عکس آرشیف: خیمه‌های مهاجران در پورت دو له ویلت در شمال شرق پاریس، فبروری ۲۰۲۰. عکس از مهاجر نیوز
عکس آرشیف: خیمه‌های مهاجران در پورت دو له ویلت در شمال شرق پاریس، فبروری ۲۰۲۰. عکس از مهاجر نیوز

دادگاه حقوق بشر اروپا فرانسه را به دلیل «شرایط زندگی غیرانسانی و ناشایسته» سه مهاجر که در جاده‌ها زندگی می‌کردند، محکوم کرد. بر اساس این حکم فرانسه باید به دو تن از مهاجران مبلغ ۱۰ هزار و به مهاجر سومی مبلغ ۱۲ هزار یورو خسارت پرداخت کند.

روز پنجشنبه ۲ جولای دادگاه حقوق بشر اروپا با صدور حکمی گفت که مقام‌های فرانسوی در تعهدات خود برای تامین یک زندگی شایسته و انسانی برای مهاجران کوتاهی کرده‌اند.

بر مبنای این، حکم سه پناهجوی افغان، ایرانی و روسی که ۲۷، ۴۶ و ۳۳ ساله هستند، «قربانی رفتار ناشایسته و بی‌احترامی به کرامت انسانی خود» از سوی مقام‌های فرانسوی شده‌اند.

در همین زمینه:  چگونه یک مهاجر خردسال افغان توانست فرانسه را محکوم به پرداخت جریمه کند؟

دادگاه در حکم خود فرانسه را به این دلیل مسئول دانست که این مهاجران «چندین ماه از کمک پولی ماهانه و دسترسی به خدمات بهداشتی و نیازهای اساسی خود محروم و با زندگی در جاده‌ها از این موضوع نگران بودند که مورد و حمله سرقت قرار بگیرند.»

به گفته دادگاه، سه مهاجر یادشده مجبور شده‌اند قبل از ثبت درخواست پناهندگی، مدتهای زیادی انتظار بکشند و در طی این مدت با ترس، نومیدی و احساس حقارت روبرو گردند.

در بخشی از حکم دادگاه این موضوع تصریح شده که فرانسه از سال ۲۰۰۷ به این سو با افزایش درخواست پناهندگی و کمبود جا در مراکز پذیرایی روبرو بوده اما مقام‌های این کشور تلاش‌های اساسی را به خرچ داده‌اند تا این کمبود را رفع و مهلت بررسی درخواست‌ها را کوتاه‌تر کنند.

اما علیرغم این تلاش‌ها، وضعیت پناهجویان حاکی از آن است که فرانسه در قبال ماده ۲ کنوانسیون حقوق بشر اروپا، یعنی ممنوعیت رفتار غیرانسانی و ناشایسته، از خود کوتاهی نشان داده است.

بیشتر بخوانید:  دادگاه حقوق بشر اروپا چیست و چه نقشی در قضایای مهاجران دارد؟

در نتیجه دادگاه فرانسه را به پرداخت مبلغ ۱۰ هزار یورو خسارت به دوتن از مهاجران و مبلغ ۱۲هزار یورو به مهاجر سومی محکوم کرد.

این چهارمین بار طی یک ماه است که دادگاه حقوق بشر اروپا فرانسه را محکوم می‌کند.


 

در همین زمینه