تصویر مهاجران در یونان. عکس: پکچر الیانس
تصویر مهاجران در یونان. عکس: پکچر الیانس

دولت یونان اخیراً ادامه قرنطین در اردوگاه ها و مراکز پذیرایی از مهاجران را تا اوایل برج اگست اعلام کرد. این در حالیست که شهروندان این کشور از چهارم برج می به اینسو درقرنطین به سر نمی برند. حدود بیست نهاد غیر دولتی از جمله امنستی انترناسیونال، بر سیاست "تبعیض آمیز" و حتی "خطرناک" حکومت یونان برای سلامتی ده ها هزار مهاجر که در اسکان های غیر بهداشتی جمع شده اند، هشدار می دهند. مهاجرنیوز مصاحبه ای را با ادریانا تیدونا پژوهشگر امور مهاجرت در دفتر امنستی انترناسیونال انجام داده است.

مهاجرنیوز: چه کسانی باید شرایط قرنطین را در یونان مراعات کنند؟

ادریانا تیدونا: تمام مهاجران، پناهنده گان و پناهجویان. این بار شرایط قرنطین دشوارتر از قبل است.در تصمیم قبلی، دولت یونان قرنطین را تنها در مراکز پذیرایی مهاجران در جزایر اژه اعلام کرده بودند. اما اکنون مهاجران در تمام مراکز پذیرایی و اِسکان در جزایر این کشور در قرنطین به سر می برند. این تعمیم و عمومی سازی قزنطین تنها برای مهاجران کاملاً نامتناسب و تبعیض آمیز است. مبتنی بر هیچ مبنای علمی و پژوهشی نیست. هیچ مدرکی بر مؤثر بودن اینگونه قرنطین از ماه مارچ به اینسو در دست نیست. به بهانه قرنطین، تعصب باعث جلوگیری از ویروس کوید ١٩ نمی‌شود.

در همین مورد: قرنطین در اردوگاه های مهاجران در یونان برای بار ششم تمدید شد

مهاجرنیوز: آیا این قرنطین دوامدار کدام خطری را برای مهاجران قائل می شود؟

ادریانا تیدونا: ما بیشتر از پیش نگران هستیم زیرا درجه حرارت آب و هوا در حال افزایش است ، ما در میانه تابستان اسنت و مهاجران مجبور به زندگی در فضاهای بسته هستند و دسترسی به بهداشت و آب ندارند. محصولات بهداشتی در بیشتر اردوگاه ها وجود ندارد. بنابراین خود یک خطریست برای صحت و سلامت آنها. این چالش باعث ایجاد مشکلات عمده سلامت در اردوگاه های مهاجران می شود زیرا آن‌ها دیگر حتی نمی توانند برای جستجوی معالجه یا خرید دارو و وسایل اساسی بیرون بروند.

این قرنطین معنی ندارد به ویژه از آنجایی که تاکنون تقریباً هیچ موردی از کروناویروس در اردوگاه های مهاجران و مراکز پذیرش مشاهده نشده است. در لسبوس، در اردوگاه موریا، تازه واردان برای جلوگیری از هرگونه آلودگی از دیگران جدا می شوند.

ارزیابی تعداد مبتلایان به این اقدامات دشوار است. بیش از ٣٠٠٠٠ مهاجر در سراسر اردوگاه های جزایر اژه گسترش یافته اند. براساس اعلام سازمان جهانی مهاجرت، در این قاره ، ٢٨ مرکز برای حدود ٩٠٠٠٠ مهاجر وجود دارد. قابل یاد آوری است که بخش بزرگی از مهاجران در اقامتگاه های خودسر، در پارک‌های خصوصی و اِسکان های دیگر زندگی می کنند.

مهاجرنیوز: آیا ادامه قرنطین تنها برای جمعیت مهاجران ، همانگونه که دولت یونان از ٢١ برج مارچ به اینسو اعلام کرده، قانونی است؟

ادریانا تیدونااین الزامات در نفس خود از آدرس رسمی حكم می شود كه شناسایی امر قانونی بودن آن دشوار است. از سوی دیگر، این این تصمیم دولت یونان اصول بین المللی را رعایت نمی کند و به ویژه در مغایر دستورالعمل اتحادیه اروپا قرار دارد.

حمایت از سلامت پناهجویان و پناهندگان یک امر ضروری است، این مسأله باید به طور گسترده تری درک شود. در حالیکه هیچگونه بهداشت عمومی برای آن‌ها وجود ندارد. نارسایی‌های که در جمعیت مهاجران اخیراً مشاهده شده است به ویژه در  زمانی صورت می‌گیرد که باید برای یکپارچه سازی و هماهنگ ساختن آنها در ساختار اجتماعی کشور تلاش شود تا از منافع همه شهروندان به گونه یکسان دفاع شود و اصول دموکراتیک کشور زیر سوال نرود.

مهاجرنیوز: پیام شما به مقامات کشور یونان چه است؟

ادریانا تیدونا: ما در اوایل برج جولای به حکومت یونان نامه فرستادیم.اما باجود آن، قرنطین تنها برای مهاجران ادامه دارد. بنا ما یک نامه رسمی دیگری را با ٢٠ تن از نهادهای غیردولتی امضا کردیم و از شرایط کنونی به حکومت یونان هشدار دادیم.

در نامه توضيح داده ایم كه حبس و یا قرنطین پناهندگان و پناهجويان را به خطر مي اندازد. دولت بايد تاثير تصمیم اش را بطور دقيق تر ارزيابي كند و از انجام اقدامات موقت به گونه سوء‌استفاده خودداری كند.

در جابجایی کلیه ساختارهای پر ازدحام، استفاده مناسب و انعطاف پذیر از بودجه موجود در اتحادیه اروپا را برای بهبود شرایط زندگی بی سرپناهان با حداکثر شفافیت انجام دهد. مراقبت های بهداشتی و صحی و ارائه خدمات آبرسانی را برای همه مهاجران و پناهجویان در اولویت قرار دهد.

برای معلومات بیشتر: داکتران بدون مرز: محدودیت های گشت و گذار در کمپ های یونان برداشته شوند

دولت یونان نسبت به مهاجران ، پناهندگان و پناهجویان تحقیر زیادی نشان می دهد. ما می خواهیم به آنها بگوییم که این کار شان درست نیست. ضد تولید است. از سوی دیگر  مشکلات بهداشتی در مکان های مهاجران در شرایط کنونی برای آنها خطر بزرگیست و در آینده می‌تواند غیر قابل کتنرل شود. اینگونه تصامیم دولت نگران کننده است.

از اول برج جون ، مهاجرانی که قبولی گرفته اند یک ماه وقت دارند تا مراکز پذیرایی را ترک کنند و برای خود جایی پیدا کنند. آن‌ها در ظرف یک ماه باید مرکز را ترک کنند تا جا برای دیگران فراهم شود. یعنی آنها یک ماه فرصت دارند تا مسکن، شغل  و یا راهی برای حمایت خود پیدا کنند. به تعداد ١١٠٠٠ تن مهاجر در اوایل ماه جون در این شرایط قرار گرفتند. چگونه ممکن است که آن‌ها در ظرف یک ماه، با در نظرداشت شرایط قرنطین، برای خود خانه و شغل پیدا کنند؟ این کار دولت کاملاً متناقض است.
 

در همین زمینه