یک کمپ مهاجران در شهر سن-دنی در شمال پاریس، جنوی ۲۰۱۹. عکس از مهاجر نیوز
یک کمپ مهاجران در شهر سن-دنی در شمال پاریس، جنوی ۲۰۱۹. عکس از مهاجر نیوز

تحقیقات اداره احصايیه مرکزی فرانسه نشان می‌دهد که در اوج شیوع ویروس کرونا رقم مرگ و میر در میان مهاجران دو برابر بیشتر از فرانسوی‌ها بوده است. بر مبنای این تحقیق، شمار مبتلایان در میان افریقایی‌ها و آسیایی‌ها بیشتر از مهاجران دیگر بوده است. این اولین بار است که در فرانسه آمارهای مبتنی بر ریشه‌های قومی منتشر می‌شود.

آیا مهاجران در برابر ویروس کرونا آسیب پذیر تر از دیگران هستند؟ یک تحقیق انجام شده از سوی اداره مرکزی احصائیه فرانسه (ّٔINSEE) حاکی از آن است که میزان مرگ ومیر ناشی از ویروس کرونا در میان کسانی که در بیرون از فرانسه تولد شده‌اند دو برابر بیشتر از بقیه ساکنان متولد این کشور بوده است.

بنابر این تحقیق که روز ۷ جولای منتشر شد، در ماه‌های مارچ و اپریل امسال ۱۲۰ هزار نفر به دلایل مختلف مرده‌اند در حالی که این رقم در همین مدت در سال قبل ( ۲۰۱۹) ۱۰۲ هزار و ۸۰۰ تن بوده است. اداره مرکزی احصائیه این افزایش ۲۵ درصدی میزان مرگ و میر در سال جاری را به بیماری همه‌گیر کرونا نسبت داده است.

بر همین مبنا، میزان مرگ و میر در میان افراد تولد شده در خارج نسبت به افراد زاده شده در فرانسه از ۲۲ درصد در سال گذشته به ۴۸ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

آمار اداره احصائیه مرکزی فرانسه نشان می‌دهند که میزان مرگ ومیر در میان افریقایی‌های فرانسه از بهار سال گذشته تا بهار سال جاری ۱۱۴ درصد افزایش داشته و این رقم در میان آسیایی‌ها ۹۱ درصد بوده است. در مقایسه با این آمار، رقم مرگ و میر در میان مهاجران شمال افریقا ۵۴  درصد بود‌ه است.

اداره احصائیه مرکزی فرانسه می‌گوید یکی از دلایل افزایش مرگ ومیر در میان مهاجران میتواند این باشد که آنان بیشتر در مناطق بسیار فقیر و پرجمعیت زندگی می‌کنند.

به گونه نمونه، در میان مهاجران افریقای شمالی( مراکش، تونس، الجزایر...) و سایر مهاجران افریقایی که در شهرهای پر جمعیت ایل دو فرانس وسایر مناطق زندگی می‌کنند افزایش درصدی مرگ ومیر به ترتیب ۷۶ و ۱۵۸ درصد بوده است.

این رقم در میان افراد متولد شده در فرانسه که در یک شهر پرجمعیت زندگی می‌کنند به ۳۹ درصد رسیده است.

در این میان، دپارتمان پر جمعیت سن-سن-دنی، در شمال پاریس، که تعداد زیادی از مهاجران در آن زندگی می‌کنند، نمونه بارز افزایش مرگ و میر در میان مهاجران است: افزایش مرگ ومیر در تابستان سال گذشته و امسال، در میان ساکنان متولد شده در فرانسه ۹۵درصد، در میان مهاجران متولد افریقای شمالی ۱۹۱ و در میان سایر مهاجران افریقایی حتی ۳۸۶ درصد بوده است.

در همین زمینه:  داکتران بدون مرز:« مهاجران خطری برای دیگران نیستند؛ آن‌ها خود در معرض خطر قرار دارند»

باید گفت که در فرانسه، گردآوری  احصائیه و آمار مبتنی بر داده‌های قومی ممنوع است اما در مواردی، از جمله تحقیقات علمی، این امر یک استثنا به شمار می‌رود. فرانسه ادعا می‌کند که یک جمهوری جهان شمول است.

فعالان و مدافعان حقوق اقلیت‌ها و مهاجران برعکس معتقدند که فقدان احصائیه‌های قومی باعث شده دولت بر مشکلات ناشی از رفتار‌های نژادپرستانه و تبعیض آمیز چشم ببندد.

به نظر میرسد که انتشار تحقیقات مبتنی بر داده‌های قومی در امریکا، کانادا یا انگلستان باعث شده فرانسه نیز انجام چنین تحقیقاتی را بپذیرد.


 

در همین زمینه