مهاجران سوار بر یک قایق بادی توسط نیرو های دریایی لیبیا در آب های مدیترانه نجات داده شدند.١٥جنوری ٢٠١٨. عکس از رویترز
مهاجران سوار بر یک قایق بادی توسط نیرو های دریایی لیبیا در آب های مدیترانه نجات داده شدند.١٥جنوری ٢٠١٨. عکس از رویترز

حادثه غرق شدن ۴۵ مهاجر در نزدیکی سواحل لیبیا غم انگیزترین رویداد مهاجرت در سال جاری است و ناکامی بین المللی در رسیدگی به این معضل را نشان می دهد. غالباً به مهاجرانی که دچار وضعیت اضطراری می‌شوند، سریع رسیدگی نمی‌شود.

در اعلامیه مشترک کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان و سازمان بین المللی مهاجرت آمده است که این حادثه بزرگترین سانحه کشتی در سال روان میلادی است. براساس گزارش ها در میان قربانیان این رویداد پنج کودک نیز شامل می باشند. حدود ۳۷ تن دیگر به شمول مهاجرانی از سنیگال، مالی، چاد و غنا توسط ماهیگیران نجات داده شدند، اما پس از رسیدن به خشکه بازداشت شدند. این افراد گفته اند که ماشین کشتی حامل شان منفجر شده است.

در پی این رویداد، هر دو اداره نامبرده ملل متحد خواهان بررسی فوری حادثه مذکور گردیده و همچنان بر تقویت امکانات نجات و جستجو در این مناطق تأکید کرده اند

«به خطر انداختن زندگی انسان ها»

کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان و سازمان بین المللی مهاجرت در یک اعلامیه مشترک نوشته اند:‌ «ما از کشورها تقاضا می کنیم که به سرعت در قبال این رویداد عمل نمایند و برای نجات یافتگان از خطر دریایی، مکان مطمئن و امن برای اقامت مهیا نمایند.»

هر دو سازمان یاد شده تأکید کرده اند  که در ماه های اخیر چندین بار کمک ها به مهاجران یا دیر رسیده و یا هرگز نرسیده اند و این مسئله قابل پذیرش نمی باشد. به گفته این دو سازمان، این وضعیت زندگی انسان ها را با خطر مواجه می سازد.

چارلی یاکسیلی سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در تویترش نوشته است: «می ترسیم که در صورت عدم تقویت امکانات نجات، شاید انسان های زیادی جان خود را از دست بدهند.» او تأکید کرده است که سازمان های مستقل باید بدون هیچگونه محدودیتی به فعالیت خود در این عرصه ادامه بدهند. 

صفا مصهلی سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت نیز تأکید کرده است که کشورها بر اساس قوانین بین المللی مؤظف به حفاظت از افراد غیرنظامی اند.   

در حال حاضر کشور جنگ زده لیبیا به منطقه ترانزیتی مهاجران مبدل شده است؛ مهاجرانی که از جنگ و فقر فرار کرده و قصد مهاجرت به اروپا را دارند. بر اساس گمانه زنی ها حدود ۶۵۴ هزار مهاجر در شرایط خیلی سخت و حتی بدون دسترسی به امکانات بهداشتی در لیبیا زندگی می کنند. اکثریت این مهاجران بار بار تلاش کرده اند که از مسیر دریا به سمت اروپا سفر کنند، اما پس از خراب شدن کشتی دوباره به لیبیا منتقل شده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تأکید دارند که لیبیا کشور مناسبی برای برگشت دادن مهاجران نمی باشد و باید بدیلی در این زمینه یافته شود تا افرادی که از خطر دریایی نجات داده می شوند و یا حین سفر در مسیر آب ها گرفتار می شوند، در یک مکان امن منتقل گردند.

از سوی دیگر تمام کشتی های نجات در آب های مدیترانه فعال نیستند. در حال حاضر تنها  کشتی سی واچ چهار در آب های مدیترانه فعالیت  می کند. این کشتی از سوی  کلیسای پروتستان در آلمان حمایت مالی می شود. 

سوی واچ چهار با هماهنگی سازمان داکتران بدون مرز فعالیت می کند.

 

در همین زمینه