امدادرسان ها در جریان کمک به پناهجویان
امدادرسان ها در جریان کمک به پناهجویان

همه گیری ویروس کرونا امسال شمار مسافرانی را که سفرهای خارجی می روند بسیار کاهش داده است، در چنین وضعی دست کم ۱۵۰ داوطلب که برای تفریح به جزیره لسبوس یونان رفته اند، تصمیم گرفته اند داوطلبانه به پناهجویان کمک کنند. وضع کمپ های پناهجویان در جزیره های یونانی همواره رو به وخامت است.

خبرگزاری کاتولیک روز دوشنبه گزارش داده که این تعداد از مسافران به قصد گذراندن تعطیلات تابستانی به این جزیره آمده بودند، اما با دیدن وضع مهاجران، تصمیم گرفتند به جای خوش گذرانی به این انسان های آواره کمک کنند.

انجمن کاتولیک "سن اگیدو" به این خبرگزاری گفته ۱۵۰ مسافری که به این جزیره آمده اند، ابتکار "جایگزین تعطیلات" را راه اندازی کرده اند.

این انجمن روز یکشنبه در شهر روم پاتخت ایتالیا اعلام کرد که این داوطلبان از کشورهای مختلف به این جزیره وارد شده اند.

 امدادرسان های داوطلب در گروه های مختلف تقسیم شده و باید به صورت نوبتی از پناهجویان در این جزیره مراقبت و پشتیبانی کرده و به آنان کمک نمایند.

براساس آمار رسمی در حال حاضر بیش از ۱۵۹۰۰ مهاجر در جزیره لسبوس و عمدتا در کمپ موریا زندگی می کنند که در شمار زیادی کودکان و نوجوانان را نیز شامل می شود.

مرتبط: نخست وزیر ایالتی آلمان برای گفتگو راجع به وضع مهاجران به یونان رفت

 وضع این انسان های آواره به خاطر تراکم چندین برابری جمعیت در کمپ ها به شدت وخیم است. سازمان های حقوق بشری و امدادرسانی در سطح بین المللی نسبت به وضع پناهجویان در جزیره های یونان ابراز نگرانی کرده اند.

مرتبط: وزیر آلمانی اردوگاه های مهاجران در یونان را برای اروپا "شرم آور" خواند

به تازگی سازمان امدادرسان داکتران بدون مرز خبر داده که مجبور گردیده در جریان بحران کرونا مرکزش را در موریا مسدود کند؛ دقیقا در زمانی که انسان های آواره بیش از هر زمان دیگری به خدمات صحی نیازمند هستند.

مرتبط: یونان علیرغم انتقادها قرنطین اردوگاه های مهاجران را تمدید کرد

برمبنای آماری که از سوی انجمن کاتولیک "سن اگیدو" نشر شده، شمار آوارگانی که در جزیره های یونانی زندگی می کنند، در جریان یک سال دو برابر شده است.

این سازمان در مورد امدادرسانان داوطلب اضافه کرده که پیش از دیگر اقدامات، این گروه ۱۵۰ نفری قرار است در دو آشپزخانه مشغول شوند که به پناهجویان غذای رایگان می دهند. همچنان آنان به پناهجویان در لسبوس کورس های آموزش زبان انگلیسی برگزار می کنند.

 

در همین زمینه