مهاجران که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا ماسک پوشیده اند، در میدان هوایی بین المللی اتن سوار هواپیما می شوند تا به کشورهای مبداشان بازگردند. ۱۱ ماه می سال ۲۰۲۰، /EPA/Yannis Kolesidis
مهاجران که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا ماسک پوشیده اند، در میدان هوایی بین المللی اتن سوار هواپیما می شوند تا به کشورهای مبداشان بازگردند. ۱۱ ماه می سال ۲۰۲۰، /EPA/Yannis Kolesidis

برنامه بازگشت داوطلبانه مهاجران به کشورهای مبدا شان در یونان از سر گرفته می‌شود. برای هر برگشت کننده داوطلب، مبلغ دو هزار یورو پرداخته خواهد شد. این طرح به خاطر ویروس کرونا به حالت تعلیق درآمده بود.

وزارت امور مهاجرت یونان اعلام کرد که قرار است نخستین گروهی از مهاجران در چارچوب برنامه بازگشت به کشورشان، در جریان هفته های آینده پرواز کند.

در حالی که پس از گشایش مرزهای یونان به روی گردشگران، موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ طی هفته های گذشته اندکی افزایش یافته، اما حکومت این کشور تصمیم دارد که برنامه بازگشت داوطلبانه مهاجران را دوباره فعال کند. این برنامه به دلیلی روی دست گرفته شده تا افراد علاقمند بتوانند برای شرکت در آن درخواست بدهند.

چندی پیش، اخراج اجباری مهاجرانی که شرایط لازم را برای دریافت پناهندگی ندارند، دوباره از سر گرفته شد.

خبر این برنامه بازگشت داوطلبانه در اوائل ماه مارچ و در جریان دیدار یلوا یوهانسون، کمیسار اتحادیه اروپا برای مسائل داخلی پخش شده بود که پس از اعمال محدودیت های گشت و گذار و مسدود شدن مرزها برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کووید ۱۹، به حالت تعلیق درآمد.

در چارچوب این برنامه، برای هر یک از متقاضیان که پاسخ مثبت دریافت کرده اند و قصد بازگشت به کشورهای مبداء شان را دارند، ۲ هزار یورو (۲۲۵۰ دالر) پرداخته خواهد شد. با توجه به منابع مالی این برنامه، امکان پوشش ۵ هزار مهاجر داوطلب وجود دارد.

مرتبط: حدود ٣٠٠ تن از مهاجران اخراج شده و « داوطلب بازگشت» از ترکیه به افغانستان رسیدند

حالا مهاجرانی که در اردوگاه های جزایر یونان به سر می‌برند، می‌توانند برای شرکت در این طرح درخواست بدهند.

این طرح بخشی از برنامه حمایتی بازگشت و ادغام دوباره (AVRR) است که توسط اتحادیه اروپا تمویل می‌شود و جزو برنامه های یونان برای کاهش فشار بر جزایر این کشور می‌باشد.

برنامه (AVRR) را سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) مدیریت می‌کند.

به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)،  از ماه سپتمبر سال ۲۰۱۹ تا به حال در چارچوب (AVRR) برای حدود ۱۶۰۰ تن برای بازگشت به پاکستان، افغانستان، گرجستان، ایران و عراق کمک شده است.

انتظار می‌رود که «طی هفته های آینده» نخستین پروازها انجام شوند.

نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت به خبرنگاران گفت: «پس از این که اخراج های اجباری از سر گرفته شد، نخستین گروه های مهاجران داوطلب می‌توانند طی هفته های آینده به کشورهای مبداشان پرواز کنند

میتاراکیس افزود: «سیاست مهاجرات ما سختگیرانه، اما عادلانه است و با توجه به افزایش مهاجران طی سال های اخیر، هدف ما کاهش ازدحام در جزایر و سراسر کشور است.»

میتاراکیس که راجع به این طرح روز شنبه (اول اگست) در تویتر گزارش می‌داد، وضعیت را در موریا «پرهرج و مرج» خواند و گفت، هدف «کاهش شدید شمار باشندگان» است.

سازمان داکتران بدون مرز از مسدود شدن بخش بیماران مبتلا به کووید ۱۹ انتقاد کرد.

سازمان بین المللی داکتران بدون مرز، پنجشنبه هفته گذشته گفت، مقام های یونان برای مسدود کردن مرکز بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که ویژه مهاجران در جزیره لیسبوس بود، بالای آن ها فشار وارد کرده اند. سازمان داکتران بدون مرز نسبت به «پیامدهای وحشتناک این اقدام در صورت شیوع ویروس کرونا در موریا هشدار داد.»

این مرکز، ظرفیت آزمایش و معاینه ۸۰۰ تن را در یک هفته داشت. حالا انتظار می‌رود که بار این مسئولیت بر دوش شفاخانه مرکزی لیسبوس بی‌افتد.

مرتبط: حملات «فاشیستی» در لیسبوس: برخی سازمان‌های خیریه فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند

اما خبرگزاری آلمان «دی پی ای» اعلام کرد که یونان قصد دارد تا تاریخ ۲۰ اگست، در موریا یک بخش ویژه بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را ایجاد کند. بر این اساس، این اقدام «در چارچوب تلاش های وزارت مهاجرت برای کنترول وضعیت در جزایر» انجام خواهد شد. «دی پی ای» هیچ منبعی برای این اطلاعات ذکر نکرده است.

پس از این که حکومت یونان برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در ماه مارچ، محدودیت های گشت و گذار را تصویب کرد، سازمان داکتران بدون مرز به تاریخ ۶ ماه می، این مرکز قرنطین و رسیدگی به بیماران کووید ۱۹ را تاسیس نمود. سازمان داکتران بدون مرز می‌گوید، مهاجران در پی تصویب محدودیت های گشت و گذار مجبور شدند در کمپ موریا بمانند. در حالی که شرایط زندگی در این جا خطرناک است و بهداشت به هیچ صورت رعایت نمی‌شود.

۴ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹

روز گذشته، چهار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در منطقه پلوماری گزارش شد که در جزیره لیسبوس قرار دارد. به گزارش سازمان داکتران بدون مرز، در اوائل این ماه، مسئولان برای مرکز قرنطین و رسیدگی به بیماران کووید ۱۹ در منطقه، اوراق قانونی را صادر کردند.

با وجود این که حکومت یونان از اوائل جنوری تا به حال در راستای تلاش برای کاهش ازدحام، بیش از ۱۴۰۰ مهاجر را از لیسبوس به کمپ ها در سرزمین اصلی انتقال داده است، هنوز هم حدود ۱۵ هزار تن در موریا باقی مانده اند. در حالی که این مرکز گنجایش ۲۸۰۰ تن را دارد.

بر اساس جدیدترین آمار کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار»، در حال حاضر حدود ۳۰ هزار و ۷۰۰ آواره و پناهجو در جزایر بحیره اژه به سر می‌برند.


 

در همین زمینه