عکس از آرشیف/ مهاجران در صحرای افریقا
عکس از آرشیف/ مهاجران در صحرای افریقا

سازمان ملل متحد از رفتار بی رحمانه علیه پناهجویان و مهاجران، شکایت کرده است. تنها در سال ۲۰۱۸، حدود ۱۷۵۰ پناهجو در مسیر کشورهای افریقایی قربانی شده اند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد برای پناهندگان در شهر ژنیو سویس گفته است که خشونت های مرگبار در برابر مهاجران و  پناهجویان، در مسیر کشورهای افریقایی صورت می‌گیرد. این سازمان هشدار داده است که تنها در سال ۲۰۱۸، حد اقل ۱۷۵۰ نفر در مسیر سواحل مدیترانه و از شرق به طرف غرب افریقا، جان باخته اند. در سال جاری میلادی، دست کم ۷۰ مهاجر و پناهجو نیز قربانی شده اند.

در یک گزارش مشترک سازمان ملل و مرکز مهاجرت شورای پناهندگان دنمارک آمده است که "چگونه مردم مجبور به تحمل خشونت غیر قابل بیان در این مسیر می‌شوند."

این جنایات شامل بدرفتاری، شکنجه، کار اجباری، بهره برداری جنسی و قتل های خودسرانه می‌شوند. عاملین این جنایات، قاچاقبران انسان، شبه نظامیان و در برخی موارد مقام های حکومتی اند. قرار است این گزارش جامع امروز (پنجشنبه) در روز جهانی مبارزه علیه قاچاق انسان نشر شود.

فلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان گفته است: « برای مدت زمان طولانی، بدرفتاری را که پناهجویان و مهاجران در مسیر زمینی تجربه کرده اند تا حد زیادی نامرئی باقی مانده است.»

قربانیان این بدرفتاری اغلب به دلیل جنگ و پیگیری فرار کرده اند. از دید این مقام سازمان ملل، سرانجام ظلم بالای آنان باید خاتمه یابد و افراد مسئول باید به پنجه قانون سپرده شوند. به نظر می‌رسد که جمع آوری حقایق و اطلاعات در مورد کسانی که در این مسیر جان می‌بازند، پیچیده است چون که این منطقه زیر کنترول قاچاقبران انسان می‌باشد.

با این همه، گفته می‌شود که مردان، زنان و کودکانی که جان به سلامت می‌برند، "با مشکلات دوام دار روحی مواجه می‌شوند."

 

در همین زمینه