در جریان تخلیه خیمه‌های مهاجران در کاله، تنش‌هایی میان مهاجران و افراد پولیس به وجود آمد،‌۱۰ جولای ۲۰۲۰.  عکس از رویترز
در جریان تخلیه خیمه‌های مهاجران در کاله، تنش‌هایی میان مهاجران و افراد پولیس به وجود آمد،‌۱۰ جولای ۲۰۲۰. عکس از رویترز

پولیس شمال فرانسه حدود ۵۰۰ مهاجر را از کمپ‌های خودسرانه در یک منطقه صنعتی در کاله به مراکز پذیرایی یا مراکز بازداشت انتقال داد. سازمان‌های خیریه این عملیات تخلیه را « خشونت آمیز» و « بی فایده» توصیف کرده‌اند.

یولین برنار، از فعالان رضاکار سازمان خیریه سلام گفت عملیات تخلیه خیمه‌ها از مهاجران «بسیار با خشونت انجام شد.»

به گفته والی منطقه او دو فرانس «۵۱۲ مهاجر تنها در شانزده بس به سوی مراکزی در او دو فرانس و سایر مناطق فرانسه انتقال یافتند.»

در خبرنامه‌ای که از سوی والی نشر شد گفته شده که ۱۳ تن از مهاجران، شامل خانواده‌ها و کودکان، به سرپناه‌ها و مراکز تربیت اجتماعی فرستاده شدند و ۲۰ تن دیگر نیز که وضعیت غیرقانونی داشتند به مراکز بازداشت انتقال داده شدند.»

تنش‌ها میان مهاجران و پولیس در جریان تخلیه

له وا دو نور، یک روزنامه محلی نوشته است که عملیات امروز تخلیه کمپ‌های خودسرانه مهاجران در منطقه دون، یکی از بزرگترین اقدامات انجام شده مسئولان در ماه‌های اخیر یا از هنگام بستن کمپ بزرگ جنگل در سال ۲۰۱۶ به شمار می‌رود.

یولین برنار از سازمان سلام گفت:«معمولاً مهاجران حق دارند که در کمپ‌ها باقی بمانند اما در عملیات امروز پولیس مهاجران را مانند حیوانات محاصره و مجبور کرد سوار بس‌ها شوند.»

این فعال حقوق مهاجران گفت که پولیس در جریان عملیات، اعضای سازمان‌های خیریه را از ساحه عملیات دور نگهداشته بود.

به نوشته روزنامه له وا دو نور، در جریان عملیات تنش‌هایی میان مهاجران و افراد پولیس به وجود آمد. تعدادی از مهاجران که نمی‌خواستند سوار بس‌ها شوند به سوی پولیس سنگ پرتاب کردند و در مقابل، خود هدف حملات گاز اشک آور قرار گرفتند. چندین تن در جریان این تنش‌ها دستگیر شدند.

بیشتر بخوانید: «دستکم ۱۲۰۰ مهاجر در جاده‌های کاله در خیمه‌ها زندگی می‌‌کنند»

« اشغال ملکیت‌های خصوصی از سوی مهاجران»

مقام‌ها گفته‌اند که «اشغال بدون اجازه ملکیت‌های خصوصی»  توسط مهاجران در منطقه دون، مشکلات جدی بهداشتی، امنیتی و سروصدا برای ساکنان همجوار را به وجود آورده بود. شهردار کاله در این مورد خواستار اقدام دولت شده بود و و ساکنان محل نیز به دادگاه بولوین سورمر شکایت کردند.

دادگاه روز ۱۰ جون دستور اخراج مهاجران از محل را صادر کرد و روز پنجشنبه، این حکم در کمپ‌های مهاجران نصب شد. به دنبال آن وزارت داخله فرانسه با تخلیه فوری خیمه‌های مهاجران موافقت کرد.

سازمان‌های خیریه، از جمله مسافرخانه مهاجران که از سال ۲۰۰۸ در منطقه فعالیت دارد، عملیات امروز را بی فایده توصیف کرده و گفته‌اند این اقدامات تغییری در وضعیت مهاجران به وجود نخواهد آورد.

یولین برنار، از سازمان سلام گفت که بعد از پایان تخلیه کمپ‌ها، اعضای سازمان‌های خیریه به حدود ۳۰۰ تن از مهاجرانی که از این عملیات فرار کرده بودند صبحانه توزیع کردند. او گفت :«مانند همیشه، تا چند روز دیگر همه مهاجران به به اینجا بر می‌گردند.»

در همین زمینه:  کاله: مهاجرانی که می‌خواهند به انگلستان بروند، از رفتن به سرپناه‌ها نگرانند


 

در همین زمینه