عکس از آرشیف: مهاجران افغان در ایران/عکس: Picture Alliance/Ton Koene
عکس از آرشیف: مهاجران افغان در ایران/عکس: Picture Alliance/Ton Koene

در پی شیوع موج دوم ویروس کرونا در کشور ایران، روند اخراج مهاجرین افغان نیز رو به افزایش است. به گفته مسئولان اداره عودت مهاجرین ولایت هرات روزانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ تن از مهاجرین افغان از کشور ایران اخراج می شوند.

سیف الله یک تن از مهاجرین افغان که به تازه گی از کشور ایران رد مرز شده و در حال حاضر در کمپ مهاجرین انصار بود و باش دارد می گوید: «در پی شیوع موج دوم ویروس کرونا در کشور ایران، روند اخراج مهاجرین افغان از این کشور افزایش یافته است."

او می گوید ایران بدون در نظر داشت روابط دیپلوماتیک میان دو کشور، افغانها را در شرایط سخت شیوع ویروس کرونا، به گونه اجباری اخراج می کند که این خود مشکلات زیادی را برای مهاجرین افغان به بار آورده است.

سیف الله می گوید: «اگر کدام مهاجر افغان در ایران با بیماری کووید ۱۹ مبتلا شود در قسمت تداوی وی هیچ اقدامی صورت نمی گیرد و او را به افغانستان رد مرز می کنند.»

سیف الله تنها مهاجر افغانی نیست که از روند اخراج اش در شرایط شیوع موج دوم کرونا در ایران شکایت می کند. سردار یکی از مهاجرین دیگری که به تازه گی از کشور ایران اخراج شده است نیز از این عملکرد ایران شاکی است.

سردارد باشنده ولایت دایکندی افغانستان است. او می گوید در شهر قم ایران با سه تن از اعضای فامیلش زنده گی می کرد که با شیوع موج دوم ویروس کرونا توسط نیروهای انتظامی ایران به افغانستان رد مرز شدند.

وی از کشور ایران می خواهد تا روند اخراج مهاجرین افغان را در این شرایط کرونایی متوقف کند تا افغانها بتوانند کار و بار و زنده گی شان را به پیش ببرند.

افغانستان: بحران سیاسی؛ ویروس کرونا و بازگشت توده ای مهاجران

برای نخستین ‌بار ویروس کرونا در افغانستان توسط فردی به ثبت رسید که از کشور ایران به افغانستان رد مرز شده بود.

جاوید نادم، رییس مهاجران و عوت کننده‌گان هرات می‌گوید در یک ماه گذشته روزانه نزدیک به ۵۰۰ مهاجر افغان به‌گونه اجباری از ایران اخراج شده‌اند.

وی افزود این آمار نسبت به یک ماه قبل افزایش در روند مهاجرین اخراج شده را نشان می دهد.

از سوی دیگر ریاست صحت‌عامه هرات می‌گوید که اخراج پناههجویان افغان از ایران خطر شیوع موج دوم کرونا در افغانستان را بیشتر می‌سازد.

محمد رفیق شیرزی، سخنگوی اداره صحت عامه ولایت هرات می گوید روزانه ۱۰۰ بیمار مشکوک به ویروس کرونا از منطقه مرزی اسلام قلعه و میدان هوایی هرات به کلینیک های صحی منتقل می شوند.

شیوع ویروس کرونا؛ نگرانی ها از ادامه اخراج و عودت مهاجران افغان از ایران

وی اخراج مهاجرین افغان از کشور ایران را با نظرداشت شیوع موج دوم کرونا در آن کشورنگران کننده خواند و از ایران خواست تا در صورت امکان این روند را متوقف سازند.

سخنگوی اداره صحت عامه ولایت هرات می گوید تیم های صحی در منطقه اسلام قلعه هرات موظف هستند و معاینات صحی را بالای مهاجرین رد مرزی انجام می دهند.

مرتبط: رئیس جمهور افغانستان خواستار پیگیری جدی حادثه سوختن مهاجرین افغان در ایران شد

مسئولین اداره صحت عامه هرات می گویند که برای پیش‌گیری از شیوع موج دوم این ویروس در ولایت‌ هرات به مردم آگاهی می‌دهد تا کرونا را جدی بگیرند.

سیاوش صبا یکتن از باشندگان هرات بر این نظر است که حکومت باید از شیوع بیشتر این ویروس در کشور جلوگیری کند، کمپی را در مناطق مرزی کشور ایجاد نموده تا عودت کنندگان مشکوک به کرونا مدت مشخصی قرنطین شوند تا از انتقال این ویروس به دیگر افراد جلوگیری شود.

در حال حاضر به جز توصیه‌های ایمنی روزانه، تدابیر چشم گیری برای مبارزه با موج دوم کرونا در افغانستان صورت نگرفته است، بنا به گفته کارشناسان اگر موج دوم کرونا در افغانستان واقع شود، می‌تواند کشنده‌تر از موج اول عمل کند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 

در همین زمینه