عکس آرشیف: گروهی از مهاجران که توسط نیروهای مالتایی نجات داده شده‌اند. عکس از رویترز
عکس آرشیف: گروهی از مهاجران که توسط نیروهای مالتایی نجات داده شده‌اند. عکس از رویترز

نیروهای ارتش مالتا حدود یک صد تن از مهاجران را که بیم غرق شدن آن‌ها در مدیترانه می رفت نجات دادند. این مهاجران که از سواحل لیبیا به راه افتاده بودند می‌خواستند خود را به اروپا برسانند اما کشتی آن‌ها حدود چهل ساعت در دریا سرگردان بود.

خبر حضور این مهاجران در منطقه جستجو و نجات مالتا روز یکشنبه از سوی شبکه آلارم فون منتشر شد. روز دوشنبه سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرد که «حدود ۹۵ مهاجر در مدیترانه مرکزی سرگردان هستند و بیم غرق شدن آن‌ها می‌رود.»

این سازمان نوشت که دولت‌ها و کشتی‌های حاضر در منطقه مسئولیت حقوقی و اخلاقی دارند تا به درخواست‌های کمک در دریا پاسخ مثبت بدهند.

صفا مصلحی، سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت در ایمیلی به خبرگزاری فرانسه گفته بود که مهاجران نجات داده شده ساعت‌ها در دریا سرگردان بودند و درخواست کمک می‌کردند.

وضعیت مساعد آب و هوای مدیترانه در تابستان باعث می‌شود مهاجرانی که می‌خواهند از شرایط خشونت بار جنگی در لیبیا فرار کنند، تلاش‌های خود برای عبور از مدیترانه به قصد اروپا را افزایش دهند.

بر بنیاد آمار سازمان ملل متحد، از ماه جنوری تا اپریل ۲۰۲۰ حرکت مهاجران از سواحل لیبیا به قصد اروپا حدود ۳۰۰ درصد نسبت به سال گذشته در همین مدت افزایش یافته است.

در سال ۲۰۱۹ بیشتر از ۱۰۰ هزار مهاجر تلاش کرده‌اند از طریق مدیترانه وارد اروپا شوند. بیشتر از ۱۲۰۰ مهاجر در این راه جان خود را از دست داده‌اند.

 

در همین زمینه