ازدواج مهاجران زیرسن در اروپا به رسمیت شناخته نمی‌شود. عکس از: مهاجرنیوز
ازدواج مهاجران زیرسن در اروپا به رسمیت شناخته نمی‌شود. عکس از: مهاجرنیوز

با افزایش رقم پناهجویان گفته می شود که میزان ازدواج های کودکان نیز بالا رفته است. این امر می تواند یکی از دلایلی باشد که مقررات جدید برای ازدواج و فسخ ازدواج افراد زیرسن قانونی در آلمان، به اجرا درآمده است.

 از سال ۲۰۱۷ به این طرف ازدواج افراد زیرسن قانونی در آلمان ممنوع گردیده است. اما سارنوالی فدرال آلمان امروز جمعه (۱۴ اگست ۲۰۲۰) درخواست فسخ ازدواج یک دختر جوان مهاجری را که به سن ۱۶ سالگی در لبنان ازدواج کرده بود، رد کرد.

 برای اولین بار قضات امور مدنی در شهر کارلسروهه آلمان تصمیم گرفتند که در کدام موارد محاکم می توانند از ابطال ازدواج یک زوج بزرگتر از ۱۵ ساله، به عنوان یک استثنا صرف نظر کنند. گفته می شود که به دلیل افزایش رقم پناهجویان، میزان زوج های کودک نیز در آلمان بالا رفته است. طبق مقررات جدید، ازدواج افراد زیر ۱۶سال اساساً در آلمان باطل است.

در مورد کودکان ۱۶ و ۱۷ ساله، قانون تصریح می کند که ازدواج شان می تواند فسخ گردد. اما اینکه این ممنوعیت دقیقاً چه معنی دارد، در این قانون درج نگردیده است. اما محکمه نظارت از قانون اساسی بررسی می کند که آیا این قانون با قانون اساسی سازگار است یا خیر.

 زوج لبنانی در سال ۲۰۰۱ ازدواج کرده بودند. پسر در آنزمان ۲۱ سال و دختر نزدیک ۱۷ سال سن داشتند. این دو نفر از سال ۲۰۰۲ در آلمان زندگی می کنند و چهار فرزند دارند. آنها اکنون از هم جدا شده اند، زن یک شریک جدید زندگی دارد و می خواهد مسئله ازدواج اش با شوهر سابقش از جانب محکمه کاملاَ با طل اعلام گردد. محاکم برلین فسخ ازدواج این زوج را رد کردند. اینک محکمه عالی فدرال نیز فیصله مشابه محاکم برلین کرده است.

قضات می گویند این حكم "برخلاف واقعیت خانوادگی این زوج است كه سال ها آگاهانه تا رسیدن به سن بزرگسالی در قید این پیوند بوده اند." در ادامه گفته شده است که اگر زن دیگر نمی خواهد به زندگی مشترک اش با شوهراش ادامه دهد، مانند هر کس دیگری می تواند درخواست طلاق بدهد.

 

در همین زمینه