عکس از آرشیف/ یونان می‌گوید که ورود پناهجویان از ترکیه به این کشور کاهش یافته است
عکس از آرشیف/ یونان می‌گوید که ورود پناهجویان از ترکیه به این کشور کاهش یافته است

حکومت یونان می‌گوید که ورود پناهجویان از ترکیه به این کشور، به دلیل همه گیری ویروس کرونا دراین اواخر کاهش یافته است.

وزارت امور مهاجرت یونان اعلام کرد که هجوم پناهجویان از ترکیه به این کشور در مقایسه به ماه های گذشته، سیر نزولی را می‌پیماید.

جورج كوموتساكوس، وزیر امور مهاجرت یونان در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت که ترکیه "یک همسایه دشوار و غیرقابل پیش بینی است که یک "حوض" چهار میلیون مهاجر و پناهجو را در کنترول دارد."

او علاوه کرد: «هیچ کس نمی‌تواند رد کند که این کشور، از این گروه به مقصد دیگر استفاده نکند.»

در ماه مارچ امسال، تنش میان یونان و ترکیه که هر دو از اعضای پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) اند، روی موضوعات مختلف اوج گرفت. پس از آن، هزاران مهاجرت تلاش کردند که مرز میان این دو کشور را عبور کنند و وارد قلمرو اتحادیه اروپا شوند. اما با مقاومت شدید نیروهای مرزی این کشور روبرو شدند.

جورج كوموتساكوس همچنان اضافه کرد: «کاهش در رقم مهاجران به ما اجازه نمی‌دهد که استراحت کنیم بلکه برعکس این موضوع (نیازی) را اعمال می‌کند که هوشیاری ادامه یابد.»

از سال ۲۰۱۵  به این طرف، بیش از یک میلیون پناهجو و مهاجر از طریق ترکیه وارد جزایر یونان شده اند.

مرتبط: آیا پس زدن مهاجران در مرزهای دریایی اتحادیه اروپا قانونی است؟

از ماه اپریل تا جولای امسال، ۸۵۰ مهاجر تازه وارد در یونان ثبت شده اند. این رقم در زمان مشابه سال گذشته، به بیش از ۱۲ هزار نفر می‌رسید.

حکومت محافظه کار یونان، روند انتقال پناهجویان را از جزایر به سرزمین اصلی این کشور آغاز کرده است. فعالان با انتقاد از وضعیت نابسامان در اقامت‌گاه های پناهجویان، آنان را به زندان تشبیه می‌کنند.

اما جورج كوموتساكوس در برابر این انقتادات گفته است که "کنترول شدید اعمال می‌شود اما آن ها زندانی نیستند. یونان، زندان ها را ایجاد نمی‌کند. آتن یک دولت دموکرات اروپایی است که از سرحدات و حقوق بشر محافظت می‌کند."

 

در همین زمینه