روند  ادغام پناهجویان در بازار کار و شمولیت شان در نهادهای آموزشی در آلمان رو به بهبود است
روند ادغام پناهجویان در بازار کار و شمولیت شان در نهادهای آموزشی در آلمان رو به بهبود است

مطالعات انستیتوت تحقیقات اقتصادی آلمان (DIW) نشان می‌دهد که پنج سال پس از بحران مهاجرت، ادغام پناهجویان در آلمان در بسیاری بخش‌ها موفقیت‌آمیز بوده است. براساس این تحقیق، تقریباً نیم پناهجویانی که بین سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ به آلمان آمده اند، اکنون مصروف کار اند.

این مشاغل شامل کارهای تمام روزه و یا کارهای پاره وقت و یا هم اشتغال با ساعات کاری محدود می باشد. به ویژه پیشرفت کودکان پناهجو که به مکتب می‌روند بسیار تشویق کننده است. بیشتر این کودکان در مکاتب شان احساس راحتی کرده و عمدتاً به زبان آلمانی با دوستانشان صحبت می کنند.

 به گفته کاتارینا اشپیس، رئیس بخش آموزش و امور خانواده در موسسه تحقیقات اقتصادی آلمان، ظرفیت‌های زیادی در میان کودکان مهاجر وجود دارد. در این تحقیق با حدود ۸۰۰۰ پناهجو که بین سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ به آلمان آمده اند، مصاحبه شده است.

 به گفته این دانشمند، پناهجویانی که به آلمان آمده اند اغلباً متعلق به قشر تحصیل کرده جامعه کشورهای مبدای خود بوده اند. آنها انتظارات زیادی برای یافتن شغل در آلمان داشته اند. در سال ۲۰۱۶ از هر سه پناهجو دو تن شان شانس خود برای یافتن کار در دو سال آینده را بالا ارزیابی کرده اند. به ویژه مردان با تحصیلات عالی انتظارات زیادی داشته اند.

 در بین کودکان مهاجر هنوز هم در بخش فعالیت های خارج از مکتب نیازمندی های وجود دارد. از این گذشته، هنوز کودکان و جوانان پناهجو در بخش ارائه آموزش های داوطلبانه خارج از دروس مکتب حضور کمتری دارند. سهم عضویت آنها در کلوپ های ورزشی نسبت به هم سن و سالان شان که سابقه مهاجرت ندارند، ۱۸ درصد کمتر می باشد.

 به گفته محققان، یک مطالعه دیگر نشان می دهد که نگرانی های بسیاری از آلمانی ها ناشی از موج شدید مهاجرت سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ کاهش یافته است. میزان آلمانی های که "نگرانی شدید" از موج مهاجرت داشته بودند، از ۴۶ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۳۲ درصد در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. در مقابل، ترس از خارجی ستیزی در بین پناهجویان افزایش یافته است.

اولریش لیلیی، رئیس خدمات امداد رسانی کلیسای پروتستانت (دیاکونی) می گوید که این مطالعات نشان می دهند که برخلاف برخی انتظارات، ادغام پناهجویان از سال ۲۰۱۵ به این طرف در مسیر درست روان است.

با این حال، این مطالعات همچنین روشن می کند که به ویژه برای زنان و افراد مبتلا به اختلالات روانی و سایر بیماری های روانی دشوار است که بتوانند جایگاه خود را در بازار کار آلمان تثبیت کنند. بنابراین پشتیبانی از این افراد به عنوان مثال از طریق ساعات کار انعطاف پذیر و خدمات مراقبتی از کودکان و همچنین ارائه خدمات ویژه برای افرادی که دارای بیماری های روانی هستند، حائز اهمیت ویژه است.

 

در همین زمینه