عکس از آرشیف/ گروهی از مهاجران در شهر ایزمیر ترکیه، ۱۴ اپریل، سال ۲۰۲۰ /عکس: Picture-alliance
عکس از آرشیف/ گروهی از مهاجران در شهر ایزمیر ترکیه، ۱۴ اپریل، سال ۲۰۲۰ /عکس: Picture-alliance

اتحادیه اروپا می خواهد برای تامین نیازهای مهاجران، با پرداخت ۵۰۰ میلیون یوروی دیگر از ترکیه حمایت کند. به گفته کمیسیون این اتحادیه، ۱.۷ میلیون مهاجر و بیش از ۶۰۰ هزار کودک دانش آموز از این مبلغ بهره مند خواهند شد.

پارلمان اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه، پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا را برای حمایت مالی بیشتر از ترکیه پذیرفته اند. بر بنیاد این پیشنهاد، قرار است برای رسیدگی به وضعیت پناهجویان و مهاجران در ترکیه، ۵۰۰ میلیون یورو به انقره پرداخته شود.

این مبلغ ارتباطی به کمک شش میلیارد یورویی ندارد که اتحادیه اروپا در چارچوب توافقنامه مهاجرت با ترکیه، در سال ۲۰۱۶ متعهد به پرداخت آن شده بود.

به گزارش این کمیسیون با این ۴۸۵ میلیون یوروی اضافی امکان تمدید برنامه های تامین نیازهای مهاجران در ترکیه تا سال ۲۰۲۱ فراهم می‌شود و ۱.۷ میلیون مهاجر و بیش از ۶۰۰ هزار کودک مهاجر و دانش آموز می‌توانند از آن بهره مند شوند.

به گفته کمیسیون اتحادیه اروپا، این مبلغ قرار است به سازمان های وابسته به سازمان ملل متحد، صلیب سرخ بین المللی، هلال احمر و سازمان های امدادگر پرداخت شود.

یانیز لنارچیچ، کمیسار اتحادیه اروپا برای کمک های بشردوستانه و محافظت در برابر بحران گفت، اتحادیه اروپا تا زمانی که وضعیت به همین منوال پیش برود، از مهاجران در ترکیه حمایت خواهد کرد. او افزود: «به خصوص حالا که ویروس کرونا باعث شده که وضعیت از این هم بدتر شود.»

در ترکیه بیش از ۴ میلیون مهاجر زندگی می‌کنند که ۷۰ درصد از آن ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند. حدود ۳.۶ میلیون از این مهاجران از جنگ داخلی در سوریه فرار کرده اند.

انقره در توافقنامه مهاجرت سال ۲۰۱۶ موظف شد، همه مهاجرانی را که از طریق این کشور به جزایر یونان می‌رسند و پرونده پناهندگی شان رد می‌شود را می‌پذیرد و در برابر قاچاقبران مبارزه می‌کند.

اتحادیه اروپا در مقابل وعده داد که برای تامین نیازهای مهاجران، با کمک های چند میلیاردی از ترکیه حمایت کند. در حال حاضر بین ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر پذیرش مهاجران و رسیدگی به آن ها اختلاف نظر وجود دارد.

یونان چندی پیش ترکیه را متهم کرد که مرزهایش را برای سفر مهاجران به اتحادیه اروپا باز گذاشته است. حکومت ترکیه اتحادیه اروپا را متهم می‌کند که معاهده مهاجرت را رعایت نکرده است.


 

در همین زمینه