یک کارگر خارجی در مزرعه ای در جنوب اسپانیا، ۲۹ اپریل ۲۰۲. عکس از ژوان مدینا/رویترز
یک کارگر خارجی در مزرعه ای در جنوب اسپانیا، ۲۹ اپریل ۲۰۲. عکس از ژوان مدینا/رویترز

سازمان جهانی مهاجرت دوشنبه۱۰ اگست رهنمود‌هایی را برای حمایت از کارگران مهاجر اعلام نمود. مهاجرنیوز در مورد معلومات می‌دهد.

سازمان جهانی مهاجرت و سازمان تجارت جهانی روز دوشنبه رهنمود هایی را برای کارفرمایان برای محافظت از کارگران خارجی اعلام کردند.

غالباً کارگران مهاجر در کشورهای خارجی کار های دشوار را انجام می‌دهند. اکثرا ضمانت شغلی ندارند. بنابراین آنها بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

مطالعه ای که توسط سازمان ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه در تاریخ ۷جولای انجام شد، نشان داد که تعداد مرگ و میر خارجی ها در فرانسه در زمان بحران ویروس کرونا بیش از دو برابر شده است. براساس این مطالعه ، ۱۲۹ نفر تنها در ماه مارچ و اپریل جان شان را از دست دادند که نسبت به مدت مشابه  در سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته است.

امنیت فزیکی و روحی مهاجران

هر دو سازمان از کارفرمایان خواسته اند تا اقدامات جدی را برای اطمینان از امنیت جسمی و روانی مهاجران انجام دهند. این رهنمود ها می افزاید که مهاجران خارجی از خانه ها، خانواده ها و بستگان خود دور هستند. آنها به دلیل بحران ویروس کرونا در معرض خطر از دست دادن شغل خود و صحت خود هستند

سازمان های خیریه می گویند از دست دادن مشاغل مهاجران  باعث شده است تا خانواده های مهاجران فقیرتر گردد و کودکان شان به خاطر بسته شدن مکاتب و دیگر عوامل ناشی از پاندمی کرونا با "خطر گرسنگی" روبرو گردند.

این سازمان ها از کارفرمایان خواسته اند که برای کارگران خارجی مرخصی پرداخت شده بدهند و سعی نمایند تا وضعیت اداری را قانونی کنند.

در این رهنمودها همچنان آمده است که برای جلوگیری از کلاهبرداری باید به مهاجران اطلاعات دقیق ارائه شود.

مراعات فاصله 

مطابق رهنمود ها، كافرمایان باید سعی كنند فاصله اجتماعی بین كارگران را حفظ كنند. افراد مبتلا به ویروس باید در قرنطین به سر ببرند.

این سازمان ها تأکید می كنند كه در شرایط فعلی به كارگران این فرصت داده شود که با کارفرمایان در مورد مشكلات خود صحبت كنند.

در این رهنمودها نیز آمده است كه كارفرمایان باید در هنگام بحران كرونا، به کارگران خارجی كمك های مالی ارائه دهند، به ویژه كسانی كه می خواهند به كشورهای خود بازگردند.

مهاجران جوان از پاندمی کرونا بیشتر آسیب می بینند

موسسه کمک به مهاجران سازمان ملل متحد در شهر بن آلمان به تازگی گزارشی را نشر کرده که در آن از آسیب پذیری بیشتر مهاجران جوان از بحران کرونا خبر داده شده است.

برمبنای برآورد موسسه کمک به مهاجران در سازمان ملل متحد، مهاجران جوان از جهت های مختلفی از پاندمی ویروس کرونا متاثر می شوند.

این سازمان در مورد تاثیرات پاندمی کرونا بر مهاجران نوشته است: «زندگی خانوادگی شان در حال فروپاشی است؛ چراکه به خاطر از دست دادن کارشان به سوی فقر شدید می روند. نگرانی و اظطراب شان بیشتر شده و در نتیجه خشونت های خانوادگی بیشتر می شود».

اشاره این سازمان به خشونت های خانوادگی، تاثیرات بدی که بر کودکان برجای می گذارد را برجسته می سازد. به گفته این سازمان، نه تنها آموزش و پرورش به خاطر بسته شدن مکاتب طبقاتی شده، بلکه کودکان مهاجر را از کمک های اجتماعی و روانی نیز محروم شده اند: «از این طریق خطر گرسنگی نیز بیشتر شده؛ چراکه غذای معمول دیگر در دسترس نیست. برخی دختران و پسران دانش آموز در مکاتب به غذای مکتب وابسته بودند.»

موسسه کمک به مهاجران در سال ۱۹۸۰ از سوی سازمان ملل متحد در شهر بن آلمان تاسیس گردید. این موسسه از آن زمان به بعد همکار مستقیم "کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران" است.
 

در همین زمینه