در کمپ موریا که گنجایش حدود ۲ هزار و ۸۰۰ تن را دارد، بیش از ۱۵ هزار مهاجر زندگی می کنند. لیسبوس، ۱۲ جون سال ۲۰۲۰/عکس: picture-alliance/G. Siamidis
در کمپ موریا که گنجایش حدود ۲ هزار و ۸۰۰ تن را دارد، بیش از ۱۵ هزار مهاجر زندگی می کنند. لیسبوس، ۱۲ جون سال ۲۰۲۰/عکس: picture-alliance/G. Siamidis

در کمپ موریای جزیره لیسبوس یک مرد جوان در پی منازعه و جراحاتی که با ضربات چاقو به او وارد شده بود، جان باخت. سازمان داکتران بدون مرز می گوید، شرایط زندگی در این کمپ باعث تشدید خشونت شده است.

روز دوشنبه یک مرد ۱۹ ساله از ساحل عاج بر اثر جراحاتی که با ضربات چاقو به او وارد شده بود، جان باخت. گفته می شود که وی به خاطر موبایلی که به سرقت رفته بود، با چند پناهجوی افغان درگیر شد. دو مهاجر که به خاطر ضربات چاقو صدمه دیده بودند، در شفاخانه بستری شدند و یک مهاجر دیگر که با یک تخته چوبی به او حمله شده بود، از ناحیه سر صدمه دید.

پولیس یونان برای جلوگیری از تشدید درگیری ها میان مهاجران افریقایی و افغان در کمپ موریا، گاز اشک آور شلیک کرد. کمپ موریا گنجایش دو هزار و ۸۰۰ تن را دارد، اما در حال حاضر بیش از ۱۵ هزار مهاجر آن جا زندگی می کنند.

از آغاز سال تا به حال، چند پناهجو در کمپ موریا زخمی شده و دست کم دو تن جان باخته اند. یک زن جوان افغان که در ماه می به ضرب چاقو کشته شد، شامل قربانیان است.
کمپ موریا در جزیره لیسبوس، ۱۲ جون سال ۲۰۲۰/عکس: picture-alliance/G. Siamidis
یک مهاجر افغان: «مهاجران از نظر روحی ضعیف و خسته هستند» 

درگیری در روز دوشنبه دو روز پس از آن رخ داد که ممنوعیت گشت و گذار در کمپ های مهاجران برای پنجمین بار پیاپی به مدت دو هفته تمدید شد. 

سازمان غیردولتی داکتران بدون مرز از مرگ این مرد به عنوان یک تراژیدی یاد کرد که جلوگیری از آن امکان پذیر بوده است. در بیانیه ای که سازمان داکتران بدون مرز نشر کرده، آمده است: «شرایط دهشت ناک زندگی، ازدحام بیش از حد و تمدید ممنوعیت گشت و گذار برای مهاجران و آوارگانی که در کمپ های جزایر یونان زندگی می کنند، همه عواملی است که باعث وخیم تر شدن وضعیت روحی هزاران مرد، زن و کودک در این کمپ می شود». در ادامه این بیانیه آمده است: «محدودیت رفت و آمد برای مهاجران در کمپ ها که در حقیقت به معنای بازداشت تبعیض آمیز آن ها است، باید لغو شود». 

علی فاضلی، یک پناهجو از افغانستان که در کمپ موریا زندگی می کند، به اینفومایگرانتس گفت که منع گشت و گذار باعث تشدید بیشتر فشار روحی و روانی بر مهاجران شده است. او گفت: «بزرگترین تاثیری که به خاطر این ممنوعیت ایجاد می شود، ایجاد اضطراب برای ما است. مردم دراین جا از نظر روانی بسیار افسرده هستند. آن ها در گذشته می توانستند بیرون بروند و به طور مثال به ساحل یا شهر می رفتند، یا خرید می کردند. اما از زمان اجرایی شدن قانون منع گشت و گذار، مردم شب و روز را در داخل کمپ می گذرانند». فاضلی افزود: «بسیاری از مهاجران از نظر روحی ضعیف هستند و خیلی خسته شده اند».

کمپ موریا در جزیره لیسبوس، ۱۲ جون سال ۲۰۲۰/عکس: picture-alliance/G. Siamidis
کاهش کمک های سازمان های غیردولتی 

مقام های یونان روز شنبه از تمدید منع گشت و گذار خبر دادند و گفتند هدف آن ها جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در میان مهاجران است.  فاضلی گفت: «از این نظر، منع گشت و گذار خوب است. اگر ویروس کرونا گسترش پیدا کند، تمام باشندگان کمپ موریا از این بابت متاثر می شوند و همه مردم جانشان را از دست خواهند داد».

او در ادامه گفت، اما با این وجود، هیچ اقدامی برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در کمپ انجام نمی شود: «هیچ اقدامی در کمپ مانند فاصله گیری اجتماعی و رعایت بهداشت در این جا انجام نمی شود. فقط آب و صابون برای شستن دست ها در اختیار مهاجران گذاشته شده است». 

از زمانی که در ماه جون، قوانین جدید ثبت و راجستر برای سازمان های خیریه غیردولتی اجرایی شد، کمک هایی که این سازمان ها در کمپ های مهاجران عرضه می کردند، به شدت کاهش یافته است. فاضلی گفت: «سازمان های خارجی که معمولا در گذشته به ما کمک کردند، دیگر وجود ندارند. فقط داکتران بدون مرز این جا فعالیت دارد. صنف های آموزشی مانند انگلیسی و یونانی دیگر برگزار نمی شود». 

کمپ موریا در جزیره لیسبوس، ۱۲ جون سال ۲۰۲۰/عکس: picture-alliance/G. Siamidis
کمپ های امن تر

سازمان داکتران بدون مرز یک بار دیگر خواهان این شد که آسیب پذیرترین گروه ها در میان مهاجران و آن هایی که خطر ابتلای شان به بیماری کووید ۱۹ بیشتر است، باید به سرعت به مکان های امکان انتقال داده شوند.

حکومت یونان در آخر هفته گفت، ۱۷ هزار پناهجو و آواره را از جزایر به کمپ ها در سرزمین اصلی انتقال داده و حالا از فشار بر کمپ های جزایر کاسته شده است. 
همزمان، حکومت یونان برنامه هایی را برای ایجاد کمپ های جدید در پنج جزیره این کشور که در حاشیه بحیره اژه قرار دارند، در دست دارد. نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت یونان به دویچه وله گفت که کمپ های جدید «دارای بالاترین استندردهای امنیتی و شرایط مناسب زندگی است».  میتاراکیس افزود: «البته که ما خواهان کمپ های ایمن تر هستیم. ما به شرایط بهتر و حفاظت بیشتر از کمپ ها نیاز داریم. ایجاد کمپ های جدید با شرایط یادشده هم به نفع مهاجرانی است که این جا زندگی می کنند و هم به نفع مردم محلی است». 

 

در همین زمینه