گروهی از مهاجران به بندر لامپدوزا رسیده اند./عکس: Reuters
گروهی از مهاجران به بندر لامپدوزا رسیده اند./عکس: Reuters

شهرداران در جنوب ایتالیا گفتند، مراکز پذیرش مهاجران دیگر بیش از این گنجایش ندارند و نارضایتی مردم محلی نیز رو به افزایش است. کشورهای دیگر در بحیره مدیترانه نیز از افزایش شمار مهاجران خبر می دهند.

در حال حاضر شهرداران محلی در ایتالیا از حکومت این کشور خشمگین هستند. آن ها از گرمای غیرقابل تحمل و کمبود جای کافی در کمپ های مهاجران می گویند و خواهان این شده اند که ورود مهاجران بیشتر به نواحی شان ممنوع شود. 

در سال روان، بیش از ۱۳ هزار مهاجر از طریق بحیره مدیترانه به ایتالیا آمده اند که به این ترتیب شمار آن ها در مقایسه با همین دوره در سال گذشته ۹ هزار تن افزایش یافته است. به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل، بیشتر مهاجران این سفر خطرناک را در ماه جولای انجام دادند. در آن زمان امواج آب (در بحیره مدیترانه) نسبتا آرام است. 

صبر مردم محلی به سر رسیده 

فلیکس وایس که از اعضای سازمان نجات مهاجران «سی واچ» است، اخیرا از یک سفر چند هفته ای در لامپدوزا به آلمان بازگشته است. او گفت که کاسه صبر مردم در حال لبریز شدن است: «وضعیت در لامپدوزا به شدت پرتنش است. درماه های گذشته، حدود ۵۵ هزار تن به این جزیره آمدند. به عبارت دیگر روزانه دو تا سه قایق به این جا آمده است». 

به گفته رضاکاران آلمانی تا به حال هیچ حمله ای رخ نداده است. اما اخیرا دو محوطه ویژه کشتی سازی که قایق های مهاجران نیز آن جا نگهداری می شوند، به آتش کشیده شدند و وایس متوجه شده است که مردم لامپدوزا که معمولا با روی باز واکنش نشان می دادند، حالا صبرشان در حال تمام شدن است. 
  
اختلاف بر سر مسئولیت 

به گزارش افرادی که مهاجران را از بحر نجات می دهند، با شیوع ویروس کرونا، فشار اقتصادی بر مهاجران افزایش یافته است. صنعت گردشگری که موتور اصلی اقتصاد جزیره است، فروپاشیده است.

براساس ارزیابی های وایس، در حال حاضر شمار گردشگران در این جزیره در مقایسه با سال های عادی به کمتر از نصف رسیده است. تحت این شرایط از پیشنهادهای حمایت و کمک حکومت ایتالیا زیاد استقبال نمی شود. 

حکومت ایتالیا می خواهد به بندر پورتو امپدوکله که یکی از نواحی جزیره سیسیلی است، یک کشتی قرنطین بفرستند. وزارت داخله فکر می کند که پناهجویان را می شود دراین کشتی قرنطین کرد. اما شهردار بندر نامبرده، پیشنهاد وزارت داخله را رد کرد و گفت، نگران است که ارسال این کشتی به صنعت حیاتی گردشگری در این جا صدمه بزند.

اخیرا تلاش ها برای جلوگیری از ویروس کرونا در مکان های سکونت مهاجران با مشکلات زیادی روبرو شده است. صدها مهاجر مخفیانه از کمپ ها خارج شده و به این ترتیب مقررات قرنطین را زیرپا گذاشته اند. اما با این وجود هم، ویروس کرونا به صورت گسترده در این جا شیوع پیدا نکرده است. 

در این میان، ماتئو سالوینی، وزیر داخله سابق ایتالیا و رئیس حزب عوامگرا و راستگرای «لیگا نورد» تلاش می کند تا از این وضعیت بهره برداری سیاسی کند. 
او طی دیداری که هفته گذشته از لامپدوزا داشت، مهاجران را به خاطر کاهش گردشگری و مشکلات ماهیگیران در این جزیره مقصر اعلام کرد. زمانی که ماتئو سالوینی بر سر کار بود، تلاش کرد تا مهاجران را از سواحل ایتالیا به دور نگه دارد. 

       Picture-alliancedpaLCarnero
بروکسل باید به کمک بشتابد 

حکومت ایتالیا نیز به درخواست های کمک از سوی نواحی واکنش نشان داد و برای محافظت از کمپ ها و مکان هایی که مهاجران در آن جا قرنطین می شوند، ۳۰۰ سرباز به جزیره سیسیلی فرستاد.

