عکس از آرشیف/ به تازگی بار دیگر محدودیت گشت و گذار در اردوگاه های پناهجویان در جزایر یونان تمدید شد
عکس از آرشیف/ به تازگی بار دیگر محدودیت گشت و گذار در اردوگاه های پناهجویان در جزایر یونان تمدید شد

سازمان داکتران بدون مرز خواستار لغو سریع محدودیت ها در اردوگاه های پناهجویان در جزایر یونان شده است. این سازمان می‌گوید که پناهجویان عامل خطر نه، بلکه خود در معرض تهدید قرار گرفته اند.

پس از شیوع ویروس کرونا در یونان، مقام های این کشور تصمیم گرفتند که محدودیت های گشت و گذار را در کمپ های پناهجویان در جزایر این کشور اعمال کنند. تا حال این محدودیت چند بار تمدید شده است. حالا سازمان داکتران بدون مرز با انتقاد از این اقدام می‌گوید که محدودیت های کنونی نامتناسب بوده و تاثیرات گسترده بالای صحت فزیکی و روانی هزاران پناهجو و مهاجر در کمپ موریا در لیسبوس و اردوگاه واتی در جزیره ساموس داشته است.

مارکو ساندرونی، یکی از مسئولان سازمان "داکتران بدون مرز" در جزیره لیسبوس گفت: «هرگاه من در مورد ۶۰۰۰ کودکی که در کمپ موریا گیر مانده فکر می‌کنم، کودکی آنان روز به روز از بین می‌رود. تا حال هیچ مورد ابتلا به کووید ۱۹ در مراکز پذیرش پناهجویان گزارش نشده است. این مردم برای دیگران خطر نیستند ولی آنان خود در معرض خطر قرار دارند و نیازمند کمک اند.»

از دید این مسئول سازمان داکتران بدون مرز، همه گیری کرونا نباید یک دلیل دلخواه باشد که در نتیجه، پناهجویان محصور شوند. آنان به ویژه کسانی که گروه آسیب پذیر اند، باید به محلات بود و باش مصئون انتقال داده شوند.

او تاکید کرد: «وضعیت زندگی در این اردوگاه های مزدحم حتی در وضعیت عادی غیر قابل پذیرش است. اگر گشت و گذار مردم به طور خودسرانه محدود شود، این موضوع به خشونت، بیماری و بدبختی بیشتر منجر خواهد شد.»

بر بنیاد یافته های سازمان ملل، در حال حاضر بیش از ۳۰ هزار پناهجو و مهاجر در لیسبوس، ساموس و جزایر دیگر این کشور زندگی می‌کنند.

موضوع مرتبط: قرنطین در اردوگاه های مهاجران در یونان برای بار ششم تمدید شد

قرار است روز جمعه آینده حدود ۱۰۰ پناهجوی آسیب پذیر و نیازمند به محافظت از اردوگاه های یونان به آلمان انتقال داده شوند. وزارت امور داخله فدرال آلمان گفته است که این گروه شامل کودکان بیمار و اعضای خانواده های شان می‌شود. این پناهجویان شهروندان افغانستان، فلسطین و سومالیا خواهند بود.

در ماه اپریل، ۴۷ کودک از یونان وارد آلمان شدند. حکومت فدرال آلمان در ماه مارچ سال جاری اعلام کرد که در مجموع ۲۴۳ کودک نیازمند به محافظت و اعضای خانواده های شان را از جزایر یونان می‌پذیرد.

 

در همین زمینه