کشتی سی واچ ۴ با همکاری مالی سازمان United 4 Rescue، یک سازمان شهروندی تحت حمایت کلیسای پروتستانت آلمان خریداری و آماده فعالیت شده است.
کشتی سی واچ ۴ با همکاری مالی سازمان United 4 Rescue، یک سازمان شهروندی تحت حمایت کلیسای پروتستانت آلمان خریداری و آماده فعالیت شده است.

سازمان‌های خیریه داکتران بدون مرز و سی واچ اعلام کردند که برای از سرگیری عملیات نجات مهاجران در مدیترانه به گونه مشترک کار خواهند کرد. بعد از توقیف کشتی اوشن ویکنگ توسط مقام‌های ایتالیایی، هیچیک از کشتی‌های بشردوستانه در مدیترانه حضور ندارند.

در یک کنفرانس خبری که روز پنجشنبه ۶ اگست برگزار شد، داکتران بدون مرز و سی واچ اعلام کردند گروه جدیدی را تشکیل داده‌اند که با کشتی جدید سی واچ ۴ راه مدیترانه را در پیش خواهد گرفت. کشتی سی واچ ۴ فعلا در اسپانیا لنگر انداخته است. قرار است سازمان سی واچ در بخش فعالیت‌های دریایی و داکتران بدون مرز در بخش طبی با هم همکاری کنند.

سازمان داکتران بدون مرز حدود چهار سال برای نجات مهاجران از مدیترانه با سازمان اس او اس مدیترانه همکاری می‌کرد اما در ماه اپریل گذشته به دلیل اختلاف برنامه‌ای به این همکاری پایان داد.

در همین زمینه:عملیات نجات مهاجران: داکتران بدون مرز همکاری خود با اس او اس مدیترانه را قطع کرد

حسیبه حاج صحراوی، مسئول امور بشردوستانه داکتران بدون مرز گفت:« امیدواریم از دهم یا نیمه ماه اگست]همراه با کشتی سی واچ ۴[ اسپانیا را ترک کنیم.»  او تاکید کرد که آغاز این ماموریت جدید خیلی «اهمیت دارد» زیرا هیچ کشتی بشردوستانه در منطقه حضور ندارد اما « تلاش‌ها برای عبور از مدیترانه افزایش یافته است.»

اوشن ویکنگ، کشتی متعلق به سازمان اس او اس مدیترانه، آخرین کشتی بشردوستانه بود که بعد از پیاده کردن ۱۸۰ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه در سیسیل در ۷ جولای، مانند سایر کشتی‌های نجات مهاجران، از سوی مقام‌های ایتالیایی توقیف شد. مقام‌های ایتالیایی « نقایص تخنیکی» را دلیل این توقیف‌ها خوانده‌اند اما سازمان‌های خیریه می‌گویند ایتالیا می‌خواهد از این طریق سازمان‌های خیریه را اذیت کند و مانع عملیات نجات مهاجران گردد.

سازمان آلمانی سی واچ، همکار جدید داکتران بدون مرز، از مدت‌هاست که برای نجات مهاجران در مدیترانه فعالیت دارد. این سازمان هنگامی به شهرت رسید که کارولا ریکت، کاپیتان کشتی سوی واچ ۳ متعلق به این سازمان، در ماه جون ۲۰۱۹ برای پیاده کردن مهاجران نجات داده شده از دریا، علیرغم ممانعت مقام‌های ایتالیایی، به زور وارد بندر لامپدوسا شد.

بیشتر بخوانید:  سی واچ: کارولا ریکت، کاپیتانی که برای نجات مهاجران، خط سرخ سالوینی را زیر پا کرد

کشتی سی واچ ۴ با همکاری مالی سازمان United 4 Rescue، یک سازمان شهروندی تحت حمایت کلیسای پروتستانت آلمان خریداری و آماده فعالیت شده است.

بیشتر بخوانید: کلیسای پروتستانت در آلمان کشتی نجات «سی واچ ۴» را معرفی کرد

فیلیپ هان، مسئول عملیات سی واچ ۴ گفت که آغاز فعالیت این کشتی «پاسخ قاطع جامعه مدنی به سیاست‌های نژادپرستانه اتحادیه اروپاست که ترجیح می‌دهد مردم به جای این که این خود را به سواحل اروپا برسانند، در دریا غرق شوند.»

بر اساس آخرین آمار نشر شده از سوی سازمان ملل متحد تلاش‌ها برای عبور از مدیترانه افزایش یافته است. از اوایل ماه جنوری تا پایان ماه جولای ۱۴۴۸۱ نفر از سواحل لیبیا به قصد اروپا راه دریا را در پیش گرفته‌اند.


 

در همین زمینه