عکس آرشیف: خیمه‌های مهاجران در کاله، جنوری ۲۰۱۸، عکس از مهدی شبیل
عکس آرشیف: خیمه‌های مهاجران در کاله، جنوری ۲۰۱۸، عکس از مهدی شبیل

پولیس فرانسه روز پنجشنبه ۳۰ جولای یک کمپ مهاجران در منطقه صنعتی دون در کاله را تخلیه کرد. با تشدید عملیات پولیس برای برچیدن کمپ‌های خود سرانه مهاجران، سازمان‌های خیریه از اعمال سیاست بیش از پیش سرکوب کننده بر مهاجران، که آن‌ها را به پنهان شدن مجبور می‌کند، نگران هستند.

سیلوه، هماهنگ کننده سازمان یوتوپیا ۵۶ در کاله می‌گوید که «با به قدرت رسیدن ژرالد دارمنن، وزیر داخله جدید فرانسه، وضعیت از گذشته بدتر شده است.» الیز، از انجمن ناظران حقوق بشر در کاله نیز می‌گوید که پولیس همیشه در تلاش تخیه کمپ‌های خود سرانه بوده اما در روزهای اخیر اقدامات خود را  تشدید کرده است. او در ادامه می‌گوید که هدف این سیاست بیش از پیش سرکوبگرانه مقام‌ها «چنان که خود می‌گویند، حفاظت از مرزها است.»

 روز پنجشنبه پولیس برای تخلیه یک کمپ مهاجران در منطقه صنعتی دون اقدام کرد تا حدود ۳۰۰ مهاجری را که در خیمه‌ها زندگی می‌کنند از منطقه انتقال دهد. هنگام عملیات تخلیه پولیس در ۱۰ جولای، این مهاجران در کمپ زندگی می‌کردند.

بیشتر بخوانید:  فرانسه: تخلیه خشونت آمیز حدود ۵۰۰ مهاجر از خیمه‌های خودسرانه در کاله

عملیات پولیس حوالی ساعت ۷ صبح آغاز شد اما تعداد زیادی از مهاجران چند ساعت پیشتر کمپ را ترک گفته بودند. به گزارش روزنامه لاوادونور، پولیس موفق شد تنها ۷۰ مهاجر را از این کمپ به مراکز پذیرایی یا سرپناه‌های دیگر انتقال دهد.

سیلوه از سازمان یوتوپیا ۵۶ می‌گوید:« بسیاری از مهاجران که نه می‌خواهند به مراکز پذیرایی بروند، دیشب کمپ را ترک کردند.»

در همین زمینه:  کاله: مهاجرانی که می‌خواهند به انگلستان بروند، از رفتن به سرپناه‌ها نگرانند

همزمان پولیس یک کمپ دیگر مهاجران در منطقه ویروال را تخلیه کرد و به گفته فرمانداری پولیس کاله «در مجموع ۱۲۷ مهاجر به مراکز پذیرایی و سرپناه‌ها پا دو کاله انتقال یافتند.»

به گفته پولیس، ۲۶ تن از مهاجران، شامل خانواده‌ها و افراد زیرسن، در سرپناه‌ها و مراکز اجتماعی جابجا شدند و دو مهاجر نیز به بازداشتگاه‌های مهاجران در حال اخراج انتقال یافتند.

سیاست « نامرئی کردن» مهاجران

مقام‌های شهر کاله اعلام کردند که در اطراف مناطق کمپ مهاجران از جمله جاده گراولین در نزدیکی دون، دیوار اعمار خواهند کرد تا از تشکیل دوباره کمپ‌ها جلوگیری کنند.

چندین ماه قبل، مقام‌های این منطقه را با سیم خاردار و حصارهای فلزی احاطه کرده بودند اما مهاجران از یگانه بخش این ساحه در جنگل دوبرول، که احاطه نشده بود وارد شده و کمپ‌های جدید تشکیل داده بودند. بعد از عملیات ۱۰ جولای، تعدادی از مهاجران دوباره به این منطقه برگشتند.

جکی ورهاگن، از سازمان دولتی امداد کاتولیک به مهاجر نیوز گفت که تعدد عملیات تخلیه از سوی پولیس باعث سردرگمی و سرگردانی مهاجران شده است:«ما از این سیاست «نامرئی ساختن» نگران هستیم زیرا مهاجران به همه جا پراگنده شده‌اند و کمتر از گذشته به کمک‌های سازمان‌های خیریه دسترسی دارند. آن‌ها خود را پنهان می‌کنند و در نتیجه بیشتر در معرض آسیب قرار دارند.»  

همه این اقدامات سبب شده تا مهاجران بیشتر از گذشته به سوی مرکز شهر کاله نزدیک شوند یا کمی دورتر، به شهر کوکل بروند. یک مقام مسئول شهر کوکل به روزنامه لاوادونور تائید کرد که شمار مهاجران در این شهر افزایش یافته است.

مهاجران به ستوه ‌آمده‌اند

جکی ورهاگن می‌گوید که دولت عملاً تصمیم گرفته از تمرکز مهاجران در یک ساحه از جمله در منطقه دون جلوگیری کند، تا آنجا که بعد از ۱۰ جولای، توزیع کمک‌های غذایی سازمان له وی اکتیو، که از سوی دولت حمایت می‌شود، و ترانسپورت انتقال مهاجران به دوش‌های مناطق اطراف، در کمپ جاده حوت قطع شده است.

به گفته الیز، از انجمن ناظران حقوق بشر «مهاجران از نظر جسمی و روانی از این وضعیت خسته شده‌اند و از این که هر روز صبح اخراج شوند، به ستوه آمده‌اند.» تعدادی از مهاجران از سه هفته به این سو خود را نشسته‌اند؛ تعدادی می‌گویند همه جا را گشته‌اند اما وضعیت در مراکز پذیرایی خوب نیست و عده‌ای هم از خشونت پولیس می‌ترسند.

در شرایط کنونی حدود ۱۲۰۰ مهاجر در کاله زندگی می‌کنند. الیز می‌گوید:« آن‌ها اینجا هستند. چرا باید چشم ببندیم و بگوئیم که نیستند؟»

بیشتر بخوانید:  «دستکم ۱۲۰۰ مهاجر در جاده‌های کاله در خیمه‌ها زندگی می‌‌کنند»


 

در همین زمینه