عکس از آرشیف/ وضعیت پناهجویان در جزایر یونان رو به بهبودی نیست
عکس از آرشیف/ وضعیت پناهجویان در جزایر یونان رو به بهبودی نیست

یک سیاستمدار برجسته آلمان از اتحادیه اروپا خواست که برای حل مشکلات پناهجویان در یونان راجع به یک راه حل جامع توافق کنند. از چند ماه به این طرف، ترکیه از پذیرش پناهجویان پذیرفته نشده در یونان، خودداری می‌کند.

آرمین لاشیت، نخست وزیر ایالت نوردراین ویستفالن آلمان برای گفتگو با مقام های یونانی به آتن رفته است. این سیاستمدار برجسته آلمانی در جریان دیدارش با کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان گفت: «مهاجران که به خاک یونان قدم گذاشته اند، به خاک اتحادیه اروپا نیز پا گذاشته اند.»

از دید این عضو حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو)، بحران مهاجرت تنها به وسیله اقدام مشترک اروپایی حل خواهد شد.

 پیشرفت های اندک، در مورد حل و فصل اختلافاتی صورت گرفته اند که چند سال می‌شود میان کمیسیون اروپا و دولت های عضو در خصوص نحوه توزیع پناهجویانی که به کشورهای اروپای جنوبی می آیند، در جریان است.

ایتالیا، مالتا، اسپانیا، یونان و قبرس خواهان یک میکانیزم متصل برای تقسیم پناهجویان میان ۲۷ عضو اتحادیه اروپا شده اند.

کشورهای شرقی اروپا مانند هنگری، جمهوری چک، پولند، استونیا، لاتویا، سلواکیا و سلوانیا با این طرح مخالفت می‌کنند. این کشورها با فرستادن یک نامه به کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کردند که نمی‌خواهند در پذیرش این پناهجویان سهم بگیرند.

نخست وزیر یونان در جریان گفتگو با نخست وزیر ایالت نوردراین ویستفالن گفت، کشورش توانسته است تا اندازه بیشتر، هجوم پناهجویانی  را که از کشورهای پرمنازعه مانند سوریه می‌آیند، کنترول کند.

آرمین لاشیت، از تلاش های حکومت یونان قدردانی نموده گفت "که شما نظم را وارد سیستم نموده اید."

با این همه، از آغاز پاندمی بحران ویروس کرونا در ماه مارچ امسال ترکیه از پذیرش پناهجویان پذیرفته نشده در یونان اجتناب می‌کند. این یکی از ماده های توافقنامه ماه مارچ میان اتحادیه اروپا و ترکیه است که در سال ۲۰۱۶ امضا شده بود.

 

 


 

در همین زمینه