مرز ایتالیا با سلوانیا در تریست. عکس از انسا
مرز ایتالیا با سلوانیا در تریست. عکس از انسا

سازمان خیریه ایتالیایی مطالعات حقوقی درباره مهاجرت (ASGI) از اقدامات روز افزون ایتالیا برای پس فرستادن مهاجران از مرز این کشور به سلوانیا انتقاد می‌کند و می‌گوید این اقدامات، حقوق پناهجویان برای درخواست پناهندگی را نقض می‌کند. حکومت ایتالیا پس فرستادن مهاجران به سلوانیا را یک اقدام قانونی و مبتنی بر توافقات دو جانبه توصیف کرده است.

وزارت داخله ایتالیا روز ۲۴ جولای با انتشار خبرنامه‌ای گفت که برگرداندن مهاجران از ایتالیا به سلوانیا به صورت «غیر رسمی» و در چارچوب «روند تسریع شده» انجام می‌شود. برای سازمان خیریه مطالعات حقوقی برای مهاجرت، این اظهارات در اصل نوعی اعتراف به اخراج غیرقانونی مهاجران از ایتالیا به سلوانیا محسوب می‌شود.

 سازمان یاد شده در نامه‌ای سرگشاده عنوانی حکومت ایتالیا می‌گوید که اخراج‌ها دستکم به گونه غیرشفاف صورت می‌گیرند و «هیچگونه اسناد رسمی آن را تائید نمی‌کند.»

کاترینا بوه، یک عضو سازمان و وکیل در شهر تریست ایتالیا می‌گوید که «به این ترتیب مهاجران نه می‌توانند با اخراج‌ها مخالفت کنند.» تریست در شمال شرق ایتالیا در مرز سلوانیا موقعیت دارد و  گذرگاه اصلی بیشتر مهاجران رسیده از جاده بالکان به داخل ایتالیا شمرده می‌شود.

شمار دیگری از سازمان‌های مدافع حقوق بشر ایتالیا از جمله کنسرسیوم همبستگی ایتالیا (ICS) و سازمان همبستگی کاتولیک کاریتاس (Catholic Charity Caritas)  نیز اخراج مهاجران به آخرین کشور عبوری پیش از ایتالیا را محکوم کرده‌اند.

به گفته کاترینا بوه، گذشته از نبود اسناد رسمی تائید کننده اخراج‌ها، مهاجران معمولاًاز حکم اخراج شان نیز آگاهی ندارند و «پولیس تنها به آنها می‌گوید سوار موتر شوند. اندکی بعد این مهاجران در عالم  بی‌خبری می‌بینند در سلوانیا هستند.»

بر اساس اظهارات روز ۳۰ جون لوچیانا لامورگزه، وزیر داخله ایتالیا،  بیشتر از ۳۰۰ مهاجر طی شش ماه اول امسال از ایتالیا به سلوانیا اخراج شده‌اند. کاترینا بوه می‌گوید که به دلیل بیماری همه‌گیر کرونا، بیشتر اخراج‌ها از ماه می به بعد انجام شده است. او گفت:« اخراج‌ها (pushbacks) در حال افزایش هستند.»

نقض قوانین اروپایی و کنوانسیون ژنیو

سازمان‌های مدافع مهاجران می‌گویند اخراج‌های «غیر رسمی» از ایتالیا از این نظر نیز نگران کننده هستند که  حق درخواست پناهندگی در ایتالیا را از مهاجران سلب می‌کند.

وزارت داخله ایتالیا این موضوع را تائید کرده و گفته است «در صورتی که پذیرش دوباره در سلوانیا ( یعنی اخراج‌ها از ایتالیا) مستند و مورد قبول مقام‌های سلوانیا باشد، مهاجران امکان درخواست پناهندگی ] درایتالیا [ را نخواهند داشت.»

کاترینا بوه معتقد است که «برای اولین بار مقام‌های ایتالیایی رسماً اظهار می‌کنند که روند اخراج شامل حال پناهجویان نیز می‌گردد.» برای این وکیل مدافع، چنین اظهاراتی نقض قوانین اروپایی و کنوانسیون ژنیو شمرده می‌شود:« بر اساس قانون پناهندگی، یک پناهجو باید بتواند وارد قلمرو یک دولت گردد تا بتواند در آنجا درخواست پناهندگی بدهد.»

اما دولت ایتالیا با استناد بر توافق «پذیرش دوباره» مهاجران که در سال ۱۹۹۶ با سلوانیا امضا کرده قانونی بودن اقدامات خود را توجیه می‌کند. بر اساس توافق یاد شده، هردو کشور می‌توانند در مهلت ۲۶ ساعت یک مهاجر غیرقانونی را از یک کشور به کشور دیگر، اخراج کنند.

دولت ایتالیا این هفته اعلام کرد که برای مقابله با افزایش مهاجران غیرقانونی، یک واحد جدید از سربازانش را در منطقه فریول وینسی ژولین در نزدیکی سلوانیا مستقر خواهد کرد. این منطقه همین اکنون از سوی گزمه‌های مشترک هردو کشور کنترول می‌گردد.

بوسنیا در فاصله هشت ساعت با بس از ایتالیا  

سازمان مطالعات حقوقی درباره مهاجرت می‌گوید که در نظر دارد برای دسترسی به جزئیات عملیات اخراج مهاجران اقدام کند. کاترینا بوه که مصصم است این قضیه را دادگاهی کند خواستار جزئیات توافق میان پولیس هردو کشور شده است.

در این میان، مهاجرانی که شاهدان عینی اخراج‌ها بوده‌اند می‌گویند با استناد بر توافق‌های مشترک، دامنه اخراج‌ها از طریق سلوانیا و کرواسیا، به بوسنیا نیز رسیده است.

شهر تریست در ایتالیا حدود ۸ ساعت با بوسنیا فاصله دارد. تعدادی از مهاجران اخراج شده گفته‌اند که ابتدا آن‌ها را از ایتالیا به یک مرکز پذیرش در ویچ و سپس به کرواسیا به منطقه هم مرز با بوسنیا انتقال داده‌اند. در این منطقه اخیر مهاجران با خشونت‌های زیادی روبرو بوده‌اند: پولیس مهاجران را در جنگل رها می‌کند و به آن‌ها می‌گوید پیاده به سوی بوسنیا بروند.

مهاجران به محض ورود به بوسنیا، از قلمرو اتحادیه اروپا بیرون می‌روند و با شرایط  زندگی غیرانسانی در کمپ‌های پر ازدحام روبرو می‌شوند. برای آن‌ها تنها راه باقی‌مانده این است که با قبول هرنوع خطر، باردیگر از طریق مرز کرواسیا، شانس خود را برای رفتن به اروپا بیازمایند.


 

در همین زمینه