ایتالیا خواهان حمایت اتحادیه اروپا نیز شده است و می خواهد که مسئولیت اسکان و رسیدگی به مهاجران و پناهجویان بین اعضای این اتحادیه تقسیم شود. جمعه شام، لوچیانا لامورگیزه، وزیر داخله ایتالیا و ژرالد دارمنن، همتای فرانسوی اش بر سر یک اقدام سیاسی جدید به توافق رسیدند. 

این دو وزیر می خواهند  معاهده موسوم به مالتا را که راجع به توزیع مهاجران از مرزهای جنوبی اتحادیه اروپا به کشورهای دیگر است، دوباره احیا کنند. در این معاهده، یک گروه از کشورهای اتحادیه اروپا به شمول آلمان راجع به توزیع برنامه ریزی شده مهاجران در سال ۲۰۱۹ به توافق رسیدند. اما اجرای این معاهده در عمل ممکن نبوده است.

فقط ایتالیا نیست که با شمار رو به افزایش پناهجویان روبرو شده است. مقام ها در اسپانیا نیز راجع به افزایش موارد عبور از بحیره مدیترانه گزارش داده اند. 
در ماه جولای حدود دو هزار تن به سواحل اسپانیا رسیدند که به این ترتیب شمار آن ها در مقایسه با ماه های گذشته به صورت قابل توجهی افزایش یافته است. 

در آخر هفته گذشته، ۷۰۰ تن در قایق به مورسیا و المریا رسیدند. بیشتر این قایق ها حامل مهاجران از الجزایر بودند. درحالی که مردم معمولا از مراکش به این جا می آیند. اما برخلاف ایتالیا، بحران مهاجرت در اسپانیا به استثنای وضعیت در جزایر قناری بدتر نشده است.  

با این وجود، حکومت اسپانیا وضعیت را کاملا تحت کنترول ندارد. ناظران از سردرگمی در مورد مقررات قرنطین شکایت می کنند. حکومت اسپانیا نمی خواهد مهاجران تازه رسیده را به کمپ های پذیرش انتقال دهد، زیرا از شیوع ویروس کرونا در آن جا هراس دارد.

از سوی دیگر وضعیت در یونان نسبتا آرام است. کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» در پاسخ به سوال دویچه وله گفت که این سازمان در ماه جولای فقط ۲۴۴ مهاجر را در مرز ثبت کرده است که در مقایسه با ۵۰۰۸ تن در ماه جولای سال گذشته شمار آن ها به صورت قابل توجهی کاهش یافته است. مشکل به مراتب بزرگتر در یونان، کمپ های بسیار پرازدحام در جزایر این کشور است. 

     Picture-allianceANE
ایتالیا خواهان اصلاح سیاست مهاجرت است

حکومت ایتالیا می خواهد کار سازمان های غیردولتی را در زمینه نجات مهاجران تسهیل کند. رسانه های ایتالیا روز جمعه گزارش دادند، نمایندگان حزب دموکراتیک چپ و جنبش پنج ستاره بر سر تغییر قوانینی که ماتئو سالوینی، وزیر داخله پیشین به اجرا درآورده بود، توافق کردند.

به این ترتیب، قانون جریمه چند میلیونی کشتی های سازمان های امدادگر شاید لغو شود. افزون براین، حکومت ایتالیا می خواهد محافظت از مهاجران و آوارگان به دلایل بشردوستانه را دوباره امکان پذیر کند و روند پذیرش آن ها را گسترش دهد. 
 
اما در حال حاضر تغییری در وضعیت کنونی ایجاد نشده و وایس از سازمان «سی واچ» در این باره گفت: «در حال حاضر سرویس های اضطراری نجات اصلا با ما همکاری نمی کنند».  او ادامه داد: «ماموران به ما تیلفون می کنند و می گویند، دیگر با سازمان های غیردولتی همکاری نمی کنیم و یا این که اصلا با ما صحبت نمی کنند. در روزهای گذشته ما شاهد این بودیم که قایق های گارد ساحلی از کنار قایق های چوبی مهاجران عبور می کنند و آن ها را فقط زمانی سوار می کنند که به ساحل لامپدوزا نزدیک شوند». 

در این میان، قایق نجات «سی واچ ۳» که مقام های ایتالیایی آن را ضبط کرده اند، سه هفته است که در برابر بندر پورتو امپدوکله در جزیره سیسیلی قرار دارد. 
 

در همین زمینه