هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال/عکس: picture-alliance/dpa/M. Kappeler
هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال/عکس: picture-alliance/dpa/M. Kappeler

وزیران داخله و نمایندگان ۱۸ کشور اتحادیه اروپا در زمینه ایجاد یک «سیستم هشدار زودهنگام» به توافق رسیدند. هدف از این توافق، جلوگیری از ورود پناهجویان از طریق مناطق شرقی بحیره مدیترانه به اروپا می‌باشد.

وزارت داخله آلمان فدرال روز پنجشنبه در برلین اعلام کرد، وزیران داخله و نمایندگان ۱۸ کشور در جریان یک کنفرانسی که در شهر ویانا برگزار شد، راجع به اتخاذ یک سیاست مشترک به توافق رسیدند.

بر این اساس قرار شد که در ویانا، «یک پلتفورم هماهنگی برای مبارزه با مهاجرت غیرقانونی در امتداد مسیرهای شرقی بحیره مدیترانه» ایجاد شود.

هورست زیهوفر، وزیر داخله فدرال آلمان تاکید کرد که با این اقدام، همکاری (در میان کشورهای اتحادیه اروپا) تقویت می‌شود و «سیستم هشدار زودهنگام می‌تواند از اهمیت بالا برخوردار شود.»

منظور از بخش شرقی بحیره مدیترانه در گام نخست، راه دریایی است که بین ترکیه و یونان می‌باشد.

در سال ۲۰۱۵، شمار زیادی از مهاجران سوریایی که از جنگ داخلی فرار می‌کردند، از این طریق وارد اتحادیه اروپا شدند و بعد سفرشان را از مسیر بالقان به آلمان و کشورهای دیگر در شمال و غرب اروپا ادامه دادند.

مرتبط: زیهوفر تلاش می‌کند که روی اصلاح سیستم پناهندگی اروپا توافق شود

زیهوفر گفت: «ما متوجه شده ایم که در بخش غربی مسیر بالقان، شمار مهاجران مانند دوران پیش از کرونا در حال افزایش است. همه شاخص ها نشاندهنده این روند می‌باشند.»

بر اساس توافقات انجام شده قرار است در آینده، کشورهای مهاجرپذیر و ترانزیت در اتحادیه اروپا، همکاری را در «بخش های مرکزی یعنی محافظت از مرزها، پس فرستادن، مبارزه با قاچاقبری و رسیدگی به درخواست های پناهندگی» در ویانا هماهنگ کنند.

افزون بر این، بر بنیاد اطلاعات وزارت داخله آلمان فدرال، زیهوفر به دنبال این است که تا پایان سال روان راجع به اصلاحات در سیستم پناهندگی اروپا با کشورهای دیگر اتحادیه اروپا به توافق دست یابد.

او اعلام کرد: «همه کشورهای عضو در این زمینه کاملا توافق نظر دارند که ما برای مهاجرت به اروپا به چارچوب قانونی جدیدی نیاز داریم.»

وزیر داخله فدرال آلمان تاکید کرد: «این که قرار باشد در هر سال یک میلیون تن یا فقط ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار پناهجو در اروپا تقسیم شوند، بدون شک بر آمادگی کشورهای عضو برای نشان دادن همبستگی، بسیار تاثیرگذار است.»


 

در همین زمینه