کارگران مهاجر در حال چیدن زردآلو در یکی از مزارع اسپانیا. عکس از رویترز
کارگران مهاجر در حال چیدن زردآلو در یکی از مزارع اسپانیا. عکس از رویترز

سازمان ملل متحد از شرایط زندگی غیرانسانی کارگران فصلی مهاجر در اسپانیا که به جمع آوری میوه و سبزی می‌پردازند، اظهار نگرانی کرده است. سیدو، یک کارگر مهاجر سنگالی در مزارع گلخانه‌ای جنوب اسپانیا می‌گوید که این « کارگران مانند حیوان زندگی می‌کنند.»

هفته گذشته، اولیویه دوشتر، یک کارشناس شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که مقام‌های اسپانیایی« قبل از اینکه کسی بمیرد، باید برای بهبود وضعیت غیرقابل تحمل کارگران خارجی اقدام کنند.»

این کارشناس سازمان ملل پیشتر در ماه جون از مادرید خواسته بود که زمینه دسترسی به خدمات بهداشتی را برای کارگران فصلی فراهم کند. او روز جمعه ۲۴ جولای گفت یک ماه بعد از درخواست او از مقام‌های اسپانیایی « وضعیت روز به روز به طور نگران کننده‌ای بدتر می‌شود.»

«اگر به اندازه کافی کار نکنید مجازات خواهید شد!»

اسپانیا یکی از اولین کشورهای تولید کننده میوه و سبزی در اروپا به شمار می‌رود. به گفته سیدی دیوپ، یک کارگر سنگالی ۲۸ ساله که از چهار سال به این سو در اسپانیا به عنوان کارگر فصلی کار می‌کند،  بخشی بزرگی از کارگران در مزارع ویلوا در جنوب، مهاجران یا افراد بدون مدرکی هستند که در وضعیت بسیار دشواری به جمع آوری میوه و سبزی می‌پردازند.

او به مهاجر نیوز گفت:« بیشتر شرکت‌ها ما را مورد استفاده قرار می‌دهند و حقوق کارگران را رعایت نه می‌کنند. آن‌ها به ما احترام نمی‌کنند و فشار می‌آورند تا سریع تر کار کنیم، در حالیکه حقوق ما بسیار ناچیز است.»

این کارگر سنگالی که در ماه فبروری مدرک اقامت به دست آورده و عضویت انجمن شهروندان جدید برای فرهنگ‌ها را دارد می‌گوید که حوادث کاری زیادی برای کارگران اتفاق می‌افتد:«مثلاً برای جمع کردن مالته، باید از زینه‌های بلند و شکسته وریخته بالا برویم. بسیاری‌ها می‌افتند و زخمی می‌شوند. یک خریطه مالته در پایان روز حدود ۲۵ کیلوگرام وزن دارد و بسیار سنگین است. برخی کارگران به مشکل آن را حمل می‌کنند.»

خوزه انتونیو برازو، عضو سندیکای کاگران اندلسی نیز در گفتگو با شبکه یورونیوز توضیح می‌دهد کارگرانی که تولید زیادی ندارند مجازات می‌شوند:«اینجا قوانین قرون وسطی حکفرماست! اگر مقدار تعیین شده را جمع آوری نکنید مجازت خواهید شد. یعنی یک، دو یا سه روز به شما کار و حقوق نه می‌دهند و شما بی پول می‌مانید.»

در همین زمینه: کرونا ویروس: کارگران مهاجر در اسپانیا از کمبود مواد خوراکی، آب و ماسک شکایت دارند

زندگی بدون آب و برق!

باید گفت که شرایط زندگی کارگران فصلی در اندلس نیز مایه نگرانی شده است. در این منطقه صدها کارگر مهاجر در سرپناه‌هایی می‌خوابند که با چوب یا پلاستیک به دست آمده از مزارع گلخانه‌ای ساخته شده‌اند. ساکنان این سرپناه‌ها آب و برق ندارند. سیدی دیوپ، کارگر سنگالی می‌گوید:«ما مانند حیوان زندگی می‌کنیم. با این تفاوت که این چیزها جدید نیستند و از ۲۰ سال به این سو ادامه دارند!»

               در نیمه ماه جولای، در فاصله چند روز، در این کمپ غیر رسمی در جنوب اسپانیا سه آتش سوزی رخ داد. از آن به بعد، حدود یک صد کارگر مهاجر، در برابر شهرداری لیپ روی زمین می‌خوابند و خواستار تامین حقوق و سرپناه برای خود هستند.»

این در حالیست که در دوره قرنطین عمومی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، این کارگران به جمع آوری میوه و سبزی ادامه داده‌ و به مردم اسپانیا غذا رسانده‌اند. سیدی دیوپ می‌گوید:«در آغاز بحران کرونا، نخست وزیر اعلام کرد که هیچکس را فراموش نخواهد کرد اما تدابیر اتخاذ شده برای اسپانیایی‌ها، شامل حال کارگران خارجی نمی‌شود. سیاستمداران به شرایط زندگی و کار ما توجهی ندارند.»

اسپانیا در پاسخ به نگرانی‌های های مکرر سازمان ملل متحد از شیوع ویروس کرونا در میان کارگران مهاجر روز شنبه اعلام کرد که برای ساختن یک کمپ در جنوب کشور، ارتش را به منطقه اعزام خواهد کرد.

در همین زمینه:  بحران کرونا اروپا را با فقدان کارگران مهاجر و کمبود مواد غذایی مواجه کرد

   

 

در همین زمینه