سوم ماه مارچ سال ۲۰۲۰، مهاجران از مرز ترکیه با یونان به  شهر ادیرنه در ترکیه باز می گردند
/عکس: EPA/ERDEM SAHIN
سوم ماه مارچ سال ۲۰۲۰، مهاجران از مرز ترکیه با یونان به شهر ادیرنه در ترکیه باز می گردند /عکس: EPA/ERDEM SAHIN

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد، تا زمانی که میان اتحادیه اروپا و انقره یک راه حل در مسایل مربوط به مهاجرت پیدا نشود، مرزهای کشورش را با یونان، کماکان باز نگه‌ می‌دارد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در دیدارش با یوزیپ بوریل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گذشته گفت، ترکیه «بر تصمیم اش پایبند است و جلو مهاجرانی که می‌خواهند بروند را نمی‌گیرد.» 

این مقام ترکیه افزود، کشورش حاضر است به صورت مشترک (با اتحادیه اروپا) برای پیدا کردن یک راه حل تلاش کند.

بر اساس توافقنامه مشترک مهاجرت میان ترکیه و اتحادیه اروپا، انقره جلو مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا را می‌گیرد. در این توافقنامه تصریح شده است، پناهجویان و مهاجرانی که از طریق ترکیه وارد جزایر یونان می‌شوند و پرونده پناهندگی آنان در این کشور مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد را ترکیه دوباره می‌پذیرد. بر اساس این توافق، اتحادیه اروپا متعهد شد که برای رسیدگی به پناهجویان سوریایی ساکن در قلمرو ترکیه، به انقره کمک مالی کند. در ماه مارچ سال ۲۰۱۶ اتحادیه اروپا گفته بود در چوکات این توافقنامه، شش میلیارد یورو را به ترکیه می‌پردازد. 

طبق اطلاعات کمیسیون اتحادیه اروپا که در ماه مارچ نشر شد، تا آن زمان ۴.۷ میلیارد یورو به ترکیه داده شد و حدود ۳.۲ میلیارد یوروی دیگر از این مبلغ نیز پرداخت شد.

اردوغان خواهان این است که کمک های اتحادیه اروپا ادامه پیدا کند. ترکیه در اواخر ماه فبروری اعلام کرده بود که مرز کشورش را با یونان (که عضو اتحادیه اروپا است) برای مهاجران باز می‌گذارد.

در پی نشر این خبر، هزاران تن سعی کردند از ترکیه وارد یونان شوند و سپس به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا راه پیدا کنند. اما ماموران مرزی یونان مانع ورود پناهجویان و مهاجران به این کشور گردیدند.


 

در همین زمینه