هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال/عکس: Getty Images/L. Schulze
هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال/عکس: Getty Images/L. Schulze

وزارت داخله آلمان فدرال جلو پذیرش گروهی از مهاجران بسیار آسیب پذیر را از جزایر یونان که قرار بود در چارچوب برنامه ایالتی برلین انجام شود، گرفته است.

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال (از حزب سوسیال مسیحی بایرن) به اندریاس گایزل، سناتور امور داخلی برلین (از حزب سوسیال دموکرات آلمان فرستاده و در آن نوشته است که "شرایط قانونی (برای انجام این کار) وجود ندارد و پذیرش این مهاجران به معنای تخطی از سیاست حکومت فدرال است. خبرگزاری کاتولیک (KNA) یک نسخه این نامه را به دست آورده است.

میشائل مولر، شهردار برلین (از حزب سوسیال دموکرات آلمان) در مصاحبه با فرستنده رادیویی «rbb» از یک «جنجال سیاسی» سخن گفت و از پاسخ رد زیهوفر به شدت انتقاد کرد. او در ادامه این مصاحبه افزود: «این پاسخ همه ما را در مجلس سنا به شدت خشمگین کرده است»

مولر گفت که او نمی‌تواند این واکنش را درک کند و فکر نمی‌کند که شکایت علیه دولت فدرال، آن گونه که حزب چپ پیشنهاد کرده است، نتیجه بخش باشد.

پیش از این، مجلس سنای برلین تصمیم گرفته بود که۳۰۰ پناهجو را از اردوگاه های یونان بپذیرد.

ایالت تورینگن نیز می‌خواهد که در چارچوب برنامه پذیرش ایالتی، ۵۰۰ مهاجر را قبول کند و در انتظار تائید الزامی حکومت فدرال است.

حکومت فدرال و ایالت های آلمان در ماه جولای راجع به پذیرش ۲۴۳ کودک مهاجر و خانواده های شان به توافق رسیدند.

زیهوفر در ادامه این نامه می‌نویسد، برلین در همین چارچوب می‌تواند «سهم بزرگی برای بهبود وضعیت در جزایر یونان ادا کند

یک سخنگوی سناتور امور داخلی برلین به روزنامه آلمانی تاگس شپیگل (شماره روز پنجشنبه) گفت  با وجود پاسخ رد از سوی وزارت داخله آلمان فدرال، کماکان آمادگی برای پذیرش ۳۰۰ تن از کمپ های پرازدحام در یونان وجود دارد و فرقی هم نمی‌کند که این کار از طریق برنامه پذیرش ایالتی یا از راه دیگری انجام شود


 

در همین زمینه