عکس آرشیف: نیروهای امنیتی در مرز مشترک مقدونیه شمالی و یونان گزمه می‌زنند. عکس از جورج لیکوفسکی
عکس آرشیف: نیروهای امنیتی در مرز مشترک مقدونیه شمالی و یونان گزمه می‌زنند. عکس از جورج لیکوفسکی

پولیس مقدونیه شمالی ۱۴۸ پناهجو را که در موترهای باربری پنهان شده بودند، پیدا کرده است. ۱۰ نفر آنان که قصد رفتن به گونه غیرقانونی به اروپا را داشتند، شهروندان افغانستان اند.

پولیس مقدونیه شمالی گفته که ۱۴۸ مهاجر را که در موترهای باربری جابجا شده بودند، در عملیاتهای مختلف در بخشهای مرکزی و شمالی این کشور پیدا کرده است. دو شهروند مقدونیه شمالی به ظن قاچاق این مهاجران بازداشت شده اند.

پولیس اعلام كرد كه گزمه آنها روز چهارشنبه یک لاری و یک موتر مسافربری همراه آن را در نزدیکی شهر دمیر کاپیا، در حدود ۱۱۰ کیلومتر جنوب اسکوپیه پایتخت این کشور، توقف داد.

نیروهای پولیس از این موتر لاری ۱۰۳ مهاجر را که در میان آنان ۲۹ کودک نیز شامل بودند، پیدا کردند. ۸۱ تن این مهاجران پاکستانی، ۱۰ تن افغان، هشت نفر هندی و متباقی آنان شهروندان مصر، ایران و سوریه اند.

این مهاجران به یکی از سرپناههای مهاجران در منطقه مرزی گیوپیلیا منتقل شدند و قرار است به یونان بازگردانده شوند، جایی که گفته میشود از آنجا وارد مقدونیه شمالی شده اند.

یک گروه دیگر ۴۵ نفری مهاجران از کشورهای سوریه، بنگله دیش، سومالیا، پاکستان و مناطق فلسطینی در لاری دیگری در روستای شمالی واکسینس، در نزدیکی مرز صربستان، روز چهارشنبه به دست پولیس افتادند. این افراد در یک موتر لاری پنهان شده بودند. پولیس گفته که راننده این موتر از محل فرار کرده است.

مرز مقدونیه شمالی با یونان اخیراً به بخاطر پاندمی کرونا مسدود شده است. اما قاچاقبران انسان هنوز هم فعال بوده و سعی میکنند مهاجران را از ترکیه به یونان و از آنجا از طریق صربستان به سایر کشورهای پیشرفته اروپایی منتقل کنند.

پولیس گفته که تنها در ماه جولای ۵۶۷ پناهجو را که به طور غیرقانونی وارد مقدونیه شمالی شده بودند تا از این طریق به سایر کشورهای اتحادیه اروپایی بروند، بازداشت کرده است. همچنین نه تن به شمول سه شهروند صربستانی به اتهام قاچاق انسان گرفتار شده اند.

دویچه وله دری

 

در همین زمینه