کمپ موریا، جون ۲۰۲۰. عکس از پیکچر الیانس
کمپ موریا، جون ۲۰۲۰. عکس از پیکچر الیانس

یک پناهجوی گینه‌ای که در یونان درخواست پناهندگی داده، در دانشکده علوم سیاسی پاریس به عنوان دانشجو پذیرفته شده است. سفارت فرانسه در آتن می‌گوید تلاش دارد راهی پیدا کند تا این پناهجو برای تحصیل به فرانسه برود.

داستان امادو دیالو، پناهجوی گینه‌ای که در دانشکده علوم سیاسی پاریس پذیرفته شده اما تصمیم مربوط به درخواست پناهندگیش در یونان به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده در یک روزنامه فرانسوی منتشر شد.

این پناهجوی ۲۰ ساله، هفته گذشته وضعیتش را به روزنامه لوموند توضیح داد و گفت:« من در یک قدمی آرزوهایم در یونان گیر افتاده‌ام.» نشر مقاله لوموند واکنش‌های حمایتی زیادی را در رسانه‌های اجتماعی به دنبال داشت. مارلن شیاپا، وزیر دولت فرانسه در امور شهروندی در تویتر خود خبر داد که «وزارت داخله و مقام‌های دیپلماتیک فرانسه در همکاری با مقام‌های یونانی برای پذیرفتن او ]پناهجوی گینه‌ای [ آماده هستند.»

امادو دیالو هنگامی که کودک بود در گینه پدر مادرش را از دست داد و بعدتر به دلیل اینکه خود را در معرض خطر می‌دید کشورش را ترک کرد و به یونان مهاجر شد. در ماه اکتوبر ۲۰۱۶ که امادو دیالو خود را به جزیره لیسبوس یونان رساند هنوز یک مهاجر زیرسن بود. او ابتدا در کمپ موریا اقامت داشت اما موفق شد خود را در یک کشتی پنهان کند و به آتن برود.

امادو در پایتخت چند روز را در سرک‌ها و در یک خوابگاه برای افراد بی سرپناه گذراند تا این که با اعضای سازمان غیر دولتی اوم پراجکت (The Home Project) اشنا شد و تحت حمایت آن‌ها قرار گرفت. او به روزنامه لوموند گفت:« در روزهای اول من فقط به فکر این بودم که چیزی برای خوردن و جایی برای خوابیدن پیدا کنم. اما وقتی از من حمایت کردند زندگیم به حال عادی برگشت و من فکر برنامه ریزی برای آینده‌ام افتادم.»

او سپس در یک هوتل کار مشغول کار شد و با کمک سازمان اوم پراجکت، به  لیسه فرانسوی اوژن دولاکروا در آتن راه یافت. در این لیسه بود که او به دلیل علاقه‌اش به روابط بین المللی، به دانکشده علوم سیاسی پاریس درخواست پذیرش فرستاد و پاسخ مثبت دریافت کرد.

نومیدی از روند طولانی پناهندگی و درخواست تجدیدنظر

اما علیرغم این تلاش‌ها، آینده این پناهجوی گینه‌ای به تصمیم دادگاه تجدید نظر یونان و روند طولانی ناشی آز آن گره خورده است. او هفته گذشته به روزنامه لوموند گفت که بعد از یک روند سه ساله و رد دو درخواست تجدید نظر، کاملا ناامید شده است. مقام‌های یونانی گفته‌اند که دادگاه تجدیدنظر در باره سرنوشت امادو دیالو  که قرار بود در ۸ جولای برگزار گردد به ماه سپتمبر به تعویق افتاده و حکم دادگاه نیز چندین ماه بعد اعلام خواهد شد. این در حالیست که سال تحصیلی دانشکده علوم سیاسی پاریس در سپتمبر آغاز می‌شود. 

خبرگزاری فرانسه نوشته است که علیرغم این دشواری‌ها، شاید واکنش‌ها در حمایت از این پناهجو در شبکه‌های اجتماعی، سرنوشت او را تغییر بدهند. سفارت فرانسه در آتن گفته است که با مقام‌های یونانی تلاش دارند راه حلی برای امادو دیالو بیابند.

همزمان، دانشجویان دانکشده علوم سیاسی پاریس با امضای فراخوانی از دولت فرانسه خواسته‌اند زمینه آغاز تحصیل برای امادو را فراهم کند.


 

در همین زمینه