هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان/عکس: Picture-alliance/AP Photo/M.Sohn
هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان/عکس: Picture-alliance/AP Photo/M.Sohn

وزارت داخله فدرال آلمان یک بار دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا خواست که مهاجران را از خطر غرق شدن نجات دهند. از نظر این نهاد، کشورهایی که در نجات مهاجران سهم می‌گیرند، بسیار «ناچیز» اند.

هورست زیهوفر، وزیر داخله فدرال آلمان پیش از برگزاری یک جلسه غیر رسمی با وزیران داخله کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت، این اتحادیه که خود را یک جامعه با ارزش های مشترک می‌داند، باید جان انسان ها را در بحر نجات دهد. زیهوفر افزود، در این جا باید روشن شود که کشورهای اتحادیه اروپا تحت چه شرایطی حاضر به پذیرش پناهجویان و مهاجرانی هستند که در بحر نجات داده می‌شوند.

به گفته وزیر داخله فدرال آلمان، رقم این کشورها بسیار «ناچیز» است و این وضعیت «اصولا شایسته اتحادیه اروپا نیست.»

شام دوشنبه کشتی نجات «اوشین وایکینگ» با  ۱۸۰ مهاجر در بندر پورتو امپدوکله که در جزیره سیسیلی قرار دارد، لنگر انداخت.

سازمان «اس او اس مدیترانه» که کشتی «اوشین وایکینگ» را اداره می‌کند، روز سه شنبه اعلام کرد که نجات یافتگان روز دوشنبه به ساعت سه صبح کشتی را ترک کردند. به گفته مسئولان این سازمان، تا به حال معلوم نیست که این مهاجران به کجا انتقال داده می‌شوند.

روز جمعه، پس از این که چندین مهاجر در کشتی «اوشین وایکینگ» تلاش به خودکشی کردند، خدمه های این کشتی وضعیت اضطراری را اعلام کردند.

کلیسای پروتستان در آلمان با توجه به وضعیت مهاجران در بحیره مدیترانه اعلام کرد که می‌خواهد «احتمالا در ماه اگست» برای نخستین بار از کشتی نجات مربوط به این کلیسا، استفاده کند.

از آن جایی که کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل هنوز پیشنهادی در زمینه اصلاح سیستم مشترک پناهندگی در اتحادیه اروپا ارائه نکرده، این موضوع روز سه شنبه در دستور جلسه وزیران داخله اتحادیه اروپا قرار ندارد.

اما زیهوفر اعلام کرد، از نظر او در صورتی که آلمان در دوره ریاست شورای اتحادیه اروپا بتواند «در مورد مهم ترین نکات به توافق دست یابد» یک مانع بسیار بزرگ را پشت سر گذاشته است.

وزیر داخله آلمان در ادامه گفت، رسیدگی به مساله مهاجرت جزو چهار «وظیفه بسیار مهم» اروپا است.

او ادامه داد: «من امیدوارم که ما بتوانیم با قدرت استدلال به موفقیت دست یابیم. من آدم خوش باوری نیستم و می‌دانم رسیدن به این هدف چقدر دشوار است.»

آلمان به تاریخ اول جولای امسال، ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا را به مدت شش ماه به عهده گرفت.

 

در همین زمینه