کرد. کمیسیون اروپا برای کمک به کشورهای عضو که پس از شیوع ویروس کرونا در حال تجدید قوای اقتصادی هستند، طی هفت سال آینده وعده کمک یک بیلیون یورویی (۱.۱۲ بیلیون دالر) را داده است.

وزیر توسعه آلمان در ادامه گفت: «اتحادیه اروپا سالانه یک میلیارد یورو به افریقا اختصاص داده که بسیار ناکافی است.»

او اظهار کرد: «ما با این مبلغ نمی‌توانیم بر بیماری همه گیر کرونا و تغییرات اقلیمی غلبه کنیم و تقویت اقتصاد کشورهای افریقایی که جمعیت شان به سرعت در حال افزایش است، با این مقدار کمک مالی ممکن نیست.»

 وزیر توسعه آلمان افزود: «من به این خاطر خواهان این هستم که اتحادیه اروپا برنامه ای را با عنوان «برنامه بهبود و ثبات» به جریان بی‌اندازد و ۵۰ میلیارد یورو را به این منظور در نظر بگیرد.

مولر به این اشاره کرد که ۲۵ میلیون تن در کشورهای افریقایی در بخش گردشگری مشغول هستند و اروپا باید اجازه دهد که در صورت کاهش خطر ویروس کرونا، گردشگری در برخی کشورهای افریقایی ممکن باشد.


 

در همین زمینه