مقر دادگاه حقوق بشر اروپا در ستراسبورگ، در شرق فرانسه. عکس از پیکسابای
مقر دادگاه حقوق بشر اروپا در ستراسبورگ، در شرق فرانسه. عکس از پیکسابای

دادگاه حقوق بشر اروپا دستور داده است که مقام‌های مجارستان (هنگری) باید درخواست تغییر جنسیت در مدارک هویت یک پناهنده ایرانی ساکن این کشور را بپذیرند. این پناهنده که هنگام تولد در ایران با جنسیت زن ثبت شده می‌گوید مشکل تراجنسیتی دارد و می‌خواهد در مجارستان اسناد هویت یک مرد را به دست بیاورد.

روز پنجشنبه ۱۷ جولای دادگاه حقوق بشر اروپا با صدور حکمی گفت که مقام‌های مجارستان با رد درخواست تغییر جنسیت یک پناهنده ایرانی در اسناد هویتش، حقوق اساسی او را نقض کرده‌اند.

رعنا جعفری، در سال ۲۰۱۵ از ایران به مجارستان مهاجرت کرد زیرا به دلیل تراجنسی بودنش تحت فشار قرار داشت. او هنگام تولد در ایران با جنسیت زن ثبت شده است اما می‌گوید در اصل یک مرد است.

رعنا یک سال بعد از آنکه در مجارستان پناهندگی به دست آورد خواستار تغییر جنسیت در اسناد هویت خود شد اما چون در پاسپورت ایرانی‌اش به عنوان یک زن ثبت شده مقام‌های شهرداری درخواست او را نپذیرفتند. ماموران شهرداری استدلال کردند که چون اطلاعات مربوط به تولد رعنا در ایران ثبت شده تغییر جنسیت او در مجارستان غیر ممکن است.

بعد از آنکه این پناهنده ایرانی به دادگاه عالی مجارستان مراجعه کرد این دادگاه نیز درخواست  او را رد کرد و گفت در قوانین مجارستان چنین موردی برای مهاجران پیش بینی نشده است.

مقام‌های مجارستان به رعنا گفته‌اند که علیرغم پناهنده بودنش به دلیل مشکل تراجنسی، می‌تواند برای تغییر جنیست در اسناد رسمی، با مقام‌های رسمی ایرانی تماس بگیرد.

اما دادگاه حقوق بشر اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد که با توجه به مفاد کنوانسیون حقوق بشر اروپا، که مجارستان نیز آن را امضا کرده، مخالفت با درخواست تغییر جنیست پناهنده ایرانی، در تناقض با حقوق اساسی مدنی و سیاسی او قرار دارد. ۴۷ کشور اروپایی کنوانسیون حقوق بشر اروپا را که در سال ۱۹۵۳ تدوین شده تصویب کرده‌اند.

در همین زمینه: دادگاه حقوق بشر اروپا فرانسه را به دلیل رفتار ناشایسته با سه مهاجر محکوم کرد

بر اساس حکم دادگاه «خلای قانونی در مجارستان، تمامی شهروندان غیر مجارستانی را که به صورت قانونی در این کشور زندگی می‌کنند از دسترسی به روند تغییر جنیست و اسم، تحت هرگونه شرایطی، محروم و به گونه نامتناسب، حق کرامت انسانی آنان را محدود کرده است.»

تصمیم دادگاه حقوق بشر اروپا درست چند ماه بعد از آن اتخاذ شده که مجارستان قانون ممنوعیت تغییر جنیست در اسناد رسمی بعد از تولد را به تصویب رساند. دادگاه حقوق بشر اروپا گفته است که قانون جدید در مجارستان را زیر سئوال نمی برد اما رد درخواست تغییر جنیست پناهنده ایرانی در چارچوب قانون قبلی «توازن میان منفعت عمومی و احترام به زندگی خصوصی» این پناهنده را رعایت نکرده است.

این در حالیست که حزب راست افراطی ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، تغییر جنسیت و ازدواج همجنسگراها در این کشور را ممنوع اعلام کرده است. 

دادگاه در تصمیم خود گفته است مقام‌های مجارستان باید مبلغ ۶۵۰۰ یورو را به عنوان غرامت و ۱۵۰۰ یورو را نیز برای مصارف دادگاه به پناهنده ایرانی بپردازند.

بیشتر بخوانید:  "سیستم پناهندگی مجارستان قوانین بین المللی را نقض می کند"


 

در همین زمینه