نمونه‌ای از کارت آبی در آلمان
نمونه‌ای از کارت آبی در آلمان

در سال گذشته میلادی، بیش از ۳۱ هزار شهروند کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که تحصیلات خود را در دانشگاه های آلمان به اتمام رسانده اند، کارت آبی دریافت کرده اند.

وزارت امور مهاجرت و  پناهندگی فدرال آلمان (بامف) اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹ میلادی، بیش از ۳۱ هزار تن که شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا بوده اند، در آلمان فارغ التحصیل شده و کارت آبی اروپا را به دست آورده اند. بیشتر این گروه را هندوستانی ها تشکیل می‌دهند. بر اساس این کارت، آن ها اجازه اقامت مؤقت را به دست آورده اند.

شمار این گروه در مقایسه با یک سال قبل از آن، ۱۴.۶ درصد افزایش یافته است. اندریا شوماخر، معاون رئیس اداره بامف این روند مثبت را «بسیار خوشحال کننده» عنوان کرد.

از هشت سال پیش که قانون کارت آبی اجرایی شد، میزان صدور آن به صورت دوام دار افزایش یافته است.

آلمان در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی، با فاصله زیاد از دیگران در جایگاه نخست قرار دارد. بیشتر از ۸۲ درصد از کارت های آبی از زمان اجرایی شدن این قانون در ماه اگست سال ۲۰۱۲ در آلمان صادر شده اند.

کارت آبی اتحادیه اروپا ویژه فارغ التحصیلان از دانشگاه است و در مرحله اول اجازه اقامت محدود را برای آن ها امکان پذیر می کند.

متقاضیان کارت آبی باید از یکی از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل شده باشند، یا این که مدرک قابل مقایسه ای را در خارج از کشور به دست آورده باشند، پیشنهاد کاری مشخصی در آلمان داشته باشند و حداقل درآمدی هم که باید داشته باشند، تعیین شده است.

آن ها پس از پنج سال می‌توانند اجازه اقامت دائمی در اروپا دریافت کنند. در سال گذشته، ۲۴۱۰ تن این اجازه را دریافت کردند که به این ترتیب شمار آن ها در مقایسه با یک سال قبل، ۲۰ درصد افزایش یافته است. یک چهارم از افرادی که در سال ۲۰۱۹ کارت آبی دریافت کردند، از هندوستان بودند. در جایگاه های بعدی کشورهای چین، روسیه و ترکیه قرار دارند. ۷۳.۵ درصد از همه افرادی که از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و در آلمان کار پیدا می‌کنند، مرد هستند.

 


 

در همین زمینه