گروهی از مهاجران در یونان، بندر پیریوس/عکس: EPA/Orestis Panagiotou
گروهی از مهاجران در یونان، بندر پیریوس/عکس: EPA/Orestis Panagiotou

ارمین لاشِت، نخست وزیر ایالت نوردراین وستفالن روز یکشنبه به یونان رسید. او می خواهد با مسئولان سازمان های امدادی و سیاستمداران یونانی راجع به بحران مهاجرت گفتگو کند و از کمپ موریا در جزیره لیسبوس دیدار داشته باشد.

لاشت، در گردهمایی حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) که قرار است در ماه دسمبر برگزار شود، برای به عهده گیری منصب ریاست این حزب نامزد می شود و تصور می شود که او به نامزدی در انتخابات سال آینده برای کسب مقام صدراعظم آلمان نیز علاقمند باشد. انگلا مرکل، صدراعظم کنونی آلمان دیگر در انتخابات سال آینده کاندید نخواهد شد. 

نخست وزیر نوردراین وستفالن قرار است در یونان با نمایندگان سازمان های امدادگر در کمپ موریای جزیره لیسبوس دیدار کند و از نزدیک با اوضاع زندگی مهاجران آشنا شود.  

افزون براین او روز دوشنبه با اعضای حکومت یونان در آتن نیز دیدار خواهد کرد که کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر این کشور نیز در جمع آن ها است.  
یوآخیم شتامپ، وزیر مهاجرت نوردراین وستفالن، را دراین سفر به یونان همراهی می کند. 

حکومت یونان از آغاز سال روان تا به حال، بیش از ۱۴ هزار آواره و مهاجر را از لسبوس به سرزمین اصلی آورده است تا از ازدحام در کمپ موریا کاسته شود. اما هنوز هم ۱۴ هزار تن در این کمپ زندگی می کنند.

به این ترتیب رقم آن ها  که در مارچ به ۱۹ هزار تن می رسید، کاهش یافته است. اما سازمان های غیردولتی می گویند که کمپ موریا کماکان بسیار پرازدحام است و شرایط زندگی در آن جا قابل تحمل نیست.

محبوبیت ارمین لاشت در جریان همه گیری ویروس کرونا کاهش یافته و به این خاطر نامزدی او برای رهبری حزب سوسیال دموکرات آلمان (سی دی یو) زیر سوال رفته است. 

ارمین لاشت از اولین نخست وزیران ایالات آلمان بود که تعطیلی عمومی را در نوردراین وستفالن لغو کرد و محدودیت ها را از میان برداشت؛ اما در برخی از نقاط این ایالات ویروس کرونا دوباره شیوع پیدا کرد و دوباره محدودیت هایی در آن بخش ها به اجرا درآمد. 

لاشت پیش از ترک آلمان به مقصد یونان گفت: «ما نباید در حین مبارزه مصممانه برای مهار بیماری همه گیر کرونا، مسئولیت مان در بحران مهاجرت فراموش کنیم». او افزود: «ما باید در اتحادیه اروپا یک موضع مشترک داشته باشیم و در چارچوب آن به کودکان نیازمند و جوانان در کمپ ها به سرعت کمک رسانی کنیم». 
 

در همین زمینه