عکس از آرشیف/ مقام های ایتالیایی می‌گویند که ده ها پناهجو از یک مرکز قرنطینه در این کشور فرار کرده اند
عکس از آرشیف/ مقام های ایتالیایی می‌گویند که ده ها پناهجو از یک مرکز قرنطینه در این کشور فرار کرده اند

ده ها پناهجو روز دوشنبه از قرنطین در یک خیمه مزدحم و بدون پنجره در سیسیل فرار کردند. این پناهجویان باید قرنطین ۱۴ روزه را می گذراندند. وزارت داخله ایتالیا گفته که بیشتر پناهجویانی که فرار کرده بودند، پیدا شده اند.

براساس گزارش روزنامه ها، بیش از ۵۰۰ پناهجو در منطقه «پورتوامپدوکله» در شهر سیسیل در یک سرپناه موقتی که تنها گنجایش صد نفر را دارد، جابجا شده اند. از این خیمه ده ها پناهجو که باید قرنطین ۱۴ روزه را بگذرانند، فرار کرده اند.

تقریباً ۲۰۰ مهاجر پیش از این روز یکشنبه از یک تاسیسات دیگر فرار کرده بودند. وزارت داخله ایتالیا گفته است که بیشتر پناهجویان که فرار کرده بودند، دوباره پیدا شده اند. نزد هیچ یکی از این مهاجران که تا حال مورد آزمایش کرونا صورت گرفته است، آلودگی با این ویروس ثابت نشده است.

ایدا كارمینا شهردار «پورتوامپدوکله» شرایط غیر انسانی را در این تاسیسات محكوم كرده و از حکومت ایتالیا و كمسیون اتحادیه اروپا خواسته است كه باید دست به عمل بزنند.

لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا در صفحه فیس بوک اش از نقض قرنطین توسط پناهجویان انتقاد کرده است. او گفته است که چشم پوشی از مقررات قرنطین "غیرقابل تصور" است. بی تفاوت است که "پناهجو و یا غیر پناهجو" باشد. در اینجا مسئله بهداشت عمومی مطرح است. او افزوده است که "ویروس هنوز از بین نرفته است." به گفته دی مایو، ۱۲۵ نفر از ۱۸۴ پناهنده ای که روز یکشنبه از قرنطین فرار کرده بودند، تاکنون پیدا شده اند.

وزیر داخله ایتالیا اعلام کرده است که در "ظرف چند روز آینده" حکومت یک کشتی نیروهای بحری را می خواهد برای قرنطین مهاجران مورد استفاده قرار دهد. وی در دیدار با رئیس جمهور تونس و نخست وزیر جدید این کشور، که هفته گذشته منصوب شد، "نگرانی شدید ایتالیا" را درباره افزایش تعداد مهاجران از تونس ابراز کرد. اقتصاد تونس به دلیل اقداماتی که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا روی دست گرفته شده است، شدیدا متاثر گردیده است. در این کشور مردم  از بیکاری زیاد و آشفتگی های سیاسی متاثر اند. از ۱۱ هزار و ۱۹۱ پناهجو که از ۲۴ جولای به این طرف وارد ایتالیا شده اند، تقریبا ۴۰۰۰ شهروند تونسی هستند.

در سیسیل، اخیرا افزایش رقم پناهجویان تازه وارد، منجر به اعتراضات مردم گردیده است، به ویژه بعد از اینکه آزمایش ویروس کرونا در وجود شماری از این پناهجویان مثبت بوده است.

در سواحل جنوب ایتالیا هنوز هم صد ها پناهجوی جدید با قایق ها وارد می شوند. همچنین در مالتا، نیروهای امنیتی روز دوشنبه ۹۵ پناهجو را که در آب ها سرگردان بودند، نجات دادند.

تاکنون تقریبا ۵ هزار و ۲۸۰ پناهجو در ماه جولای وارد ایتالیا شده اند. این رقم خیلی بیشتر از دو سال گذشته در ماه جولای عنوان شده است.

nka,pa (afp, dpa, kna)

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 

در همین زمینه