عکس تزئینی: یکی از مراکز بازداشت مهاجران در لیبیا در سال  ۲۰۱۷. عکس از: رویترز.
عکس تزئینی: یکی از مراکز بازداشت مهاجران در لیبیا در سال ۲۰۱۷. عکس از: رویترز.

روزنامه وال استریت ژورنال می‌گوید که شماری فزاینده از مهاجران نجات داده شده از مدیترانه توسط نگهبانان ساحلی لیبیا به بازداشتگاه‌های غیر رسمی در این کشور فرستاده می‌شوند. در این بازداشتگاه‌ها مهاجران تحت تهدید، خشونت و ارعاب قرار می‌گیرند. سازمان ملل متحد گفته است که از آغاز سال جاری دستکم ۳۰۰۰ مهاجر در این روند ناپدید شده‌اند.

صفا مسحلی، سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت(IOM) در گزارشی که روز ۱۳ جولای منتشر شد، به وال استریت ژورنال گفت که «وضعیت افراد آسیب دیده و مخصوصاً مهاجران نسبت به سال‌های قبل در لیبیا بسیار بدتر شده است.»

او گفت که موارد اختطاف و شکنجه مهاجران در بازداشتگاه‌ها به مرز انفجار رسیده و شبه نظامیان در جریان این اقدامات خانواده‌های قربانیان را وادار می‌کنند که باج بپردازند.

روزنامه می‌گوید که در این بازداشتگاه‌های غیر رسمی که در ساختمان‌ها و انبارهای متروک قرار دارند، حقوق و شرایط  انسانی رعایت نمی‌شود و ده ها مهاجر در اتاق‌های تاریک، بدون دسترسی به آب و تجیهزات بهداشتی زندگی می‌کنند و از غذا محروم هستند. عاملان این اقدامات، تصاویر و ویدئوهای قربانیان را به خانواده‌های شان می‌فرستند تا برای آزادی آن‌ها باج بپردازند.

در یکی از این موارد، خانواده یک مهاجر بنگله دیشی حدود ۱۲ هزار دالر پرداخت اما نه توانست فرزندش را آزاد کند. جول حواله‌دار ۲۴ ساله، یک تن از ۳۰ مهاجری بود که در پایان ماه می گذشته، در یک انبار مواد قاچاقی در مزدا در جنوب غرب طرابلس به قتل رسیدند. عاملان با این اقدام خواستند قتل یکی تن از همکاران شان را که در شرایط نامعلومی اتفاق افتاده بود، تلافی کنند.

بیشتر بخوانید:  ۳۰ مهاجر در حمله انتقام جویانه در لیبیا جان باختند

خواهر مهاجر بنگله‌دیشی به روزنامه امریکایی گفت که قبل از مرگ برادرش، دهها پیام از سوی او دریافت کردند که نشان می‌ داد او در حال جان دادن است و ربایندگانش به او شوک برقی می‌دهند.

به نوشته وال استریت ژورنال، شمار و محلات بازداشتگاه‌های مهاجران در لیبیا به خوبی روشن نیست اما از زمانی که لیبیا به یک کشور ترانزیت مهاجران به مقصد اروپا بدل شده، مراکز غیر رسمی مانند مزدا در این کشور در حال رشد است.

دفتر شورای پناهندگان دنمارک در لیبیا می‌گوید که ۱۰درصد از ۸۰۰ هزار مهاجر و پناهنده در لیبیا حداقل یک بار در بازداشتگاههای غیر رسمی زندانی بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:  لیبیا: بدتر شدن وضعیت زندگی مهاجران در مراکز بازداشت

 برنامه برای لغو بازداشتگاه‌های مهاجران

حکومت لیبیا از سال‌ها به این سو تعهد کرده است که مراکز نگهداری مهاجران را لغو خواهد کرد اما آغاز جنگ داخلی در ماه اپریل ۲۰۱۹ و ادامه موج مهاجران این برنامه را به تاخیر انداخته است.

گذشته از آن تعداد زیادی از مهاجرانی که از مدیترانه نجات داده می‌شوند در چارچوب یک توافق مشترک اتحادیه اروپا با لیبیا، به این کشور برگردانده می‌شوند تا اروپا از هجوم این مهاجران به سواحل خود، در امان بماند.

صفا مسحلی به وال استریت ژورنال گفت که در این اواخر حدود ۳۰۰۰ مهاجر در این روند ناپدید شده‌اند.

حکومت لیبیا سال گذشته تعهد کرد که چهار مرکز نگهداری رسمی مهاجران را مسدود خواهد کرد و به زندانی کردن بدون دلیل مهاجران پایان خواهد داد.

اگر چه تعدادی مراکز رسمی مانند تاجوره، که در ماه جولای ۲۰۱۹ مورد حملات هوایی قرار گرفت، مسدود شده‌اند اما سیاست حکومت لیبیا در این مورد مسیر درستی انتخاب نکرده است.

در همین زمینه:  لیبیا: در حملات هوایی بر یک مرکز مهاجران دستکم۴٠ نفر کشته شدند

به گفته صفا مسحلی، سازمان بین المللی مهاجرت اطلاع یافته است که طی روزهای آینده دو مرکز جدید ایجاد خواهند شد. این سازمان که مانند گذشته حق نظارت بر چگونگی اداره این مراکز را ندارد خواستار آزادی مهاجران و گزینه‌های دیگر شده است.

از آغاز سال ۲۰۲۰ نگهبانان ساحلی لیبیا ۶۰۰۰ مهاجر را از مدیترانه به این کشور برگردانده‌اند.


 

در همین زمینه