تیم نجات ترکیه در حال بیرون کشیدن قایق غرق شده مهاجران از دریاچه وان (عکس آرشیف )
تیم نجات ترکیه در حال بیرون کشیدن قایق غرق شده مهاجران از دریاچه وان (عکس آرشیف )

شمار مهاجرانی که در حادثه غرق شدن قایق در دریاچه وان ترکیه جان باخته اند به ۴۰ تن رسید. مهاجران این قایق از افغانستان، ایران و دیگر کشورها بودند. حکومت افغانستان اعلام کرده که در تلاش شناسایی اجساد قربانیان است.

سلیمان سیلو، وزیر داخله ترکیه در پی این رویداد گفت که این کشتی به تاریخ ۲۷ ماه جون با ۵۵ تا ۶۰ مهاجر در دریاچه وان غرق شد. به نقل از پولیس ترکیه، پنج تن نیز در پیوند با این رویداد و به اتهام قاچاق انسان بازداشت شده اند.

دریاچه وان در نزدیکی مرز با ایران است و یکی از مسیرهای عبور غیرقانونی مهاجران به ترکیه می باشد. ماه دسمبر نیز در نتیجه غرق شدن یک قایق مهاجران در دریاچه وان ترکیه دست کم هفت تن جان باخته و ۶۴ نفر دیگر نجات داده شدند. در آن رویداد نیز بیشتر مهاجران از افغانستان، پاکستان و بنگله دیش بودند.

بیش از یک میلیون مهاجران در میانه سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ از طریق ترکیه وارد یونان در اتحادیه اروپا شدند؛ اما در پی امضای توافقنامه مهاجرت میان ترکیه و اتحادیه اروپا، موج مهاجرت رفته رفته کاهش یافت. این توافقنامه که در ماه مارچ سال ۲۰۱۶ امضا شد، کمک های میلیاردی به ترکیه را تعهد کرد تا انقره با بستن راه پناهجویان، با بحران مهاجرت به اروپا مبارزه کند.

از آن زمان تاکنون چندین بار تنش سیاسی میان ترکیه و اتحادیه اروپا بالا گرفته و توافقنامه مهاجرت را متاثر ساخته است. ترکیه بارها تهدید کرده که جلو مهاجرت به اروپا را نخواهد گرفت. در آغاز سال جاری میلادی، پس از آنکه حکومت انقره اعلام کرد دیگر جلو رفتن مهاجران به اروپا را نخواهد گرفت، هزاران مهاجر تلاش کردند از طریق مرزهای دریایی و زمینی وارد یونان شوند.

ترکیه در حال حاضر به ۶،۳ میلیون مهاجر سوریایی پناه داده که بزرگترین جمعیت مهاجران در کشور میزبان را تشکیل می دهندترکیه اخیرا هشداری دریافت کرده که ممکن است به خاطر درگیری های تازه در سوریه، موجی تازه از مهاجرت به سوی ترکیه ایجاد شود، به همین دلیل رهبری اسن کشور دوباره هشدار داده که جلو مهاجران را به سوی اروپا نخواهد گرفت.

 

در همین زمینه