عکس از آرشیف/ کمک مقام های فرانتکس به ماموران در یونان برای پس فرستادن مهاجران به ترکیه/عکس: Reuters/G. Moutafis
عکس از آرشیف/ کمک مقام های فرانتکس به ماموران در یونان برای پس فرستادن مهاجران به ترکیه/عکس: Reuters/G. Moutafis

مقام های ترکیه اعلام کردند که از رفتن ۲۷۶ مهاجر به وسیله یک کشتی به قلمرو اتحادیه اروپا، جلوگیری کرده اند. در این عملیات، هشت تن به ظن قاچاقبری انسان ها نیز بازداشت شده اند. شماری از شهروندان افغان هم شامل این گروه پناهجویان اند.

خبرگزاری اناتولی ترکیه گزارش داده است که پولیس و نیروهای گارد ساحلی این کشور پس از دریافت یک پیام سری، به این کشتی که در ساحل شهر ایزمیر لنگر انداخته بود، حمله کردند.

کشتی نامبرده با ۲۷۶ مهاجر به شمول ۴۶ زن و ۵۹ کودک، برای ترک این منطقه آماده شده بود. بر بنیاد گزارش این خبرگزاری، مهاجران از کشورهای افغانستان، بنگله دیش، سوریه، سومالیا و ایران بودند.

تا به حال مشخص نشده است که این کشتی حامل مهاجران قصد حرکت به سوی کدام کشور را داشته است.

اما بیشتر مهاجران سعی می‌کنند که از طریق ترکیه به جزایر یونان راه پیدا کنند که عضو اتحادیه اروپا است. در حال حاضر ۳.۷ میلیون مهاجر سوریایی در ترکیه به سر می‌برند. برخی دیگر از مهاجران تلاش می‌کنند که از طریق رودخانه ماریتسا (ایوروس) وارد یونان شوند. این رودخانه مرز طبیعی بین ترکیه و یونان را تشکیل می‌دهد.

 این خبر روز سه شنبه، در حالی به نشر رسید که ماموران ترکیه سرگرم پیدا کردن سرنشینان یک قایق اند که به تاریخ ۲۷ ماه جون در شرق این کشور در آب غرق شدند. گمان می‌رود که ده ها مهاجر جان های شان را در این حادثه از دست داده باشند.

تا به حال جسد ۱۱ تن از آب بیرون کشیده شده اند. پنج فرد مظنون به قاچاق انسان در ارتباط با این تراژیدی بازداشت شدند.


 

در همین زمینه