خانواده های پناهجویان قربانی غرق شدن یک قایق  در ترکیه، اقارب شانرا شناسایی می کنند (AP Photo/Rahmat Gul)
خانواده های پناهجویان قربانی غرق شدن یک قایق در ترکیه، اقارب شانرا شناسایی می کنند (AP Photo/Rahmat Gul)

هویت ۳۰ تن از پناهجویان افغان که در جهیل شهر وان ترکیه غرق شده بودند، تاکنون شناسایی شده است. وزارت خارجه افغانستان می گوید که روند انتقال اجساد قربانی به کابل ادامه دارد.

گران هیواد، سخنگوی وزارات خارجه آلمان روز چهارشنبه (۲۲ جولای ۲۰۲۰) به خبرگزاری ها گفته است که ۵ جسد انتقال داده شده است، از جمله اجساد ۳۰ تن آنها مهاجران افغان اند که در جهیل وان ترکیه غرق شده بودند.

این کشتی به تاریخ ۲۷ جون زمانی غرق شد که مهاجران غیرقانونی را در جهیل وان ترکیه انتقال می داد. این جهیل در نزدیکی مرز ایران و در خاک ترکیه موقعیت دارد. به قول مقامات ترکیه مهاجران دیگر، بیشتر از پاکستان و ایران اند.

حامد تهذیب، معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان امروز (۲۳ جولای) گفت: «از ۵۹ جسد که هویت شان شناساسی شده است، ۳۰ تن آنان افغان می باشند. به گفته او، ۵ جسد این قربانیان نظر به خواست خانواده های شان در شهر وان ترکیه به خاک سپرده شده اند و ۷ جسد دیگر در همکاری با شرکت های هوایی افغانستان، به کابل انتقال یافته اند. ۱۲ تن دیگر فردا یا در جریان آغاز هفته نو به افغانستان انتقال می یابند.»

خانواده های پناهجویان قربانی غرق شدن یک قایق  در ترکیه، اقارب شانرا شناسایی می کنند
یکی از اقارب افغان های غرق شده در ترکیه، حشمت الله نور است که قبل از طلوع آفتاب در میدان هوایی کابل آمده بود تا اجساد خواهرزاده هایش را تسلیم شود. نور می گوید که  او در این فاجعه ۱۰ تن از اقارب اش را که همه زیر ۲۲ سال بودند، از دست داده است.

نور افزود: «در افغانستان کار نیست و فقط جنگ است. جوانان ما چاره دیگر ندارند به جز از اینکه به امید رسیدن به یک زندگی بهتر از وطن فرار کنند. آن ها بعضا برای رسیدن به هدف، در مسیر راه جان های خود را از دست می دهند.»

مقامات در ترکیه گفته اند که در این کشتی ۵۵ تا ۶۰ مهاجر موجود بوده اند.

مولاداد یکی از افغان های دیگر است که در میدان هوایی کابل منتظر جسد پسر ۱۵ ساله اش از ترکیه است. او می گوید که آخرین باری که پسرش را دیده بود ۲۷ ماه می امسال هنگام خداحافظی بوده است. او در علاوه کرد: «من او را فرستادم چون چاره ای دیگر نداشتم. اینجا جنگ و بیکاری حاکم است.» مولاداد تصمیم دارد پسرش را در مرکز شهر جلریز ولایت وردک به خاک بسپارد.

خانواده های پناهجویان قربانی غرق شدن یک قایق  در ترکیه، اقارب شانرا شناسایی می کنند
این کشتی به تاریخ ۲۷ ماه جون زمانی غرق شد که مهاجران غیرقانونی را از جهیل وان ترکیه منتقل می کرد. این جهیل در نزدیکی مرز ایران و در خاک ترکیه موقعیت دارد. مقام های ترکیه گفته اند که قاچاقچیان برای دور زدن چندین پسته بازرسی پولیس و اردو در مسیرهای معمول مهاجرت، پناهجویان را از طریق مسیر دریایی و خطرناک دریاچه وان عبور می دهند.

بر اساس گزارش "فرانتکس" آژانس حفاظت از مرز های اروپا، در شش ماه اول سال روان میلادی، ۹ هزار و ۳۰۰ مهاجر تلاش کرده اند تا به صورت غیر قانوانی وارد اروپا شوند؛ یعنی ۷۳ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال ۲۰۱۹. گفته می شود که از مجموع این گروه، ۱۷ درصد مهاجران افغان بوده اند.

 

در همین زمینه