قایق بادی مهاجران در کانال مانش. آرشیف/عکس برگرفته شده از صفحه تویتر نیروهای دریایی شمال فرانسه
قایق بادی مهاجران در کانال مانش. آرشیف/عکس برگرفته شده از صفحه تویتر نیروهای دریایی شمال فرانسه

دادگاهی در شمال فرانسه یک مهاجر افغان و یک پاکستانی را به جرم کمک به قاچاق و اقامت غیرقانونی مهاجران در فرانسه به زندان محکوم کرد. این دو نفر کشتی‌های بادی و وسایل مسافرت دریایی برای عبور غیرقانونی از کانال مانش را تهیه می‌کردند.

به گزارش روزنامه لا‌وا‌دو‌نور، هوتک، مهاجر ۳۰ ساله افغان به اتهام کمک به اقامت و مهاجرت غیرقانونی مهاجران در شمال فرانسه از سوی دادستان دنکرک به ۱۲ ماه زندان محکوم شد.

در همین دوسیه، افریدی، یک مهاجر پاکستانی  ۳۲ ساله نیز به ۱۵ ماه زندان و ممنوعیت سه سال اقامت در خاک فرانسه محکوم شد.

بر بنیاد اظهارات دادستان، این دو نفر که در شهر سن-پل-سور-مر نزد دو خواهر فرانسوی زندگی می‌کردند، در تهیه و انتقال کشتی‌های بادی، واسکت‌های نجات و فشنگ اضطراری و انتقال مهاجران از کمپ پویتوک در نزدیکی کاله به سواحل شمال، نقش داشتند.

در همین زمینه:  فرانسه: قاچاقبران مهاجران در سرقت کشتی‌های امدادگران دست دارند

هردو متهم در جریان دادگاه تلاش کردند در پاسخ به اتهامات کمک به مهاجرت غیرقانونی از طریق کانال مانش به انگلستان، خود را بیگناه نشان دهند.

هوتک، مهاجر افغان که از ده سال به این سو در فرانسه زندگی می‌کند در واکنش به تصاویری که او را شبانه در حال انتقال وسایل دریایی نشان می‌دهند گفت که تنها هدفش «کمک» به دیگران بوده است.

او در واکنش به پیامک‌هایی که درباره قیمت عبور از کانال مانش ردو بدل کرده است گفت:« با دوستان شوخی می‌کردیم.»

دادستان در جریان دادگاه این دو نفر را متهم کرد که با تهیه کشتی و وسایل مسافرت دریایی به مهاجرت غیرقانونی و قاچاق مهاجران کمک کرده‌اند. او همچنین تاکید کرد که از ماه مارچ تلاش‌های مهاجران برای عبور از کانال مانش با کشتی‌‌های کوچک به شدت افزایش یافته است.

بر اساس حکم دادگاه، هردو متهم علاوه از دوره زندان، هریک به پرداخت ۲۰۰۰ یورو جریمه نیز محکوم شدند.

بیشتر بخوانید:  فرانسه: فردی به جرم قاچاق مهاجران به ۶ ماه زندان محکوم شد

 

در همین زمینه