عکس آرشیف از جریان عبور گروهی از مهاجران از مرز مجارستان در آغاز بحران مهاجرت به اتحادیه اروپا
عکس آرشیف از جریان عبور گروهی از مهاجران از مرز مجارستان در آغاز بحران مهاجرت به اتحادیه اروپا

آلمان در نظر دارد امسال بر بحران مهاجرت در اتحادیه اروپا که از چند سال به این طرف بین ۲۷ عضو اش در این مورد مشاجره جریان دارد، غلبه حاصل کند. این امر باعث اختلافات شدید مبنی بر سیاست پناهندگی میان کشورهای عضو گردیده است. اینک آلمان به دنبال ایجاد اصلاحات در سیاست پناهندگی مشترک اتحادیه اروپاست. وزیران داخله این اتحادیه در این زمینه اجلاسی را برگزار کردند.

آلمان با به دست گرفتن ریاست دوره ای اتحادیه اروپا می خواهد تا پایان سال جاری میلادی برای بحران مهاجرت راه حلی پیدا کند. هورست زیهوفرف وزیر داخله آلمان پیش از اجلاس وزیران داخله اتحادیه اروپا به روز سه شنبه گفت که وی خواستار "حداقل یک توافق سیاسی در مورد مهمترین موضوعات" برای اصلاح سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا و قانونمند شدن ورود مهاجران است که از سال ۲۰۱۵ به این سو در پی افزایش مخالفت های اعضا مورد مناقشه است.

وزیر داخله آلمان در برلین گفت: «همیشه تعداد اندکی از کشورهای عضو مایل به پذیرش مهاجران هستند و اما این به معنای کمبودی در اتحادیه اروپا نیست.» وی اضافه کرد: «اگر مهاجران مستحق حفاظت بین المللی باشند، باید از همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتظار داشته باشیم که آنها را بپذیرند. شما نمی توانید برای حل نمودن این مشکل، مسئولیت را فقط به یونان، ایتالیا، مالتا و اسپانیا بسپارید».

اصل اختلافات به اعضای شرقی و کمونیستی سابق این اتحادیه از جمله پولند و مجارستان برمی گردد که با سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا مخالفت کرده و طرح تقسیم مهاجران میان اعضا را نپذیرفته اند. آنها حتی از میزبانی از یک فرد فراری از جنگ و فقر در خاورمیانه و افریفا امتناع می کنند.

براساس داده های سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا به سفت و سخت کردن مرزها و قوانین پناهندگی اش روی آورده و میزان ورود پناهجویان تازه وارد را از یک میلیون تن در سال ۲۰۱۵ به ۱۲۳ هزار نفر در سال گذشته کاهش داده است.هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال خواهان افزایش موارد اخراج است. هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان ابراز امیدواری کرد که کشورهای عضو در زمینه پذیرش مهاجران تجدیدنظر کنند. یک دیپلومات پولندی به خبرگزاری رویترز گفته که هرگونه تعهد قانونی برای میزبانی از پناهجویان تازه وارد برای حکومت پولند غیرقابل قبول است.

همزمان خبرگزاری آلمان نوشته است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در زمینه اصلاح سیاست پناهندگی این بلوک پیشرفت هایی داشته اند. این خبرگزاری روز چهارشنبه (۸ جولای ۲۰۲۰) در پی جلسه غیررسمی وزیران داخله ۲۷ کشور عضو، به نقل از وزیر داخله آلمان نوشته که وی "به طور موجهی خوشبین است" که مجموعه جدیدی از قوانین ممکن است به زودی عملی گردند.

زیهوفر گفته است که همه کشورها نیاز به یک سیاست مشترک پناهندگی را تشخیص داده اند و برخی ابراز تمایل کرده اند تا همبستگی خود را افزایش دهند. اما به نظر می رسد که تاثیر این جلسه ناچیز بوده، چراکه به گفته وزیر داخله آلمان برای نهایی سازی توافقات و تعهدات باید راه حلی اروپایی پیدا شود.

ګشایش مجرای قانونی مهاجرت ضروریست

آلمان با گرفتن ریاست اتحادیه اروپا به مدت شش ماه که تا پایان سال جاری ادامه پیدا می کند، مسئولیت برگزاری جلسات وزیران اتحادیه اروپا را به عهده دارد؛ جلساتی که همواره بحث بحران مهاجرت در آنها داغ بوده است.

برخی از کشورهای عضو خواهان رسیدگی به درخواست های پناهندگی در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا هستند، اما آلمان اجازه ورود به پناهجویان برای رسیدگی به درخواست های پناهندگی شان را "عزت" اروپایی و حق اساسی پناهجویان خوانده است. این کشور از اعضای اتحادیه می خواهد بار بحران مهاجرت میان اعضای اتحادیه تقسیم شود، اما همه با آن موافق نیستند.آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا: با بحران شدید مهاجرت مواجه نیستیم آلمان اخیرا از اعضای اتحادیه اروپا خواسته به جای مناقشه روی سیاست پناهندگی و تقسیم مهاجران، جان پناهجویان را در مسیرهای پر خطر مهاجرت نجات دهند. برخی کشورهای عضو حتی به مهاجران نجات داده شده از  آب ها اجازه ورود به بنادرشان را نمی دهند.

پیترا بایینز، کمیسار ارشد حقوقی در شورای اروپا برای مهاجران و تبعیدشدگان به خبرگزاری آلمان گفته است که مناقشه میان اعضای اتحادیه اروپا وضع مهاجران را بحرانی تر کرده و حقوق بشری شان بیشتر نقض می شود: «فشارهای روزافزون و به عقب راندن مهاجران در دریا و مسیرهای مهاجرت باعث شده مهاجران برای عبور از مسیرهای نامنظم به قاچاقبران انسان متکی شوند و خشونت، سواستفاده از آنان افزایش یابد.»

وزیر داخله آلمان نیز پیشنهاد کرده که برای جلوگیری از تلفات بیشتر مهاجران در مسیرهای غیرقانونی، گشایش یک مجرای قانونی برای ورود مهاجران به اتحادیه اروپا ضروری است. وی همچنان به این باور است که برای بازگرداندن مهاجرانی که مستحق حفاظت بین المللی نیستند، به کشورهای مبداء شان، باید "فرانتکس" یا آژانس حفاطت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا تقویت گردد.

 

در همین زمینه